Muhtemelen dizüstü bilgisayarınızı yanlış taşıyorsunuz ve bu kronik ağrıya neden oluyor.. Ama bunun kolay bir çözümü var…

featured
service

Dizüstü bilgisayarınızı tek elinizle veya klavyeniz açık şekilde taşımayı seviyorsanız, dizüstü bilgisayarınızı tamamen yanlış taşıyorsunuz ve bunun bedelini vücudunuz ödüyor.
Bileklerinizin ve sırtınızın sürekli ağrıdığını fark ederseniz, bunun nedeni dizüstü bilgisayarınızı taşıma şekliniz olabilir.

Bu ince çalışma cihazları vücut ağrılarının kaynağı gibi görünmeyebilir, ancak insanların kronik ağrıya yakalanmasının yaygın bir nedeni olabilir. Cihazınızı konferans odasından konferans odasına taşımak bile zamanla kas gerginliğine, duruş sorunlarına ve daha fazlasına neden olabilir.

Bilgisayarlarımızı hareket halindeyken getirmenin milyonlarca yolu olsa da, ergonomi uzmanlarına göre dizüstü bilgisayarlarımızı yanlış taşımanın iki yaygın yolu var. İşte bunların ne olduğu ve bunun yerine cihazınızı nasıl düzgün bir şekilde taşıyabileceğiniz:

DİZÜSTÜ BİLGİSAYARINIZI TEK ELİNİZLE DENGELEMEKTEN KAÇININ

laptop tasima1

New Orleans’taki Tulane Spor Hekimliği Enstitüsü’nün baş atletik antrenörü Patrick Maloney, dizüstü bilgisayarınızı tek elle veya klavyesi açık şekilde taşımaktan hoşlanıyorsanız, dizüstü bilgisayarınızı tamamen yanlış taşıyorsunuz ve bunun bedelini vücudunuz ödüyor, dedi. .

“Dizüstü bilgisayarlar giderek daha hafif hale geliyor. Ama yine de bu, bileğinizde üç veya dört kilo kaldırılmış ağırlık gibi,” dedi Maloney. “Ve bu da de Quervain sendromu adı verilen yaygın bir duruma yol açabilir . Ve temel olarak bilekteki tendinit gibi.”
Ve eğer bunu her gün yapıyorsanız, o 6 kiloluk dizüstü bilgisayar vücudunuza ağırlık yapan tuğlalar gibi hissetmeye başlayabilir.
Maloney, “Günde sekiz saat çalışıyorsanız ve toplantılar arasında dizüstü bilgisayarınızı yanınızda taşıyorsanız, bu, dizüstü bilgisayarınızı bileğinizde tutarak yaptığınız birçok adımdır” dedi.
İşinizi kaybetmemek için açık bir dizüstü bilgisayar taşımanız gerekiyorsa, bunu iki elinizle yapın çünkü “ağırlığı bir yerine iki ekleme dağıtıyorsunuz” dedi Maloney.
Maloney, ideal durumda, dizüstü bilgisayarı kapatıp kolunuzun altında bir kitap gibi taşımanız gerektiğini, böylece dizüstü bilgisayarın kalçanıza paralel olmasını sağlamanız gerektiğini söyledi.

Important!  Avrupa’nın Tüm Toplumsal Yapısını Değiştirerek Tarihi Şekillendiren Kitlesel Hareket: Kavimler Göçü

VÜCUDUNUZUN İYİLİĞİ İÇİN DİZÜSTÜ BİLGİSAYARINIZI TAŞIMAK İÇİN BİR SIRT ÇANTASI KULLANIN

laptop sirt cantasi

Maloney, en iyi tavsiyenin, eğer uzun mesafelerde yürüyorsanız dizüstü bilgisayarınızı elinizden alıp bir çantaya koymanız olduğunu söyledi.

Ancak bir sonraki önemli tavsiyemiz hangi çantayı kullandığınıza dikkat etmenizdir. Ergonomi, taşıdığınız şeyin ağırlığına ve bu ağırlığın nasıl dağıtıldığına bakar. Birçoğumuz çantalarımıza sadece bir dizüstü bilgisayar değil, aynı zamanda ağır kitaplar ve kıyafetler de koyabileceğimizi düşünme hatasına düşebiliriz.

Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi Üniversite Sağlık Hizmetleri kampüs ergonomisti Nathaniel Chung, “Genel olarak, taşıma için kullanılan sırt çantası veya çanta, kişinin vücut ağırlığının %10’unu geçmemelidir” dedi. “Bu özellikle aşırı ağırlık taşıma nedeniyle büyümesi ve gelişimi olumsuz etkilenebilecek çocuklar için önemlidir.”
İdeal olarak, dizüstü bilgisayarınızı uzak mesafelere taşımak için tek omzunuza takacağınız bir çanta değil, bir sırt çantası kullanmalısınız.
Maloney, “Sırt çantası kullanıyorum” dedi. “Ve bu en şık olanı değil. Pek profesyonel görünmüyor ama açıkçası sırtınız ve tüm vücudunuz için en iyisi bu.”

Vücudunuza karşı daha güvenli olması için mümkün olduğunca sırt çantanızın dizüstü bilgisayar bölmesinden yararlanmanızı tavsiye etti. Maloney, “Vücudumun orta hattına daha fazla ortalanması için onu dikey olarak yerleştirdim” dedi.

AYRICA SIRT ÇANTANIZIN HER İKİ ASKISINI DA KULLANMAYI UNUTMAYIN

“Sırt çantaları her iki askıyla da takılmalı. Tek omuz askısı kullanımı sırt kas-iskelet sistemi sorunlarına, özellikle de gelişmekte olan çocuklarda skolyoza neden olabilir” dedi Chung.
Maloney, eklemlerimizin birbirine bağlı olması nedeniyle dizüstü bilgisayarın ağırlığını her iki omuza eşit şekilde dağıtmanın önemli olduğunu, dolayısıyla omuzlarımızla yaptığımız bir şeyin kalçalarımızı etkileyebileceğini söyledi.
“Vücudumuzun bir tarafında bir ağırlık varsa, bunu ters yöne eğilerek telafi edeceğiz” dedi.

TAŞIMA ÇANTASI KULLANIYORSANIZ SIK SIK OMUZ DEĞİŞTİRİN

Important!  iPhone 14 Plus Çalmak İçin Kablo Kemiren Hırsız, Güvenlik Kamerasına Yakalandı [Video]

Uzmanlar, bir dizüstü bilgisayar için sırt çantasının en iyi taşıma şekli olduğu konusunda hemfikir, ancak yalnızca tek omuz askılı bir çanta kullanmanız gerekiyorsa, ağırlığın her zaman tek omuzda kalmaması için ekstra adımlar atın.
Chung, “Tote veya el çantası gibi tek askılı bir aksesuar söz konusu olduğunda, askıyı mümkünse karşı omuza takmak ağırlığın dağıtılmasına yardımcı olabilir” dedi.
Maloney, taşıma çantasını tutan kolu düzenli olarak değiştirmeniz gerektiğini söyledi.

“Ya iki günde bir ya da tek kolunuzla yorulduğunuzu anladığınızda sağınızda taşıyın, sonra solunuzda taşıyın” dedi.

Dizüstü bilgisayarınızı taşıma şeklinizle ilgili bu küçük ayarlamalar şu anda çok önemli görünmeyebilir, ancak uzun vadede vücudunuz size teşekkür edecektir.

Muhtemelen dizüstü bilgisayarınızı yanlış taşıyorsunuz ve bu kronik ağrıya neden oluyor.. Ama bunun kolay bir çözümü var…

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler