İşte Hindistan’ın tarihi ay iniş aracının ayda bulduğu şey

featured
service

Kısa müddet evvel Chandrayaan-3 uzay aracı, Ay yüzeyine başarılı bir formda iniş yaparak Hindistan’ı Dünya üzerinde Ay’a başarılı bir formda iniş yapan dördüncü ve güney kutbuna yakın bir yere iniş yapan birinci ülke haline getirdi.

O vakitten bu yana, öncelikle Ay toprağının bileşimini incelemeyi amaçlayan misyon, sülfür, alüminyum, kalsiyum, demir, krom, titanyum, manganez, silikon ve oksijen tespit etti. Ayrıyeten Ay’ın güney kutbundaki sıcaklığı ölçerek Ay’da bir birincisi de gerçekleştirdi.

Gezici ayrıyeten ay yüzeyinin altındaki sarsıntıları ve sarsıntıları ölçmek için tasarlanmış bir alet kullanarak birtakım sismik faaliyetler tespit etti ve gezici, ayın güney kutbu yakınında kükürtün varlığını doğrulamak için bir spektroskop kullandı. ISRO’ya nazaran bilim insanları artık elementin oraya nasıl ulaştığını ve yüzeyde doğal olarak mı var olduğunu yoksa meteor çarpması yahut volkanik aktivite sonucu mu olduğunu araştırmayı hedefleyecek .

Keşif aracı toprağın bileşimini tahlil ederken, Ay Sismik Aktivite Aygıtı (ILSA) sayesinde, doğal ay sarsıntıları üzere yer hareketlerini izliyor. 26 Ağustos 2023’te şu anda araştırmakta oldukları “görünüşte doğal” bir yer hareketinin tespit edildiği açıklandı.

Ay zelzelelerinin Dünya’da olduğu üzere tektonik plakaların hareketlerinden kaynaklanmadığı düşünülüyor. Bunun yerine, Dünya’nın yerçekiminin Ay’da katı gelgit tansiyonlarına neden olarak onu çatlattığı ve modüllerin birbirine sürtünmesine neden olduğu düşünülüyor. Vikram uzay aracının bize bu zelzeleler ve Ay’ı nasıl etkiledikleri hakkında daha fazla bilgi vereceğini umuyoruz.

Öte yandan bir deneyde ayın üst toprağının sıcaklığı çeşitli derinliklerde ölçüldü ve ISRO bilim insanı BHM Darukesha, yüzeyin beklenenden daha sıcak olduğunu söyledi. “Hepimiz yüzeyde sıcaklığın 20 santigrat ila 30 santigrat derece (68 ila 86 Fahrenheit) civarında olabileceğine inanıyorduk ancak sıcaklık 70 santigrat derece (158 Fahrenheit). Bu, beklediğimizden şaşırtan derecede yüksek” dedi.

Important!  Türkiye'nin ilk uzay aracı 2026'da Ay'a yolculuk edecek
İşte Hindistan’ın tarihi ay iniş aracının ayda bulduğu şey

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!