iPhone 15 Pro işlemcisi Apple A17 Bionic tanıtıldı! Daha iyisi yok

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
apple a17 bionic islemcisinin ozellikleri168712 0 Apple, geçtiğimiz saatlerde başlayan Wonderlust aktifliği kapsamında heyecan verici duyurularda bulundu. Bunlardan en kıymetlisi ise markanın en güçlü telefonları iPhone 15 Pro ve Pro Max oldu diyebiliriz. Pekala her iki modele güç veren Apple A17 Bionic neler sunuyor? Gelin daima birlikte göz atalım.

Performans ve verimlilik bir ortada ⚡️

iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerine güç veren A17 Bionic, uzun bir ortanın ardınan yeni bir düğüm üzerine inşa edilen birinci çip olacak. Bu bağlamda yeni işlemci için Apple’ın akıllı telefonlar için ürettiği en güçlü yonga seti diyebiliriz. O denli ki Apple, hem pil hem de performans manasında kayda paha iyileştirmeler elde etmeyi başarmış. 

  • Transistör: 19 milyar transistör
  • Neural Engine: 16 çekirdek
  • CPU çekirdek sayısı: 6 çekirdek
  • Performans çekirdeği: 2 adet
  • Verimlilik Çekirdeği: 4 adet
  • GPU çekirdek sayısı: 6 çekirdek
  • Üretim Teknolojisi: TSMC3nm
  • 5G modem: Qualcomm X65
apple a17 bionic islemcisinin ozellikleri168712 1 Kağıt üzerinde Apple A17 Bionic, A16 işlemciden daha büyük bir kalıpla 19 milyar transistör içeriyor. Bu hususta Apple A16’nın 16 milyar transistöre sahip olduğu hatırlatalım. Ek olarak 16 çekirdekli nöral süreç ünitesi (Saniyede 35 trilyona kadar işlem), 2 adet performans ve 4 adet verimlilik çekirdekleri ile eşleştirilen işlemciye 6 çekirdekli GPU eşlik ediyor. Ayrıyeten bu ünitenin, AI ve ışın izleme yeteneklerine sahip olduğu belirtelim.

Bir akıllı telefondaki en hızlı işlemci 📱

Apple’a nazaran A17 Bionic, selefine kıyasla yüzde 20 oranında daha yüksek performans ve yüzde 35’a kadar daha verimli olacak. Natürel ki bunun gerisinde TSMC’nin gelişmiş 3nm fabrikasyon sürecinin yer aldığını belirtmekte yarar var. Niketim Apple A17 Bionic, bu sürecin birinci meyvelerinden biri pozisyonunda. Hasebiyle artan verimlilikle birlikte pil ömründe de büyük bir ilerleme yaşanacak.

apple a17 bionic islemcisinin ozellikleri168712 2 Başka bir öne çıkan bileşen ise manzara sinyal işlemcisi. Bu işlemci, tüm üniteler ile bir ortaya gelerek üst seviye kamera süreçlerinin altından kalkabiliyor.

Bu sayede gelişmiş manzara düzenleme, portre modu ve gece modu üzere hesaplamalı fotoğrafçılık özelliklerinde daha âlâ bir deneyim mümkün kılınmış. Apple A16 Bionic birinci olarak iPhone 14 Pro serisinde uzunluk gösterse de yakın devirde iPad ailesinde de yer alacağını hatırlatalım.

Apple A17, A16 ve A15 özellikleri 🆚

Özellikler A15 Bionic A16 Bionic A17 Bionic
Transistör Sayısı 15 Milyar 16 milyar 19 milyar
Performans Çekirdeği 2 Adet 2 Adet 2 Adet
Verimlilik Çekirdeği 4 Adet 4 Adet 4 Adet
Toplam Çekirdek 6 Adet 6 Adet 6 Adet
Grafik Ünitesi Çekirdeği 5 Adet 5 adet 6 Adet
5G Modem X60 X65 X65
Fabrikasyon süreci 5nm 4nm 3nm

Apple A17 Bionic’in performansına dair birinci sonuçların önümüzdeki günlerde paylaşılması bekleniyor. Bu nedenle bizlerle kalmayı unutmayın. 

Important!  Büyük bir açığı kapatan iOS 16.6.1 güncellemesi çıktı

Haber Güncelleniyor..

iPhone 15 Pro işlemcisi Apple A17 Bionic tanıtıldı! Daha iyisi yok

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler