İnsanları İçmeden Sarhoş Eden “Auto-Brewery Sendromu”, Birinci Sefer Türkiye’de Görüldü

featured
service

Türkiye’de birinci kere rast gelinen tıbbi bir olay yaşandı. “Auto-Brewery Sendromu” olarak isimlendirilen bir rahatsızlık, Türkiye’de birinci kere Giresun’da hayatını sürdüren bir vatandaşta görüldü. 58 yaşındaki Verda Güniz Atış Azrak isimli vatandaş, külfetli bir süreçten gelmiş olsa da Türk hekimlerin uyguladığı bir tedavi yolu ile iyileşme evresine girdi. Gelin daima birlikte hem bu rahatsızlığa hem de hastanın yaşadıklarına yakından bakalım.

Auto-Brewery Sendromu, en kolay anlatımı ile insanların alkol almadan sarhoş olması durumu. Bedende bulunan mikroorganizmalar nedeniyle yaşanan rahatsızlık, besin olarak aldığımız karbonhidrat ve şekerli besinlerin alkole dönüştürülmesine ve kanda artan alkol ölçüsünün da insanı sarhoş etmesine yol açıyor. Sık rastlanan bir rahatsızlık olmayan Auto-Brewery Sendromu, Verda Güniz Atış Azrak ile Türkiye’de de birinci sefer görülmüş oldu.

Uzmanlar ne diyor?

932fe7c6918b79f9729ebf71f6857ce193a8c14a

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Emel Uzunoğlu, Auto-Brewery Sendromu’nu şu sözlerle anlattı:

Auto-Brewery Sendromu, yani bedenin kendi kendine alkol üretmesi. Hastalar hiç alkol kullanmadıkları halde yemekten kısa bir müddet sonra kandaki alkol seviyeleri çok yüksek seviyelere çıkıyor. Bunun sebebi de bedenlerinde bulunan mikroorganizmalar. Dünyada çok bilinen bir hastalık olmadığı üzere ülkemizde de birinci hadise bizimkisi oluyor. Biz hastalığın bilinmediği için bu kadar az konuşulduğunu düşünüyoruz. Hâlbuki bilinse çok daha fazla şahit olunacak. Tedavisi mümkün görünüyor, en azından denetim altına alabiliyoruz. Diyabetlilerde, bilinçsiz antibiyotik kullanımlarında, geçirilmiş bağırsak operasyonlarının akabinde sonra bu hastalık ortaya çıkabiliyor. Bağırsakta istikrar sorunu yani bağırsaktaki mikroorganizmaların istikrarının değişmesi sonucu ortaya çıkan bir hastalık. Bağırsaktaki bu istikrarın sağlandığında hastanın ataklarının ortası uzayabiliyor, denetim altına alınabiliyor.

Bizim hastamızda da gözlemlediğimiz şekerli yiyeceklerden sonra belirtilerinin olduğu görülüyor. Zira mikroorganizmalar şekeri alıp mayalar ve alkole çevirir. Bununla bir arada baharatların da atağı bazen tetiklediğini gördük. Antibiyotik kullanmadan probiyotiklerle, beslenmeyle, birtakım yardımcı ilaçlarla, alkolü ya da orta molekülleri ortamdan çekecek kimi ilaçlarla atakları denetim altına aldık. Hastamız artık konutuna dönüyor lakin takip etmeye devam edeceğiz.

292bd251e838c26513bc08ed35e4cf72fb5e97af

*Solda Verda Güniz Atış Azrak. Doktorlar Emel Uzunoğlu ve Kubilay İşsever

Hastalığın çok bilinmediğini, bundan kaynaklı olarak da teşhis koyulamadığını anlatan İç Hastalıkları Dr. Öğr. Üyesi Kubilay İşsever ise şöyle konuştu:

Ülke çapında literatürün bize bildirdiği kadarıyla yaşanan birinci olay. ABD ve Kanada’dan bildirilen olaylar var. Avrupa ülkelerinden dahi şimdi bildirilen bir hadise yok. Aslında her yerde görülebileceğini ancak hastalığın tanınmadığı için teşhis konulamadığını düşünüyoruz. Bu hastalığın belirlenmesi gerekiyor ki, teşhis konulup hastalığın ne sıklıkla olduğunu o biçimde anlayabiliriz. Aslında alkol kullanmamasına karşın alkol zehirlenmesinde, alkol komasında olduğu üzere vücuttaki alkolün çıktığı düzeye nazaran belirtiler meydana geliyor. Bulantı, kusmalar üzere alkol zehirlenmesinde meydana gelen bütün semptomların hepsi olmakla birlikte, şuur bulanıkları, uyku hali, kişilik bozukluğu, karakter değişimleri görülebiliyor. Bizim hastamızda da bugüne kadar çeşitli şiddetlerde buna misal semptomlar meydana gelmişti. Yaklaşık bir aylık tedavi sürecinde hoş sonuçlar aldık. Bir kişi alkol almadığını argüman ettiği halde kanında alkol saptanan ya da nefesinde alkol kokusu alınan olaylar olursa bu hastalar auto-brewery istikametinden kıymetlendirilmesi gerekiyor.

Peki içmeden sarhoş olan hasta ve ailesi bu süreçte neler yaşadı?

743463ed943d40301b1fb2b6648e6dbf5ff32557

Türkiye’deki ilk Auto-Brewery Sendromu hastası Verda Güniz Atış Azrak, yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

Belirtileri yaklaşık 3 yıl kadar evvel başladı. Birden farkına varılan bir durum değil. Bilhassa kişinin kendisi değil, etrafınızdakiler bu durumun farkına varıyor. Birtakım devirlerde şuur kaybı oluyor. Yaşadığım örneklerden yola çıkarak tabir etmem gerekirse, düşünüyorsunuz, çarpıyorsunuz yüzünüz, başınız yaralanıyor, hatta dikiş atılıyor lakin bunun nasıl olduğunu hatırlamıyorsunuz. Bu durum karbonhidrat ve şekerli besinlerden sonra büyük bir atış oluyor. Olağanda karbonhidrat ve şekerli besin tüketen biri olmamama karşın atak olduğunda bu gıdalardan daha fazla tüketmeyi istiyorsunuz. Siz bir şeyin farkında olmuyorsunuz fakat etrafınızdakiler fark ediyor. Tedavi sürecinden sonra çok yeterliyim, en ufak bir belirti yahut şuur kaybı yok. Kendimi çok yeterli hissediyorum.

58ca34bb8998388429f611c105a3698408818590

Verda Güniz Atış Azrak’ın hastalığına en yakından tanıklık eden eşi Sami Azrak, geçirdikleri 3 yılı şöyle anlattı:

3 yıla yakın bir müddettir eşimin bu rahatsızlığından mustariptik. Tedavi için çok hastane ve hekim dolaştık. Hepsi ilgilendiler lakin tedavi olmak Giresun’a nasip oldu. Bu ataklar esnasında birinci başta bakışlarında değişiklik oluyor. Net bakmıyor, puslu gözle, dalgın bakıyor. Tıbbi olarak alkollü oluyor ancak manzara olarak çok daha farklı oluyor. Sarhoş insanın yansıları nasıl oluyorsa o denli oluyor diye düşünmeyelim çok daha farklı oluyor. Takıntılı, hudutlu, inatçı olabiliyor yani çok değişik reaksiyonlar verebiliyor. Mantıklı olmayabiliyor, bayağı bir karakter değişimi yaşanıyor. Epeyce zahmetli süreçler geçirdik. Allah’a şükür hekimlerimizin sayesinde çözdük. Bundan sonra diyetimizi uygulayıp tavsiyelerine uyacağız. Artık yeni bir ömür bizi bekliyor diye düşünüyorum.
Important!  Çin'den Ultra Garip Karar: "Halkın Hislerini İnciten" Kıyafetler Yasaklanacak
İnsanları İçmeden Sarhoş Eden “Auto-Brewery Sendromu”, Birinci Sefer Türkiye’de Görüldü

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!