Microsoft’un yeni raporu, gözlerin bir kez daha Çin’e çevrilmesine yol açtı

featured
service

2024 ABD Başkanlık seçimi için düzenlenecek ön seçimlere sadece birkaç ay kala Microsoft’un yakın tarihli bir raporu, Çin’e bağlı kuruluşların mahallî toplumsal medya ağları aracılığıyla ABD seçmenlerini etkilemek için değerli bahisler hakkında dezenformasyon yaymaya çalıştığını belirtiyor.

Bir blog gönderisinde şirket, Microsoft Tehdit Tahlil Merkezi’nden (MTAC) yeni bir rapor duyurdu. PDF formatındaki rapor, MTAC’ın dünyanın farklı bölgelerindeki çeşitli kümelerin mevcut siber tehditlerini inceleyeceği devam eden serisinin bir modülü olarak karşımıza çıkıyor. Bu haftanın raporu, Çin dahil doğu Asya merkezli tehditleri ele alıyor.

Microsoft’un raporda belirttiğine nazaran “yaklaşık olarak Mart 2023’ten bu yana, Batı toplumsal medyasındaki kimi kuşkulu Çin IO varlıkları, görsel içerik oluşturmak için üretken yapay zekadan (AI) yararlanmaya başladı. Bu nispeten yüksek kaliteli görsel içerik, gerçek toplumsal medya kullanıcılarının daha yüksek seviyede iştirakini sağladı. Bu görseller, yayılma takviyeli görsel oluşturmanın işaretlerini taşıyor ve evvelki kampanyalardaki garip görsel içeriklerden daha dikkat alımlı.

Microsoft’un bu rapordaki blog yazısı, Çin’in yapay zeka tarafından oluşturulan bu üretken toplumsal medya görsellerini gelecekte de geliştirmeye ve güzelleştirmeye devam etmesini beklediğini lakin şu anda “bunu geniş ölçekte nasıl ve ne vakit dağıtacağının” bilinmediğini de belirtiyor.

Microsoft, bu yaz mevsiminin başlarında Storm-0558 olarak bilinen Çin ilişkili bir hacker kümesinin ABD ve Avrupa hükümetinin e-posta hesaplarına erişmeyi başardığını açıklamıştı. Ayrıyeten kısa müddet evvel şirket, güvenlik formüllerindeki birden fazla kusur nedeniyle kümenin bu hesaplara erişim sağlamak için bir MSA anahtarı alabildiğini açıkladı. Şirket, bu güvenlik açıklarını kapatmak için tedbirler aldığını söylüyor.

Microsoft, Ağustos ayında Flax Typhoon isimli Çin merkezli öteki bir tehdit aktörü kümesi hakkında bir ihtar yayınlamıştı. Şirket, bu hacker kümesinin 2021’den bu yana Tayvan’ı maksat alan casusluk kampanyaları yürüttüğünü söylüyor.

Important!  Kestirme yol için Çin Seddi'ni 'yıkan' iki inşaat işçisi gözaltına alındı
Microsoft’un yeni raporu, gözlerin bir kez daha Çin’e çevrilmesine yol açtı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!