Hindistan, Güneş’i Birinci Kere Uzaydan Gözlemleyecek Uydusunu Başarılı Bir Formda Fırlattı

featured
service

Hindistan, yakın vakitte Ay’ın güney tarafına başarılı formda iniş yapabilen birinci ülke unvanını kazanmıştı. Uzay yarışında hayli süratli bir halde yol alan ülke, kelam konusu Ay misyonuyla Rusya üzere ülkelerin tekrar yakın vakitte yapamadığını yapmış oldu.

Başarılı Chandrayaan-3 (Ay misyonunun ismi) misyonundan sonra Hindistan Uzay Araştırma Tertibi (ISRO), dikkatini Güneş’e yöneltmişti. Bu bağlamda Aditya-L1 misyonu bir müddettir ortalıkta kelam konusuydu. Misyonun ana odağı olacak müşahede aracı, 2 Eylül Cumartesi günü, TSİ 9:20’de başarılı formda fırlatıldı.

Fırlatmayı buradan izleyebilirsiniz:

Hedef alınan duruma ulaşması aşağı üst 4 ay sürecek.

ad4fa7a657b18d4fad67833ba875f074bbd9102b

Isro’nun belirttiğine nazaran Aditya, evvel alçak dünya yörüngesine girecek. Daha sonra eliptik bir yörünge izleyerek kendisini Lagrange 1 noktasına (L1) itecek. Bu son nokta ile gezegenimiz ortasında 1,5 milyon kilometre var. L1 noktasına ulaştığında Aditya isimli uzay aracı, önünde bir pürüz olmadan Güneş’i görebilecek.

İyi de bu vazifenin emeli ne?

3a229f865abb3db105321d0a01a23041b76575dc

Robert Lea

Aditya-L1 vazifesi, bilim insanlarının, güneş ışınımlarının yörüngedeki binlerce uydu üzerindeki tesirini daha geniş bir çerçevede öğrenmesini sağlayacak. Hindistan Uzay Araştırma Tertibinden Rama Rao Nidamanuri, bilhassa de alçak dünya yörüngesinde uydular bakımından çok kalabalık olduğunu söylüyor.

Göreve ismini veren Aditya, Sanskrit’te Güneş manasına geliyor. Bu misyon sayesinde Isro, Güneş’i ilk defa uzaydan izleyebilecek. Bu da Güneş fırtınaları üzere olayları gerçek vakitli olarak gözlemleyebilecekleri manasına geliyor. Ayrıyeten Güneş’in tüm ışınları gezegenimize ulaşmadığından muhakkak başlı radyasyonlar, gezegendeki müşahede araçları tarafından yakalanmıyor. Aditya, uzayda olacağından bu ışınların da müşahedesini gerçekleştirecek. Yani kabaca, Güneş’i gözlemleyecek.

Daha evvel de belirttiğimiz üzere Aditya ile gayesindeki L1 noktası ortasında yaklaşık 1,5 milyon km var. Ama bu ara aşıldığında pak ve pürüzlerden uzak bir Güneş manzarası kendisini bekliyor olacak.

Important!  Oyun Dünyasının Yeni Gözdesi Starfield’ı Sevenler İçin Birebir 10 Oyun
Hindistan, Güneş’i Birinci Kere Uzaydan Gözlemleyecek Uydusunu Başarılı Bir Formda Fırlattı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!