Hindistan Hükümeti, Ülkenin İsmini “Bharat” Olarak Değiştirmeyi Planlıyor

featured
service

1,4 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Hindistan, her yıl düzenlenen ve birçok ülkeden önderlerin katıldığı G20 doruğuna bu hafta sonu New Delhi’de konut sahipliği yapacak. Başbakan Narendra Modi idaresindeki hükümet bu tepe kapsamında 9 Eylül’de düzenlenecek bir yemek için Hindistan hükümeti tarafından konuklara davetiye gönderdi.

Bu davetiyede yer alan bir ibare de dünya gündemine oturdu. İmgesi de sızan davetiyede Hindistan’ın isminin “India” yerine “Bharat” olduğu görüldü. Bunun akabinde ülkenin isminin değişeceğine dair bilgiler dolaşmaya başladı.

Hükümet tarafından gönderilen davetiye:

f81bd0870bdc6d069d11aef99a6900670932a8d4

Yukarıda görebildiğiniz davetiyede Cumhurbaşkanı Droupardi Murmu’nun “Bharat Cumhurbaşkanı” olarak nitelendirildiği görülüyor. İşte bu söz de tüm toplumsal medyada yayıldı ve ülkenin isminin “India” yerine “Bharat” olarak değiştirilmek istendiğine dair söylentileri doğurdu.

“Bharat” ismi, Hindistan için esasen kullanılıyordu. Lakin “India”, hem ülke içinde hem de dünya çapında daha yaygın bir isimdi. Lokal halk tarafından ülkenin ismi için sıkça kullanılan ve “Bharat”ın Sanskrit lisanından geldiğini belirtelim.

Bharat’ın ülkenin ismi olarak belirlenmesi birinci sefer gündeme gelmiyor. Son vakitlerde çıkan doğrulanmamış raporlar, 2014’ten beri idarede olan Modi hükümetinin ülkenin ismini resmen değiştirmek için ataklar yapmayı planladığını gösteriyordu.

Değiştirme kararı, Modi’nin partisi Bharatiya Janata Partisi (BJT) tarafından destekleniyor. Parti, India isminin İngiliz sömürgecileri tarafından getirildiğini ve “köleliğin simgesi” olduğunu belirtiyor. Uzun yıllar İngilizler’in idaresindeki Hindistan, 1947 yılında bağımsızlığını kazanmıştı. Son olarak isim değişikliğinin muhalefet tarafından eleştirildiğini belirtelim. Muhalif figürler, isim değişikliğinin tek bir siyasi partiye değil milyarlarca vatandaşa ilişkin olduğunu söylüyor.

Important!  TIP, Hukuk, Hatta İdeoloji Üzere Pek Çok Alanda Kullanılan Bir Terim Düşünün: ‘Kümülatif’ Aslında Ne Demek, Bize Ne Anlatıyor?
Hindistan Hükümeti, Ülkenin İsmini “Bharat” Olarak Değiştirmeyi Planlıyor

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!