Kanser Nedeniyle Birkaç Ay İçinde Ölme Mümkünlüğü %100 Olan Bu Adam, Yeni mRNA Aşıları Sayesinde Nasıl Oldu da Güzelleşmeye Başladı?

featured
service

“Son Umut” olarak denediği kanser aşısı ile kendini yine doğmuş üzere hisseden Adrian Taylor, tedaviye yanıt veriyor ve tümörlerinden biri küçüldü. Taylor, tıpkı vakitte İngiltere’de kanser aşılarından yararlanan birinci bireylerden biri olarak da kanser hastalarına umut oldu.

Adrian Taylor’un tedavi sürecinin yanı sıra kişiselleştirilmiş kanser aşılarındaki tedavi sürecini de bu yazıda inceleyebilir, tahminen de etrafınızdaki kanser hastalarından birini bilgilendirerek tedavi süreci için yeni bir kapı açabilirsiniz.

Adrian Taylor’un tek umudu vardı. O da yeni bir klinik araştırmaya katılmaktı.

de34e3d4d937b54fb88bb096b46d12fda69e516b

Adrian Taylor, 2021 yılında baş ve boyun kanserine yakalandı. Kemoterapi ve radyoterapi aldıktan sonra 2022’de PET/CT çektirdi Boynundaki ve başındaki kanserin yok olduğu sevindirici haber olmak üzereyken kanserin sağ akciğerine sıçradığını ve 9 mm’lik tümörün tedavi edilemez nitelikte olduğunu öğrendi.

Tedavi olmazsa ölme ihtimalinin %100 olduğunu öğrenen Taylor, 4 çocuğu ve karısı için hayatta kalması gerektiğini düşünerek tabibi ile görüştü. Taylor, tümörlerden birinin kısa müddet içerisinde 9 mm’den 25 mm büyüdüğünü ve ameliyata da uygun olmadığını anladıktan sonra deneysel tedavileri araştırmaya başladı.

Kişiselleştirilmiş kanser aşısına başvuran ve deneysel tedaviye uygun görülen Taylor, birinci dozunu aldıktan sonra her üç haftada bir doz daha aldı ve her sekiz haftada bir taramaya girdi. Son taramadaki sonuçlar ise hem hekim hem de Taylor için epey umut verici oldu. Taylor’un 25 mm’lik en büyük tümörü 4,6 mm’ye düştü.

Taylor, yapamayacağını düşündüğü birçok şeyi yapabildiği anlar için hayli keyifli olduğunu da verdiği röportajlarda söz etti. Taylor, iki yılla sonlu tedavi sürecinde ise aşıyı sistemli olarak almaya devam edecek.

Kişiselleştirilmiş kanser aşısı nedir?

3d8fb829620c4ad7e4eb26719fc0331c72a69406

Kanserde ihtilal yaratacak olan mRNA, COVID-19 aşılarında uygulanan yaklaşımın birebiri. mRNA, aslında 10 yıla yakın bir müddettir kanser tedavisi için test edildi. COVID-19’da başarılı olması ise bilim insanları için umut verici oldu.

Important!  Devasa Bir Buz Dağını Yanardağın İçine Bırakırsak Neler Olur? (“Cossss!” Sesi Çıkacağı Kesin)

mRNA, hücrelere protein yapma talimatını veren bir genetik planlama. Öncelikle tümörün büyümesine neden olan proteinlerdeki genetik mutasyonlar tahlil ediliyor. Akabinde hücrelere, neoantijen olarak da isimlendirilen ve tümör proteini talimatını veren molekül üretiliyor.

Üretilen moleküllerin hastaya enjekte edilmesinden sonra ise tümör hücrelerinde mevcut olan proteinlere karşı bağışıklık reaksiyonu yapacak proteinleri üretme talimatı verilmiş oluyor. Bağışıklık sisteminin nöbetçileri olarak isimlendirilebilecek immün hücrelerden dentritik hücreler, aşıdan geleni çevirip antijenleri, hücrelere salarak bağışıklık reaksiyonunu başlatıyor.

Kanser tiplerine nazaran çalışmalar devam ediyor.

6347cf626c212a173296d303ec06dd924afc6e68

Birçok klinik çalışması, kolorektal ve pankreas kanseri gibi çeşitli kanser tiplerine karşı mRNA aşısını test etmeye devam ediyor. Bu aşılar, tek başına değil bağışıklık güçlendirici öbür ilaçlarla birlikte bedellendiriliyor.

Prostat ve cilt kanseri de dahil olmak üzere sırf Clatterbridge’de altı kanser aşısı deneniyor. Uzmanlar, 2030 yılına kadar 10 bin hasta için şahsileştirilmiş aşıların yapılması gerektiğini söylüyor.

mRNA, bir aşıdan daha fazlası.

2c0de13d055340c84263560ac8cc8c1317123780

King’s College London’da Deneysel Kanser Tıbbı Profesörü James Spicer, mRNA için yalnızca aşı demenin kâfi olmadığının altını çiziyor. Spicer, mRNA için “RNA terapötikleri” diyor.

Kanser nedeni ile ameliyat olmuş hastaların tümörü alındıktan sonra geride metastatik hücrelerin kalması muhtemel görülüyor. Metastaz yapmasını beklemek yerine tümörden alınan genetik kod sıralanıyor ve olağandışı proteinlere karşı aşı hazırlanıyor. Böylelikle bağışıklık sistemi, bu proteini tanıyıp tekrar karşılaşırsa savaşmayı öğreniyor.

Umut verici sonuçlar alınmaya devam ediliyor.

090e45edb53307ac31a1d8080b5f4ac40c9a3f0c

Kişileştirilmiş kanser aşısı denemelerindeki başka sonuçlar, kanserin geleceği için umut verici. Aşı yapılan yüksek riskli cilt kanseri hastalarının dörtte üçünden fazlasında yapılan testler, 18 ay sonra nüksetme olmadığını gösterdi.

En agresif kanser çeşitlerinden biri olan pankreas kanserine yönelik çalışmalarda da hoş haberler verildi. New York Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezinde yapılan aşı denemesine giren 16 pankreas kanseri hastanın yarısında nüksetme olmadı veya bu süreç gecikti.

Important!  Steve Jobs, Kanseri Yenmek İçin Çağdaş Tıp Yerine Alternatif Tıptan Medet Umarak Pisi Pisine mi Öldü?

Umarız aşı çalışmaları tüm süratiyle devam ederek herkesin ulaşabileceği hale gelir.

Kaynaklar: National Cancer Institute, Memorial Sloan Kettering Cancer Center, Daily Mail, BBC, National Institutes of Health
Kanser Nedeniyle Birkaç Ay İçinde Ölme Mümkünlüğü %100 Olan Bu Adam, Yeni mRNA Aşıları Sayesinde Nasıl Oldu da Güzelleşmeye Başladı?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!