iPhone 15 Pro işlemcisi Apple A17 Pro tanıtıldı! Daha iyisi yok

featured
service
apple a17 pro islemcisinin ozellikleri168712 0 Apple, geçtiğimiz saatlerde başlayan Wonderlust aktifliği kapsamında heyecan verici duyurularda bulundu. Bunlardan en değerlisi ise markanın en güçlü telefonları iPhone 15 Pro ve Pro Max oldu diyebiliriz. Pekala her iki modele güç veren Apple A17 Pro neler sunuyor? Gelin daima birlikte göz atalım.

Performans ve verimlilik bir ortada ⚡️

iPhone 15 Pro ve Pro Max modellerine güç veren A17 Pro, uzun bir ortanın ardınan yeni bir düğüm üzerine inşa edilen birinci çip olacak. Bu bağlamda yeni işlemci için Apple’ın akıllı telefonlar için ürettiği en güçlü yonga seti diyebiliriz. O denli ki Apple, hem pil hem de performans manasında kayda kıymet iyileştirmeler elde etmeyi başarmış. 

  • Transistör: 19 milyar transistör
  • Neural Engine: 16 çekirdek
  • CPU çekirdek sayısı: 6 çekirdek
  • Performans çekirdeği: 2 adet
  • Verimlilik Çekirdeği: 4 adet
  • GPU çekirdek sayısı: 6 çekirdek
  • Üretim Teknolojisi: TSMC3nm
  • 5G modem: Qualcomm X65
apple a17 pro islemcisinin ozellikleri168712 1 Kağıt üzerinde Apple A17 Pro, A16 işlemciden daha büyük bir kalıpla 19 milyar transistör içeriyor. Bu bahiste Apple A16’nın 16 milyar transistöre sahip olduğu hatırlatalım. Ek olarak 16 çekirdekli nöral süreç ünitesi (Saniyede 35 trilyona kadar işlem), 2 adet performans ve 4 adet verimlilik çekirdekleri ile eşleştirilen işlemciye 6 çekirdekli GPU eşlik ediyor. Ayrıyeten bu ünitenin, AI ve ışın izleme yeteneklerine sahip olduğu belirtelim.

Bir akıllı telefondaki en hızlı işlemci 📱

Apple’a nazaran A17 Pro, selefine kıyasla yüzde 20 oranında daha yüksek performans ve yüzde 35’a kadar daha verimli olacak. Alışılmış ki bunun gerisinde TSMC’nin gelişmiş 3nm fabrikasyon sürecinin yer aldığını belirtmekte yarar var. Niketim Apple A17 Pro, bu sürecin birinci meyvelerinden biri pozisyonunda. Hasebiyle artan verimlilikle birlikte pil ömründe de büyük bir ilerleme yaşanacak.

apple a17 pro islemcisinin ozellikleri168712 2 Öbür bir öne çıkan bileşen ise imaj sinyal işlemcisi. Bu işlemci, tüm üniteler ile bir ortaya gelerek üst seviye kamera süreçlerinin altından kalkabiliyor.

Bu sayede gelişmiş imaj düzenleme, portre modu ve gece modu üzere hesaplamalı fotoğrafçılık özelliklerinde daha güzel bir deneyim mümkün kılınmış. Apple A16 Bionic birinci olarak iPhone 14 Pro serisinde uzunluk gösterse de yakın periyotta iPad ailesinde de yer alacağını hatırlatalım.

Apple A17 Pro, A16 ve A15 özellikleri 🆚

Özellikler A15 Bionic A16 Bionic A17 Pro
Transistör Sayısı 15 Milyar 16 milyar 19 milyar
Performans Çekirdeği 2 Adet 2 Adet 2 Adet
Verimlilik Çekirdeği 4 Adet 4 Adet 4 Adet
Toplam Çekirdek 6 Adet 6 Adet 6 Adet
Grafik Ünitesi Çekirdeği 5 Adet 5 adet 6 Adet
5G Modem X60 X65 X65
Fabrikasyon süreci 5nm 4nm 3nm

Apple A17 Pro’nun performansına dair birinci sonuçların önümüzdeki günlerde paylaşılması bekleniyor. Bu nedenle bizlerle kalmayı unutmayın. 

Important!  M3 işlemcili MacBook Air ve MacBook Pro 2024’e ertelenmiş olabilir

Haber Güncelleniyor..

iPhone 15 Pro işlemcisi Apple A17 Pro tanıtıldı! Daha iyisi yok

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!