Konsol oyunları iPhone 15 Pro’ya geliyor: Apple, iPhone ile oyun konsollarını bitirmeye mi çalışıyor?

featured
service

Apple, dün düzenlediği büyük aktiflikte, önümüzdeki aylarda iPhone 15 Pro’da birden fazla konsol oyununun yayınlanacağını duyurarak oyunseverleri heyecanlandırdı. Bu yılın ilerleyen aylarında Death Stranding, Resident Evil Village ve Resident Evil 4‘ü telefonunuza indirip oynayabileceksiniz. Ayrıyeten önümüzdeki yılın başlarında Ubisoft, yakında çıkacak olan Assassin’s Creed Mirage‘ı App Store’a getirecek.

Apple görüntü oyun konsollarını bitirmeye mi çalışıyor?

Bu gelişme her ne kadar heyecan verici olsa da Nintendo, PlayStation ve Xbox şirketlerinin endişelenmesini gerektirecek bir durum olmadığından eminiz. Biraz geriye dönecek olursak, iOS’a dört çağdaş AAA oyununun gelmesi sahiden şaşırtan, zira Apple taşınabilir oyunlara hiçbir vakit tam olarak kendini adamadı. Elbette iPhone üreticisi, App Store’da oyun ve oyun içi öğe satan her uygulama geliştiricisinden %30 komite almaktan çok keyifli, lakin Apple Arcade’i pazarlamak için ne kadar gayret sarf ediyor?

Dahası, premium oyunların taşınabilir platformlarda kuşağı tükenmek üzere. App Store’da en çok hasılat yapan iOS oyunlarına bir göz attığınızda, ilk 25’teki her bir oyun uygulama içi satın alımlarla fiyatsız olarak indirilebiliyor.

Minecraft, Stardew Valley ve Grand Theft Auto üzere çok satan konsol ve PC oyunlarının App Store’da daima muvaffakiyet elde etmesi üzere istisnalar olsa da gelir getiren premium oyunların sayısı epeyce az. Resident Evil Village ve Assassin’s Creed Mirage’ın, iOS portları ne kadar eksiksiz olursa olsun, bu eğilimi bilakis çevirebileceği biraz kuşkulu.

Ayrıca, bu konsol kalitesindeki oyunların iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max’e özel olup olmayacağı da tam olarak aşikâr değil. A17 Pro çip değerli bir yükseltme olabilir, fakat bu oyunlar eski donanımlarda oynanamazsa Apple pek çok oyuncuyu geride bırakmış olacak. Ayrıyeten bu oyunların dokunmatik denetimlerle oynanabilir olup olmayacağı ya da iPhone sahiplerinin üçüncü parti bir kumandaya gereksinim duyup duymayacağı da belirli değil.

  • İPhone 15 ve iPhone 15 Plus tanıtıldı! İşte fiyatları ve özellikleri
Important!  Playables, YouTube içerisinde oyun oynama dönemini resmen başlatıyor

Ayrıntıların eksikliği, oyun oynamanın Apple için hala gerçek bir öncelik olmadığının bir diğer ispatı. Bu, Resident Evil 4’ün bir portunun iPhone 15’in tanıtımından daha öncelikli olması gerektiği manasına gelmiyor, fakat en son Assassin’s Creed oyununun PS5, Xbox Series X ve PC’ye çıktıktan yalnızca aylar sonra iOS’a geliyor olması epey büyük bir olay. Lakin ne bir çıkış tarihi, ne bir fiyat ne de diğer rastgele bir detay alabilmiş değiliz.

Konsol oyunları iPhone 15 Pro’ya geliyor: Apple, iPhone ile oyun konsollarını bitirmeye mi çalışıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!