NASA, Ay görevlerinin temelindeki ciddi sorunu kabul etti

featured
service
nasa nin ay gorevlerinin temelinde ciddi sorunlar var168638 0 Bir müddet evvel halkın verdiği vergilerin ne kadar verimli harcandığını tahlil etmekle vazifeli olan ABD Hükümet Hesap Verebilirlik Ofisi, yayınladığı yeni raporda NASA ve SLS (Space Launch System- Uzay Fırlatma Sistemi) roketi hakkındaki maliyetleri ortaya koydu. Rapor, aslında herkesin bildiği bir şeyi itiraf ediyor: Bu maliyetlerle NASA’nın SLS programı sürdürülemez.

NASA’nın Ay programı sallantıda

Yayınlanan yeni rapor 2022 yılının sonlarında Artemis I misyonuyla başarılı bir birinci fırlatma gerçekleştiren devasa roketin geliştirilmesi için NASA tarafından harcanan milyarlarca dolara odaklanıyor. Raporda şaşırtan bir halde NASA yetkilileri, roketin Artemis programının bir modülü olarak Ay keşif uğraşlarını desteklemek için çok kıymetli olduğunu itiraf ediyor. Raporda, “Üst seviye NASA yetkilileri mevcut maliyet düzeylerinde SLS programının sürdürülemez olduğunu söyledi” deniliyor.

nasa nin ay gorevlerinin temelinde ciddi sorunlar var168638 1 Rapor birebir vakitte NASA’nın SLS roketi ve gelişimi dahil olmak üzere net bir harcama planı olmadığını da vurguluyor. Hasebiyle maliyetler hem sürdürülemez hem de belgisiz bir boyutta. Birkaç ay evvelki raporlara nazaran NASA’nın Artemis Ay Programı için yaptığı harcamaların 2025 yılına kadar 93 milyar dolara ulaşması bekleniyor, buna 2022 yılına kadar SLS sistemi için harcanan 23.8 milyar dolar da dahil.

Ek olarak görünüşe nazaran NASA’nın maliyet varsayımlarıyla ilgili bir diğer sorun da Artemis vazifelerindeki gecikmelerin hesaba katılmamış olması. Son bilgiler ışığında Ay’ın etrafında mürettebatlı bir uçuş olması planlanan Artemis II misyonunun 2025’ten evvel fırlatılmaması muhtemel görünüyor. Emsal formda tam mürettebatlı Ay’a iniş vazifesi olan Artemis III‘ün de en az 2026’ya hatta daha da ilerisine sarkacağı belirtiliyor. Öte yandan NASA, SLS maliyetleriyle Artemis misyonlarının birbirini etkilemeyeceğini söylüyor.

Important!  Microsoft'un yeni raporu, gözlerin bir kez daha Çin'e çevrilmesine yol açtı
NASA, Ay görevlerinin temelindeki ciddi sorunu kabul etti

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler