İnsanlar dışında ilk kez görüldü: Afrika filleri birbirlerini isimleriyle çağırıyor olabilir

featured
service

Tüm insan kültürlerinde ve farklı lisanlarda isimlerle karşılaşırsınız. İsimler kimliğimizin büyük bir kısmını oluştururlar ve birbirimizle irtibat kurmamıza yardımcı olurlar, fakat ferdî isimler eşsiz bir halde beşere has bir şey olarak kabul edilir.

Ama yeni araştırmalar, yabanî Afrika fillerinin lisanın evrimi açısından büyüleyici çıkarımlar sağlayacak biçimde birbirlerine özel davetlerle (bir isim gibi) hitap edebildiklerini öneriyor. Ön baskı olarak yayınlanan ve şimdi hakem değerlendirmesinden geçmeyen yeni araştırma, Kenya’nın kuzeyindeki büyük Samburu ekosistemi ve güneyindeki Amboseli Ulusal Parkı yabani fillerinden gelen davetleri tahlil etti.

Toplanan bilgi seti, 597’si tıpkı aile kümesinin üyeleri ortasında gerçekleşen 625 başka davet içeriyordu. 114 eşsiz seslenen ve 119 eşsiz alıcı vardı. Araştırmacılar sırf tek bir file yönelik olan ve alıcının belirlenebildiği davetleri dahil etti.

Ekip, fil seslerinin akustik özelliklerini ölçtü ve davetin alıcısının kimliğini iddia etmenin mümkün olup olmadığını görmek için datalar üzerinde bir dizi istatistiksel test gerçekleştirdi. Ve takımın yazdığına nazaran, hakikaten de durumun bu türlü olduğu tespit edildi: “Çağrıların alıcıları, davet yapısından istatistiksel olarak bahta nazaran değerli ölçüde daha yanlışsız bir formda tanımlanabildi.

fil2 0rO8

Ekibin bilhassa ilgilendiği taraflardan biri, davetlerin alıcının kendi seslerini taklit edip etmediğiydi. Bu, birbirlerinin kişisel ses etiketlerini öğrenebilen ve duyduklarında kendi etiketlerine karşılık verebilen yunuslar üzere öteki cinslerde de gözlemlenmiş bir durum. Lakin fil datalarıyla ilgili büyüleyici olan şey, muharrirlerin arayanların her alıcının kendi davetini taklit ettiğine dair sonlu delil bulmasıydı: “Bildiğimiz kadarıyla bu çalışma, insan olmayan hayvanlarda alıcının davetlerini taklit etmeden tıpkı çeşitten şahıslara sesli olarak hitap edilmesinin birinci delilini sunuyor.

Yazarlar ayrıyeten fillerden 17 adedini aldılar ve nasıl reaksiyon verdiklerini görmek için özgün olarak kendilerine gönderilen davetlerin kayıtlarını onlara dinlettiler: “Vokal etiketlerinin varlığını daha da takviyeler bir formda, denekler denetim davetlerine nazaran konuşmacıya daha süratli yaklaştı ve daha süratli sesli karşılık verdiler.

Important!  Google ChatGPT 4 rakibi yapay zekâsının çıkışını erteledi!

Yazarlar, genel olarak bu olgunun, insan dışı bir çeşidin öteki bireylere atıfta bulunmak için insan gibisi bir isimlendirme sistemi kullandığına dair birinci delil olabileceği sonucuna vardı. Bunun neden bilhassa fillerde ortaya çıktığına dair toplumsal yapılarından toplayabileceğimiz birtakım ipuçları var.

Yazarlar, fillerin kendilerini daha küçük kümelere ayırma ve daha sonra bazen yüzlerce bireyden oluşan kümeler kurarak bir ortaya gelme eğilimine atıfta bulunarak, durumu “fisyon-füzyon toplumsal dinamikleri nedeniyle, filler ekseriyetle yakın bağlı toplumsal ortaklarının görüş alanı dışındadır ve uzun aralıklarda bağlantı kurmak için irtibat uğultuları üretirler” diye açıklıyor ve devam ediyor: “Vokal etiketleri birbirlerinin görüş alanı dışındayken uyum yeteneğini geliştirebilir.

Bir baskı öncesi çalışması olarak, bu araştırmanın şimdi hakem değerlendirmesine tabi tutulmadığını unutmamak kıymetli. Lakin müellifler, “bulguların fillerin toplumsal bilişinin karmaşıklığı hakkında değişik sorular ortaya çıkardığını” ve böylelikle araştırmacıların keşfetmesi için büyüleyici yeni bir yol açtığını belirtiyorlar.

Ön baskı araştırması bioRxiv’de yer alıyor.

İnsanlar dışında ilk kez görüldü: Afrika filleri birbirlerini isimleriyle çağırıyor olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!