Mikrodalgaya Yiyecek Koyarken Plastik Kap Kullanıyorsanız Birazdan Okuyacaklarınız Hoşunuza Gitmeyebilir!

featured
service

Hafif oluşu, yıkanıp sayısız sefer kullanılabilmesi ve pratik kullanım sağlaması üzere sebeplerden hayatımıza hiç düşünmeden dahil ettiğimiz plastik kapları, mikrodalgaya koymak ne kadar hakikat?

Belki çok uzun vakittir aklınızı karıştıran bu sorunun yanıtını verelim ve yiyeceklerimizi ve içeceklerimizi plastik bir kap içinde mikrodalgaya koymalı mıyız, koymamalı mıyız buna bakalım. 

Ne yazık ki besin ambalajlarından kahve fincanlarına kadar birçok plastik, ziyanlı kimyasallar içerir.

bd689195b4b6b9f278c1f12355696961e2835c5c

Bu kimyasallar östrojen ve testesteron üzere hormonları olumsuz etkileyebilecek bir güce sahiptir ve endokrin bozucu kimyasallar olarak adlandırılan bu unsurlar, yediğimiz yemeklere de karışabilir. Pekala nasıl?

Bunun gerçekleşmesinin temelde iki farklı yolu vardır. Kullandığımız plastikler vakitle aşınır ve yapısındaki kimi küçük modülleri kaybeder. Aşınan bölgelerden ayrılan kesimlere mikroplastik ismi verilir ve bu modüller, biz farkında olmasak da yemeklerimize karışır. 

Bir başka yol ise endokrin bozucu kimyasalların ısıya maruz kalması sonucu, plastiklerden sızması ve böylece yemeklerimize karışmasıdır. Aslında plastiği mikrodalgaya koymak, durumu sadece biraz daha kötüleştirir. Zira plastik ısıtıldığında hem kimyasalların sızması hem de mikroplastiklerin dökülmesi daha mümkün bir hale gelir. 

Gelelim plastiklerin içerdiği kimyasallara.

ff990112f5c61087c7f591f3647937f66b46f2f9

Plastik eserlerdeki endokrin bozucu kimyasallardan kimileri, daha çok BPA olarak bilinen Bisfenol A ve flatatlar olarak isimlendirilen bir kimyasal sınıfıdır. Aslında her iki kimyasal çeşidi de plastiğin daha sağlam ve uzun ömürlü olmasına katkı sağlar lakin bir öteki yandan vücudun hormonlarını da olumsuz tesirler.

Özellikle BPA’lar 1960’lardan beri yiyecek saklama kapları, içecek bardakları ve biberon imalinde epeyce yaygın bir biçimde kullanılır. Bu unsur, östrojen işlevlerini taklit eder ve BPA’ların çok az ölçülerde olsa da tüketimi, büyük oranda böbrek sorunlarına davetiye çıkarır. Bunun yanında flatat kimyasalına maruz kalmak da yüksek tansiyon ve kalp-damar rahatsızlıklarını bir epey tetikler. 

Important!  İnsanlar, Loch Ness Canavarı gibi gizemleri çözmeye neden bu kadar takıntılı?

Bu noktada ilgili sıhhat kurumları, farkında olmadan tükettiğimiz BPA’ların birçoklarının, emilmeden bedenimizden atıldığını tabir ederek derin bir oh çekmemizi sağlıyor. 

Hepimizin bildiği üzere, ziyanlı kimyasallara maruz kalma açısından bebekler ve çocuklar yetişkinlere nazaran daha fazla risk altındadır. Lakin BPA’nın 2012’den itibaren biberonlarda, 2013’ten itibaren ise bebek maması ambalajlarında kullanımı yasaklanmıştır.

Ayrıca uzmanlar, “mikrodalgaya konmaya uygundur” ibaresine sahip plastik kapların bile %100 inançlı olmadığını ve tehlikenin her vakit devam edeceğini vurguluyor. 

66c62f29ed86c37aebf7073bb6fa951c65677756

Yine plastik hususlarda “BPA, flatatlar yahut başka potansiyel olarak ziyanlı hususlar kullanılmamıştır” ibaresiyle karşılaşılmadığı sürece de bu eserlerde bu ve bunun üzere ziyanlı kimyasalların, yüksek ihtimalle var olabileceği tabir ediyor.

Özetle; plastikler, aslında kendi oluşumları sebebiyle ziyanlı kimyasallar içeren eserlerdir. Üstüne üstlük onları mikrodalgaya ve bunun üzere ısı yayan çeşitli konut aletlerine maruz bırakmanın, insan sıhhati noktasında olumsuz tesirlere sahip olduğunu söylemek mümkün.

Kaynaklar: Healthline, Scienceline
Mikrodalgaya Yiyecek Koyarken Plastik Kap Kullanıyorsanız Birazdan Okuyacaklarınız Hoşunuza Gitmeyebilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!