İki Emekçi, “Kestirme Yol” Açmak İçin Çin Seddi’nin Bir Kısmını Yıktı

featured
service

Geçmişi M.Ö. 200’lü yıllara kadar uzanan Çin Seddi ile ilgili garip bir olay yaşandı. Kendini bilmez iki personel, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan ve yıllar içerisinde büyük oranda hasar gören Çin Seddi‘nin bir kısmına iş makineleri ile “daldı”. Kestirme yol açmak için yıkılan Çin Seddi’nin bir kısmı, yapılan incelemelere nazaran onarılamayacak. Esasen yüzde 8 kadarının sağlam kaldığı bilinen tarihi yapı, son yıkımla biraz daha küçülmüş oldu.

Dünyanın en büyük askeri yapısı olarak bilinen Çin Seddi, 1600’lü yıllara kadar aşama basamak inşa edildi. Birinci kademelerde yalnızca toprak kullanılarak yapıldığı için zirve üzere görünen Çin Seddi, son evrelerine hakikat gerçek bir duvar halini almıştı. İşin makus yanı, kestirme yol açmak için Çin Seddi’ni yıkmaya kalkan personeller, 14 ila 17. yüzyıllar ortasında inşa edilen duvar kısmına zarar verdiler. 

Soruşturma başlatıldı!

cdfc4fb59134c4958505a35421f7180b84c82f2b

*Çin Seddi’nin yıkılmasıyla açılan kestirme yol.

Çinli yetkililer tarafından yapılan açıklamalara nazaran Çin Seddi’ne ziyan verip kestirme yol açan iki kişi, haklarında dava açılarak tutuklandı. Yıkım sırasında ekskavatör kullanan çalışanlar, “kültürel bir yapıtı yok etmek” kabahatinden yargılanacaklar

Bu ortada; emekçilerin neden kestirme yol açtıklarını da aktaralım. Edinilen bilgilere bu iki personel, Çin Seddi yakınlarındaki bir inşaatta iş makinesi kullanmak üzere görevlendirilmişlerdi. Lakin Çin Seddi, personellerin bulunduğu yer ile inşaat alanının ortasında yer alıyor ve bu da yolun uzamasına neden oluyordu. Kendi kullandıkları yolu kısaltmak isteyen emekçiler, bu türlü bir çözüm(!) ürettiler. Tabi bu tahlil onlara pahalıya patladı.

Important!  Apple efsanesi Jony Ive ve OpenAI CEO’su Sam Altman, yapay zeka destekli bir donanım için bir araya geldi
İki Emekçi, “Kestirme Yol” Açmak İçin Çin Seddi’nin Bir Kısmını Yıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!