Meta’nın, Reklamsız Facebook ve Instagram İçin Fiyatlı Abonelik Çıkaracağı Argüman Edildi: Sadece Avrupa’da Sunulacak

featured
service

The New York Times tarafından bugün paylaşılan bir rapor, ABD’li teknoloji devi Meta’nın toplumsal medya platformlarıyla ilgili bir atak yapmaya hazırlandığını argüman etti. Teze nazaran şirket, Facebook ve Instagram üzere platformlarına fiyatlı abonelik getirebilir.

Rapor, bu aboneliğin kullanıcıların reklam görmemesini sağlayacağını söylüyor. Sistemin yalnızca Avrupa Birliği ülkelerine özel olacağı da gelen bilgiler ortasında.

Şu anlık sav olan fiyatlı sistemin fiyatı yahut çıkış tarihi konusunda bir bilgi yok

ad7ca68708acf04a3683513318fa2975de800fb0

The New York Times, reklamsız bir toplumsal medya tecrübesi sunacak sistemin kaç para olacağının yahut ne vakit geleceğinin aşikâr olmadığını aktarıyor. Meta’dan rastgele bir açıklama gelmediğini ekleyelim. Yani bunun şimdilik büsbütün bir iddia olduğunu, fiyat ödeyerek reklam görmemeyi sağlayacak sistemin hiç gelmeme ihtimalinin bulunduğunu belirtelim.

Meta, uzun müddettir veri kullanımı ve maksatlı reklamlar nedeniyle Avrupa Birliği’nin düzenlemeleriyle uğraş ediyordu. Hatta İrlandalı düzenleyiciler, zorla şahsileştirilmiş reklamlar gösterdiği için ocak ayında 413 milyon dolarlık, mayıs ayında ise Avrupalı kullanıcı datalarını ABD’ye aktardığı gerekçesiyle 1,3 milyar dolarlık iki cezayı şirkete vermişti.

Yani reklamsız bir tecrübe sunacak fiyatlı aboneliğin Avrupa’nın düzenlemelerine uymak için olduğu söylenebilir. Bu da teknoloji devlerinin AB’nin regülasyonları için önemli siyaset değişimleri uygulamaya başlayabileceğinin bir göstergesi. Meta, hâlihazırda AB’deki kullanıcılara maksatlı reklamları göstermeme seçeneği sunuyordu.

Instagram, Facebook ve WhatsApp üzere yüz milyonlarca kullanıcısı bulunan platformları bünyesinde bulunduran Meta, gelirlerinin birçoklarını maksatlı reklamlar yoluyla kazanıyordu. Avrupa Birliği de şirketin reklam tarafının %10’unu oluşturması nedeniyle Kuzey Amerika’dan sonraki en çıkarlı ikinci bölgesiydi.

Important!  Ticaret Bakanlığı, ChatGPT ile oluşturulan reklamlara ceza kesti
Meta’nın, Reklamsız Facebook ve Instagram İçin Fiyatlı Abonelik Çıkaracağı Argüman Edildi: Sadece Avrupa’da Sunulacak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!