James Dyson Ödülü’nün Türkiye Ayağını Kazanan Proje Muhakkak Oldu

featured
service

Sürdürülebilirlik odaklı bir mühendislik müsabakası olan James Dyson Ödülü, James Dyson Vakfı tarafından 2005 yılından beri her yıl düzenleniyordu ve bugüne kadar 390 icada finansal dayanak sağlamıştı. Ülkemizde de gerçekleştirilen müsabakanın bu yılki ayağının müracaatları mart ayında yapılmıştı.

Bugün ise Türkiye’de kimin mükafatı kazandığı açıklandı. 2023 James Dyson Ödülü’nün Türkiye ayağını kazanan proje, yangınları gerçek vakitli olarak ultra erken formda tespit eden IoT tabanlı, uydu irtibatlı bir sensör sistemi olan “ForestGuard 2.0” oldu.

Yangınları erken tespit ederek yetkilileri bilgilendiren proje, 5 bin sterlinlik ödül kazandı.

1249f7361d819078e522d2e228353a168ac6611d

ForestGuard 2.0 Türkiye ayağının ulusal kazananı olarak 5 bin sterlinlik parayla ödüllendirildi. Proje, 2016 yılında İstanbul Kültür Üniversitesi Mimarlık Kısmı’ndan mezun olan, yüksek lisansını ise İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Mimari Tasarım Bilgi Süreç üzerine yapmış ve eş vakitli olarak İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Öğretim Vazifelisi olarak ders veren Suat Batuhan Esirger tarafından tasarlandı.

Gelen açıklamalara nazaran ForestGuard 2.0, gerçek bir dünya sorununu çözmeye odaklanıyor. Sistem, yapay zeka entegreli gaz sınıflandırması ile alev aldığında yetkilileri bilgilendirerek yangın yayılmadan müdahale etmelerini sağlıyor. S-Band RF kanalı ile sensör-uydu bağlantısını kullanarak ormanlarda bir ağ olarak çalışıyor. Modüller, gaz düzeylerini, sıcaklığı, nemi ve hava basıncını ölçebilen ve ayrıyeten farklı senaryolar için havayı tahlil edebilen hassas, geniş spektrumlu sensörlere sahip.

edab581d33895644fa33a8ba0d35223226fa5431

Herhangi bir acil durum meydana geldiğinde, sensör modülleri toplanan bilgileri GeoStationary uydularına iletiyor, onlar da bu dataları Dünya’ya ve sunuculara aktarıyor. Sunucuda bir acil durum doğrulanırsa, yetkilileri ve itfaiyeyi harekete geçmeleri için bilgilendiriyor ve reaksiyon mühletini 15 dakikanın altına indirme fırsatı yakalanıyor.

Yarışmada ulusal ikinci ise bir dalış fenerini tam çift taraflı optik sesli bağlantı ile entegre ederek, su altı keşiflerinde büyük kolaylık yaratan deniz dostu bir biyomimetik aygıt BuddyTalkie oldu.

Important!  Windows'a Bir Rakip Daha Geliyor: Huawei HarmonyOS'un PC'lere Ne Vakit Geleceği Açıklandı

Son olarak James Dyson Mükafatı için iştirakçi ülkelerden seçilen milletlerarası kısa listenin 18 Ekim’de, memleketler arası kazananlar ise 15 Kasım’da açıklanacağını ekleyelim.

James Dyson Ödülü’nün Türkiye Ayağını Kazanan Proje Muhakkak Oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!