iPhone 12’lerin Avrupa’daki satışı, yüksek radyasyon değeri nedeniyle tamamen yasaklanabilir

featured
service

iPhone 15 lansman aktifliğinin çabucak akabinde, Fransa’nın radyasyon takipçi kurumu, Appla’a eşiği aşan radyasyon düzeyleri nedeniyle ülkede iPhone 12 modellerini satmayı durdurma buyruğu verdi.

Fransa Ulusal Frekans Ajansı (ANFR), Apple’a ülkede iPhone 12 modellerinin satışını yasakladığını bildirdi. Karar, ANFR’nin akıllı telefonun Özgül Soğurma Oranının (Specific Absorption Rate – SAR) yasal olarak müsaade verilen hududu aştığını tespit eden bir dizi testi sonrasında alındı. Fransa’nın dijital iktisattan sorumlu alt bakanı Jean-Noël Barrot, Le Parisien gazetesinde yayınlanan bir röportajda bu bilgiyi paylaştı.

Avrupa Birliği’nin (AB), cep telefonlarının yayabileceği radyasyon ölçüsüne SAR pahası ismi verilen bir sonu bulunuyor. Fransız otoritesi bulgularını öbür AB üye ülkelerindeki düzenleyicilerle de paylaşacak, bu da iPhone 12’nin daha geniş bir biçimde yasaklanmasına yol açabilir.

Reuters tarafından bildirdiği üzere Barrot, Fransız gazetesi ile yaptığı röportajda, iPhone 12’deki radyasyon meselesini çözmek için bir yazılım güncellemesinin kâfi olması gerektiğini söyledi ve Apple’ın iki hafta içinde cevap vermesinin beklendiğini ve şayet bunu yapmazlarsa bunun şu anda dolanımda olan tüm iPhone 12 modellerinin geri çağrılmasıyla sonuçlanabileceğini de kelamlarına ekledi.

Apple, Çarşamba günü Reuters’e verdiği karşılıkta, iPhone 12 modelinin birden fazla memleketler arası kuruluştan sertifika aldığını ve global radyasyon standartlarına uygunluğunu doğruladığını belirtti. Apple ayrıyeten hem kendi laboratuvarlarından hem de bağımsız üçüncü taraf laboratuvarlardan çeşitli test sonuçlarını ANFR ile paylaştıklarını ve bunların hepsinin SAR düzenlemelerine ve global standartlara uygunluğunu doğruladığını belirtti.

Cupertinolu şirket, ANFR’nin vardığı sonuçlara katılmadığını söz etti ve uygunluğun devam ettiğini göstermek için ajansla yakın işbirliği içinde çalışma niyetini iletti.

Important!  Galaxy A25 5G’nin önemli özellikleri gün yüzüne çıktı
iPhone 12’lerin Avrupa’daki satışı, yüksek radyasyon değeri nedeniyle tamamen yasaklanabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler