“İnsanlığımı Yitirirken” Kitabıyla Tanıdığımız Ünlü Japon Müellif Osamu Dazai’nin İntihar Teşebbüsleriyle Dolu Hayatı

featured
service

Üslubu oldukça insan ruhunun derinliklerine işleyen bir yapıya sahip olan Dazai, aslında yapıtlarında gösterdiği karanlık tarafları kendi hayatında da çokça yaşamış ve belkide yazarak kendini bu umutsuz durumdan çıkarmaya çalışmış.

Hayatı intihar girişimleriyle dolu olan müellifimiz, sonunda bu teşebbüsünde maalesef ki başarılı olarak bir yaz günü 3 Temmuz 1948 yılında, metresiyle beraber yağmur nedeniyle taşan Tamagawa kanalına atlayarak intihar etmiş. Gelin bu intihar takıntısı olan muharririn hayatını sizlere anlatalım.

Asıl ismi Shūji Tsushima olan müellifimiz, aslında güçlü ve ayrıcalıklı bir hayatın içine doğmuş.

f85237430a101182aae9ad3e85ecd75dfcc14ab0

Osamu Dazai ve ailesi

Aristokrat bir aileye sahip olan Dazai, 19 Haziran 1909’da hizmetçilerle dolu bir konakta, geçmiş kurallarına nazaran epey uygun standartlara sahip bir ailenin içinde yetişmiş. Epeyce kalabalık bir aileye sahipti, 11 kardeşi vardı lakin onca kalabalığın içinde maalesef ki yalnız bir çocukluk geçirmişti. Zamanının birçoklarını konuttaki hizmetçilerle geçiriyor, Dazai’ye onlar bakıyordu. Babasının siyasi problemler yüzünden meşgul, annesi ise daima olarak hastaydı. Onun için, anne-baba bağına sahip olmadığı kaçınılmaz bir gerçekti.

Ergenlik devrinden beri yazıya ilgisi olan Dazai, daha o vakitlerden geleceği parlak bir muharrir olma yolunda birinci adımlarını atmış. 

bb048dddd5807df284c1f6514b019fa8681ba14f

Ailesinin aristokrat olmasından dolayı dayanılmaz bir baskıya sahip olan Dazai, bütün bu baskıları hiçe sayarak ergenlik devrinden beri yazı yazmaya başlamıştı. Kendisinde ergenlik devrinde de büyük bir potansiyel olduğu epeyce aşikâr olacak ki bu potansiyelini kullanarak edebiyat mecmualarına katılıp kendi şiirlerini yazmaya başladı. Yayınladığı şiirler çokta başarılı olmuştu.

Seçkin bir aileye sahip olmanın tüm zorluklarını omuzlarında taşıyarak ailesinin Siyaset Bilimi okuması baskısına uzunca bir mühlet katlandı fakat bu baskılara boyun eğmeyerek kendi sevdiği işi yapma doğrultusunda ilerleyerek Fransız Lisanı ve Edebiyatı kısmını kazanmıştı. Ailesi bu durumu çok içerlemiş olacak ki, Dazai’yi üniversite yıllarında Komünist Parti’ye üye olduğu gerekçesiyle evlatlıktan reddetti. Böylelikle yazarlık serüvenine yarı buruk bir formda birinci adımını atmıştı. 

Bütün baskılara karşın gülmeyi ve güldürmeyi hiç bırakmadı.

Important!  A101'de Satılan Dehşet Verici Çocuk Kitabı Toplumsal Medyanın Gündeminde: Her Şeyi Yiyen Çocuk!

dd4d2e61cab33414cef9b13d1104d1bff8f70610

Bu durumu vaktinde kendisi şöyle söz etmiş: “Ne yolla olursa olsun, güldürmeliyim; o denli yaparsam, onların dediği ‘yaşantı’nın dışında kalsam bile önemsemezler; her durumda, o insanların gözüne batmamalıyım; ben hiçim, rüzgarım, havayım” üzere niyetler içimde birikirdi. Şaklabanlıklarımla ailemi daima güldürmüş, ailemden daha çok, daha anlaşılmaz ve korkutucu gelen hizmetçilerimize bile var gücümle şaklabanlık hizmeti sunmuştum.”

Çocukluğunda bile fotoğraflarda tek gülümseyenin kendisi olduğunu gördüğümüzde, böylesine gülmeyi ve güldürmeyi seven bir insanın nasıl oldu da karanlığın içine bu kadar düştü diye düşünmeden edemedik. Ailesinin siyasi imajının zedelenmemesi için yaptığı baskıları ve sert yansıları bu formda geçiştirmeye çalışmak, yaşadığı ruhsal bunalımın kısa bir özeti niteliğinde. 

Her şey en sevdiği muharrir olan Ryūnosuke Akutagawa’nın intihar etmesiyle başladı…

c2689b3e8b1fb334e5975a2df8f76b8ac2aa521a

Üniversite hayatına oldukça âlâ bir başlangıç yapmış olan Osamu, bir gün en sevdiği müellifin kendi canına kıymasıyla beraber onu sonu gelmez bir tasa buhranına sürükledi. Başında daima intihar kanıları volta atıyor bu sonu gelmez depresif niyetlerin içerisinden çıkamıyordu. Hatta o denli ki, normalde derslerinde hayli başarılı olan müellifimiz, bu olaydan sonra notlarını kısa bir mühlet içerisinde düşürmesine neden olmuştu.

Pek doğal insan, hayatının sıkıntı bir periyodundan geçtiğinde akılalmaz bağımlılıklara tutunabiliyor… Osamu da maalesef ki kendini içkilere ve bayanlara vermişti. Bu depresyonun sonucu olarak ilk sefer intihara teşebbüs eden Dazai, uyku haplarını içerekintihar etmeye çalışmış lakin bu teşebbüsünde başarısız olmuştu. Aldığı haplar yetersiz dozda olduğu için hayata tutunmayı kısa bir mühlet de olsa başarmıştı.

Üniversiteden mezun oldu, evlenmek istedi, bir defa daha evlatlıktan reddedildi.

7d435d63a64635a5ce1ca50576fa6df4df09fcce

Shimeko Tanabe ve Oyama Hatsuyo

1930 yılında zar zorda olsa kısmından mezun olmayı başaran Dazai, daha sonra eğitim hayatına Fransız Edebiyatı okuyarak devam etti. Bu süreçte ruh sıhhati problemleri yine baş göstermeye başlayıncakötü kararlar vermesine neden oldu ve eğitimini bırakmak zorunda kalmıştı.

İlk makus kararı Japon bir geyşa (Japon kültüründe erkek müşterilere hizmet eden kadın) olan Oyama Hatsuyo ile evlenme isteğioldu. Ailesi bu duruma şiddetle karşı çıkmıştı, aristokrat bir ailenin çocuğu olarak bu evliliğin ailesinin imajını zedeleyeceğini düşünen aile büyükleri Dazai’yi tekrardan evlatlıktan reddetmişlerdi. Bir defa daha evlatlıktan reddedilmenin verdiği acı gerçekle yüzleşerek kendisini tekrardan içkiye vermişti. Hakikaten, Hatsuyo ile olan ilgisini geride bırakarak hayatına devam etti. 

Important!  Öğretmenler Günü'nde vizyona girecek! Şehit Aybüke Yalçın'ın hayatını anlatıyor

Tekrar tekrar aileden reddedilmesinin akabinde Dazai bu buhranın içinden çıkamadı ve bir defa daha intihara teşebbüs etti, o sıralarda barda tanıştığı 19 yaşındaki Shimeko Tanabe’yi kendisiyle birlikte intihar etmeye ikna ederek ikili intihar girişiminde bulunmuşlardı. Kadın trajik bir formda boğulurken, Dazai birbalıkçı teknesinin yardımıyla tekrardan hayata tutunmayı başarmıştı.

Bu sefer de eşi Hatsuyo ile ikili intihar teşebbüsüne kalkıştı.

e59fa2d4b100ef4503df5aaa798fc4d3e4528d82

Soldan ikinci Osama Dazai, gerideki bayan Oyama Hatsuyo

Shimeko’nun vefatı akabinde polisler tarafından sorguya alınan Dazai, daha sonra ailesinin nüfuzu sayesinde bu durumdan kurtulmayı başarmıştı. Ailesi onu bir defa daha aileye kabul etmiş, Dazai’ye tekrardan finansal dayanak sağlamaya ve bu olayların akabinde ona yardımcı olmaya çalışmışlardı. Olayları atlatmasının ardından Hatsuyo ile evlendi.

Hayatı alkol bağımlılıyla geçen Dazai’nin karın zarı iltihaplanmıştı ve arkadaşlarının dayanağıyla hastaneye yatırıldı. Hastanede yattığı devirlerde eşi Hatsuyo’nun onu bir arkadaşıyla aldattığını öğrenmesi üzerine yıkılmıştı. Bu defa de eşi Hatsuyo ile bir arada ikili intihar teşebbüsüne kalkışarak başarısız olmuşlardı. Bu teşebbüsden sonra hayatlarını kesin olarak birbirlerinden ayırdılar. 

İntihar denemeleri devam ederken, akıl hocası sayesinde ülkede ünlü bir müellif olmuştu.

3d99d07746f3c7950d7424349365052cf7aaeb19

Geçmiş yıllarda yaşamış olduğu çalkantılı hayata biraz orta veren Dazai, saygın bir müellif olan Masuji Ibuse’den akıl hocalığı almış ve onun dayanağıyla yazılarını geliştirerek kendisini tanınır bir hale getirmişti. Edebi yapıtları yayınlanmaya başlamış, edebiyat dünyasında daha çok tanınır hale gelmişti. Bu sayede yazar statüsü daha da sağlamlaşmıştı.

Bu müddet zarfında 1933 yılında ‘Ressha’ adlı yapıtını yayınlamak için kendine bir takma isim belirledi ve günümüzde de edebiyat topluluğunda bilinen ismiyle ‘Osamu Dazai’ olarak yazmaya devam etti. 

Gelelim son intihar teşebbüslerine… 2 defa daha teşebbüste bulunmuş.

Important!  Spotify, Türkiye'de ve Dünyada Bu Yaz En Çok Dinlenen Müzikleri Açıkladı

24e320f8154ecf4b42be4c45071419a9f8a38f49

Tokyo Üniversitesi’nden mezun olamayacağını anlayan Dazai, kendisini asarak intihara tekrardan bir teşebbüste bulunmuştu ancak bu teşebbüsünde de başarılı olamadı. Öylesine karanlık bir ruh halindeyken bile, dünyaca ünlü yapıtlarını yazıp yayınlamıştı, üstelik verem hastalığıyla gayret etmesine karşın.

Daha sonra bir hoşluk salonunda çalışan Tomie Yamazaki ile tanışarak onun konutuna taşınmıştı. Dazai, daha evvel hayatında olan 2 bayan gibi Yamazaki’yi de ikili intihar teşebbüsüne sürükleyerek, Tamagawa kanalına atlayarak son defa intihar teşebbüsünde bulundu ve maalesef ki başarılı oldu. Sonunda Dazai, uzun yıllardır denediği ölüm isteğine kavuşmuştu. Arkasında bıraktığı not ise hayli üzücüydü: “Doğmuş olduğum için beni affedin!”

Kendisi, Bungo Stray Dogs isimli animeye ilham oldu..

2957b61e03a89fc0845616d9b1b720f1d41abc3b

Ünlü manga ve anime serisi olan Bungo Stray Dogs’ta Osamu Dazai adlı karakter, ünlü müelliften esinlenilmiş ve kimi referanslar gösterilmiş. Bu fotoğrafta açıkça belirli oluyor ki, Osamu Dazai’nin aile fotoğrafına gönderme yapılmış.

ea8f271124aafbef939e166b9a929e8a74fb5408

Mange panelinde tıpkı Osamu Dazai üzere oturan karakterimiz, bu ünlü fotoğrafa hoş bir referans yapmış. Ayrıyeten anime karakteri olan Dazai’nin yeteneğinin ismi ‘No Longer Human’ yani ‘Ningen Shikkaku’dur. Bu da ünlü muharririn en başarılı yapıtlarından biri olarak bilinen No Longer Human (İnsanlığımı Yitirirken) adlı yapıtına çarpıcı bir gönderme yapıldığı gözüküyor. 

f5df9651ea95961ee733af957e34c139a4bae481

Ayrıca, Dazai’nin en sevdiği muharrir olan Ryūnosuke Akutagawa’nın ismi da animede geçiyor. 

Hayatının büyük bir kısmını ruhsal çalkantılarla ve depresyonla geçiren yazarımıza çok üzüldüğümüzü belirtmekle bir arada kendisinin kitaplarını sizlere şiddetle öneriyoruz. ‘İnsanlığımı Yitirirken’ isimli yapıtını satın almak isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Daha evvel muharririmizin kitabını okuyup okumadığınızı merak ediyor, hayatının bu kadar çalkantılı ve depresif olması hakkında neler düşündüğünüzü yorumlarda bekliyor olacağız!

Kaynaklar: Mozart Cultures, Royumi, Japan Experience

 

“İnsanlığımı Yitirirken” Kitabıyla Tanıdığımız Ünlü Japon Müellif Osamu Dazai’nin İntihar Teşebbüsleriyle Dolu Hayatı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!