İnsan-Hayvan Melezi Canlılar Yetiştirirsek Ne Olur? Aslında Gerçek Olabilir!

featured
service

Bilimin ve teknolojinin karşımıza çıkaracağı yahut çıkarma ihtimali olan yeni gelişmeler bazen aklımızın ve hayalimizin ötesinde olabiliyor. İnsan-hayvan karışımı yeni canlı çeşitleri gibi!

Peki bu türlü bir şey sahiden mümkün olabilir mi? Ortaya olumlu ya da olumsuz ne üzere sonuçlar çıkar? Etik midir? Gelin, tüm bu baş karıştırıcı soruların karşılıklarına daima birlikte bir göz atalım.

Doğada, öteki çeşitlerin birbirleriyle çiftleşmesinden ortaya çıkan melez cinsler hâlihazırda var.

992359287c8b012745e312efeab0c0049e3f1007

Farklı cinsten hayvanların çiftleşmesiyle ‘melez’ dediğimiz cinsler doğabilir. Bunlardan en bilinenler ise eşek ile at çiftleşmesinden doğan katır, keçi ve koyun çiflteşmesinden ortaya çıkan geep (goat+sheep) diyebiliriz. Lakin her farklı cinsteki hayvan birbiriyle çiftleştiğinde kuşağını bu formda devam ettiremez.

Hayvanların, genetik ağaçta birbirlerine yakınlığı arttıkça doğacak yavrunun hayatta kalma bahtı da artar. Yeniden de her doğan yavru üreyebilecek diye bir şey yoktur. Birtakım melez canlılar, hiçbir vakit üreyip tiplerini devam ettiremez. Bu yüzden bizim bahsedeceğimiz hususun at-eşek melezinden farklı olduğunu söylemekte yarar var.

Bilim insanları, insanların genlerini farklı hayvanlarla birleştirmek üzerine yıllarca deneyler yaptı.

8ae0dadd034d5d2e4a0170e1d8a27ce9af477a5a

Bu deneyler genellikle fareler ve domuzlar üzere hayvanların üzerinde gerçekleştirildi. Etik konusu tartışılır olsa da çok farklı sonuçları olanlar da vardı. Mesela üzerinde bir kulak olan fare!

Hayvan embriyolara kök hücre nakledersek ne olabilir ki?

47fab7d0811258884dd0b8e29bdca2f16e7ef3fd

Fare üzere bir hayvan embriyosuna kök hücre nakli yaptığımızda bu kök hücreler diğer rastgele bir hücre çeşidine dönüşerek beyne kadar ilerleyip hayvanın bilişsel gelişimini sağlayacak değişiklikler yapabilir.

Fareler; etraflarında olup bitenlerin şuuruna varabilen, beşerler üzere dehşet, tasa, memnunluk hislerini yaşayabilen hayvanlar. Ama bu kök hücre, bilişsel gelişimi sağlayacak değişiklikleri meydana getirirse insan kadar yüksek bilince sahip fareler yahut deneyin yapıldığı hayvana nazaran farklı cinsler ortaya çıkabilir.

Important!  Şimdiye Dek Nasıl Fark Etmemişim Diyeceğiniz Değişik Gerçek: Yara İzleri Neden Toz Tutmaz?

İnsan hücrelerinin hayvan embriyolarına nakledilmesi için yeni deneyler yapılmaya devam ediyor.

8b5bcf54374017ba77b9cc4028cbf352af916a0d

Temsili Görsel

Bu deneylerdeki asıl gaye; hayvanların, insan organlarıyla sağlıklı bir biçimde büyüyüp büyüyemeyeceğini görmek. Şayet bu türlü bir şey mümkün olursa beşerler, organ gereksinimi doğduğunda hayvanlardan nakil yapılabilecek.

Böyle deneyler ne yazık ki etik değil zira deneylerde kullanılan hayvanların istenilen sonucuna ulaşılana kadar öldürüldüğü ve acı çektiği biliniyor ancak bilimde yeni bir çağ açacağı bir gerçek. 

Bunun yerine, teknoloji gelişmeye devam ettikçe organlarımızı da yapay bir biçimde üretebileceğimiz bir periyoda girersek hiçbir hayvan deneyine gerek kalmadan da yaşayabiliriz elbette! Zati çalışmalar da hayvanların kullanılmasını içermeyen metotların, insan hastalıklarını modellemede ve tedavisinde daha düzgün sonuçlar verdiğini destekliyor.

CRISPR teknolojisiyle gen düzenlemenin kolaylaşması yeni çeşitlerin oluşmasını da sağlayabilir.

439675959888acf04c1921e46ef0511890e62b40

Gen düzenleme teknolojilerinden biri olan CRISPR; insanların yanı sıra bitki, hayvan, virüs üzere başka canlıların da DNA’sını düzenlemede rol oynayabiliyor. Bu teknoloji sayesinde, DNA zincirlerimiz “genetik makas” ile kesilip tekrar birleştirilebiliyor.

Asıl maksadı sıhhat ve ömür kalitesini yükseltmek olan CRISPR; yeni ilaçlar geliştirmek, hastalıklı genleri tespit etmek ve yeni tedaviler geliştirmek için nitekim heyecan verici. Üstelik gen düzenleme sayesinde farklı çeşitlerden beşerlerle uyumlu organlar ortaya çıkarılabileceği kestirim ediliyor.

CRISPR teknolojisinin, henüz bizim mevzumuz olan “insan-hayvan melezi” canlılar üzere bir maksadı yok.

ab85057d765dfc279c8fb6a44841b00d0899b31d

Bu teknolojiyi, öbür hayvanların ya da bitkilerin genlerini beşerlerle birleştirmek boyutunda düşününce ortaya çıkabilecek sonuçlar korkutucu gelebiliyor! Şimdilik, genetik bozukluklara yönelik hemofili ve orak hücre anemisi üzere hastalıklarda CRISPR kullanılıyor ancak bu kapsam genişledikçe nelere şahit olabileceğimizi şimdi tam olarak bilemiyoruz.

İnsanlar, adeta bir yarı ilah üzere “yarı insan yarı hayvan” formuna bürünürse önüne geçemeyeceğimiz sonuçları olabilir.

Important!  Gerçek Hayatta Nasıl Çalındığı Bilinen Müziklerin, Hayallerde da Gerçek Formda Çalınabileceği Keşfedildi!

dbf2811d8bbde42ce2e4bf5a2c1f5b4a127bd803

Tarih boyunca, beşerler ortasında binlerce savaş yapıldı ve yapılmaya devam ediyor. Günümüzde; belden aşağısı at olan çeşitler, uçabilen insan cinsleri, kedi üzere çevik tipler olursa muhtemelen bu sefer de tipler ortası savaşlar başlayacak. 

Tabii ki bu şu an için çok uzak bir fikir. Şimdilik, en yakın olduğumuz gelişmeler, insanların bazı genlerini hayvanlara naklederek değişik sonuçlar alıp ileride yapılacak olan deneylerin ve gelişmelerin önünü açmak.

Bazı bilim insanları, beşerler olarak “tanrıcılık” oynamamamız gerektiğini söylüyor.

f0777b4dac205b5072262a40609bf3c2b632a8be

Nöroetik alanında araştırma vazifelisi olan Dr. Mackenzie Graham, “İnsanlar, tanrıyı oynamamalı. Doğal olmayan şeyleri yaratmamalı. Şayet hedefimiz, daha yüksek ahlaki düzeye sahip canlılar yaratmaksa, örneğin daha yüksek bilişsel kapasiteye sahip bir çeşit yaratmak istiyorsak bu deneyleri yapmamız en başından yanlış.” diyor. 

Şu anda bile transeksüel kadınların, kadın sporunda olup olmaması tartışılırken bu türlü bir şey gerçekleştiğinde neler olabileceğinin yorumunu size bırakıyoruz!

Kaynaklar: PETA, Science Focus, What If, Üsküdar Üniversitesi, TUBITAK
İnsan-Hayvan Melezi Canlılar Yetiştirirsek Ne Olur? Aslında Gerçek Olabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler