Nasıl Oluyor da Böcekleri Kullanarak Kendi İlaçlarını Yapıyorlar? Lemurlar Hakkında Ağzınızı Açık Bırakacak 10 Özellik

featured
service

Eğer özel bir ilginiz yoksa eminiz lemur isimli hayvanla birinci defa Madagaskar animasyon sinemasında tanıştınız. Hayır, bunun nedeni cehalet değil. Lemur yalnızca tek bir adaya has olduğu ve tek doğal hayat alanı da burası olduğu için o denli maymunlar üzere her yerde görmeyiz. Enteresan olan ise bu canlıların bir adada yaşıyor olmalarına karşın onlarca farklı çeşide evrilmiş olmalarıdır. 

Aslında farklı tiplerinin ortaya çıkması son derece olağan zira lemurlar milyonlarca yıldır dünyada var olan en eski çeşitlerden bir tanesi. Tüm bu süreç boyunca süper bir biçimde bölgelerine adapte oldular ve eşsiz özellikler geliştirdiler. Şapşik bir hızı olmasına karşın çeşitleri ortasında en zeki canlılardan bir tanesi olan lemur hakkında kimilerini birinci defa duyacağınız farklı özelliklere gelin yakından bakalım.

Lemurların farklı özellikleri: 

  • Madagaskar’a has bir çeşit olan lemurlar, dünyanın en eski primatlarıdır.
  • Lemur deyip geçmeyin, onlarca farklı tipi var.
  • Lemurlar, Madagaskar ekosisteminin belkemiğidir. 
  • Lemur dünyasında da bayan olmak hiç kolay değil.
  • Zeki ve hatta kişilik sahibi canlılardır.
  • Şarkı söylüyorlar, hem de koro halinde!
  • Böceklerden kendi ilaçlarını yapıyorlar.
  • İnsan dışındaki tek mavi gözlü primat lemurdur.
  • Lemurların lanetli canavarlar olduğunu anlatan efsaneler var.
  • Yakında ortada lemur falan kalmayacak.

Madagaskar’a mahsus bir cins olan lemurlar, dünyanın en eski primatlarıdır:

Afrika’nın doğusunda yer alan bir ada olan Madagaskar, lemurların doğal olarak bulunduğu tek hayat alanıdır. Uzmanlara nazaran birinci lemurlar, günümüzden yaklaşık 70 milyon yıl evvel Afrika kıtasında ortaya çıktılar. 65 milyon yıl evvel de Madagaskar adasına geçerek buraya yerleştiler. Dinozorlarla birlikte yaşamış olmaları onları dünyanın en eski primatları yapıyor.

Lemur deyip geçmeyin, onlarca farklı tipi var:

Milyonlarca yıldır tek bir adada yaşamış olmalarına karşın lemurlar enteresan bir formda evrimleşmiş ve bugün bilinen 112 farklı cinse dönüşmüşlerdir. Bunların en küçüğü sadece 30 gram yüke sahipken en büyüğü 10 kilogram tartıya ulaşabilir. Bugün diğer bir görünüme evrilmiş lemur cinsleri ortasında ise İndri tipi dikkat çekiyor. Zira yapılan çalışmalarda tartısının 85 kilograma kadar vardığı görüldü. Yani eski periyotta kimi lemurlar bir goril kadar büyüktü.

Important!  Tarihin En Vahim Uçak Kazalarından Biri: Gövdesi Konserve Kutusu Üzere Açılan Yolcu Uçağının Gerçek Manzaraları

Lemurlar, Madagaskar ekosisteminin belkemiğidir:

Bir ekosistemde yaşayan her bir canlı o sistemin ayrılmaz bir kesimidir lakin lemurlar için bu durum çok daha farklı. Milyonlarca yıldır yaşadıkları Madagaskar kıtasında bugün gördüğümüz iklimin ana yaratıcısı lemurlardır. Öncelikle lemurlar meyve ararken ağaçtan ağaca gezer ve böylelikle polen taşırlar. Daha sonra bu meyveleri yerler ve tohumları sağa sola saçarlar. Bir de üstüne yedikleri tohumları dışkıyla daha öteki yerlere bırakırlar. Alın size eşsiz bir ekosistem.

Lemur dünyasında da bayan olmak hiç kolay değil:

Doğadaki göğüslü dünyasına baktığımız vakit genel olarak ataerkil bir toplumsal sistem olduğunu görürüz. Lemurlarda ise tam karşıtı bir halde anaerkil toplumsal yapı vardır. Dişi lemurlar bölgelerini işaretler, erkeklerden yiyecek çalar, özel alanlarına girenleri kovar ve fizikî akınlar gerçekleştirirler. Toplumun merkezinde olan dişiler birden fazla vakit güçlü başkanlar olarak karşımıza çıkarlar. 

Zeki ve hatta kişilik sahibi canlılardır:

Milyonlarca yıldır hayatta kalmayı başarmış bir canlı elbette zekalıdır ancak lemurlar bu işi nitekim de bir adım ileri taşıyorlar. Lemurlarla çalışan uzmanlar onların dokunmatik ekran kullanabildiğini, resim listeleri ezberleyip hakikat sırayla dizdiklerini ve hatta temel matematik süreçleri yapabildiklerini gördüler. Bireyin bulunduğu toplumsal küme ne kadar genişse zekası da bir o kadar artıyor.

Daha farklı bir özellikleri ise yapılan toplumsal biliş testinde ortaya çıktı. Fare lemur olarak isimlendirilen bir tıbbın bireylerinin cesaretli, utangaç, içine kapanık üzere bazı kişilik tiplerine sahip oldukları görüldü. Yani karşımızda baya baya insan üzere kişilik ve karakter sahibi olan canlılar var. 

Şarkı söylüyorlar, hem de koro halinde!

Lemurlar genel olarak hırıltı ve miyavlama gibisi seslerle anlaşırlar. Lakin küme halinde bağlantı kurulması gerektiğinde bu canlıların belirli bir ritimde senkronize olarak rahat rahat müzik diyebileceğimiz sesler çıkardıkları görüldü. Bireylerin birbirini taklit ederek çıkardıkları bu sesler kümenin koordine olmasını sağlıyor.

Important!  Havaya uçurulmasını isteyen bile var: İşte ABD'nin sorunlu "yüzen adası"

İlginç olan ise bu kümelerin içinden birtakım ters sesler çıkıyor. Bir lemur çeşidi kümesi incelendiği vakit henüz genç olan bireylerden kimilerinin sekronize olmayan bir biçimde müziklere katıldığı görüldü. Bunun nedeni genç bireyin başkalarından farklı olduğunu ortaya koyarak muhtemel cinsel partnerlerini etkilemeye çalışmasıdır. Evet, konutun asi genci üzere.

Böceklerden kendi ilaçlarını yapıyorlar:

Doğal hayatta yaşayan pek çok canlı üzere lemurlar da sayısız parazit kapar ve bunlara müdahale edilmezse sonuçları ölümcül olabilir. Lemurlar da bunun farkındadır ve bu nedenle kendi ilaçlarını yaparlar. Lemurlar, tabiatta bulunan kırkayak böceklerini yerler çünkü böceğin içeriğindeki husus mide ve bağırsak parazitlerini yok eder. Daha da ilginci kırkayak böceklerini ağızlarında çiğneyerek elde ettikleri macunsu maddeyi bedenlerine sürerler. Böylelikle dış parazitlere ve öbür böceklere karşı tedbir almış olurlar. 

İnsan dışındaki tek mavi gözlü primat lemurdur:

4dd05f36818c0981ad2da101d3e25f6be022840e

Memeliler ortasında mavi göz rengi az de olsa bulunur lakin primatlarda bu sayı çok daha az, sadece ikidir. Bugüne kadar tespit edilmiş olan 600’den fazla primat çeşidi ortasında yalnızca biz insanlarda ve Sclater lemurları olarak bilinen bir lemur çeşidinde mavi göz rengi görülmüştür. Mavi göz rengi onları öteki bireyler ortasında daha cazip kılıyor mu bilmiyoruz. 

Lemurların lanetli canavarlar olduğunu anlatan efsaneler var:

Lemur sözü Latince ölülerin makûs ruhu manasına gelen Lemures sözünden türemiştir. Buradan da anlaşılacağı üzere lemurlar mahallî halk tarafından pek sevilmez, özellikle de Aye Aye ismi verilen bir çeşit. En uzun olan orta parmağını 360 derece döndürebilen Aye Aye lemuru, efsaneye nazaran şayet sizi o parmağı ile işaret ettiyse lanetlendiniz demektir. Laneti kaldırmanın tek yolu da o canlıyı öldürmektir. Bir devir Aye Aye lemurları hem bu nedenle hem de etleri için sistematik olarak öldürülmüşlerdi.

Important!  40 Bin Yıl Mahpusla Yargılanan THODEX CEO'sundan Türkülü Savunma: Yolun Sonu Görünüyor...

Yakında ortada lemur falan kalmayacak:

Milyonlarca yıldır huzur içinde Madagaskar adasında yaşayan ve hatta orayı var eden lemurların soyu süratle tükeniyor. Hatta bazılarının hayatta kalmasının tek nedeni özel hayvanat bahçelerinde korunuyor olmalarıdır. Neden diye soracak olursanız bizim yüzümüzden. Madagaskar son derece yoksul bir ülke olduğu için sistematik olarak ormanları kesiyor ve yeni tarım alanları açıyor. Doğal ömür alanı orman olan lemurlar da orman olmayınca yok olup gidiyor. 

Dünyanın en eski primatlarından olan ve görenleri zekasıyla kendine hayran bırakan lemur hakkında kimilerini birinci defa duyduğunuz farklı özelliklerden bahsettik. Umalım da en kısa vakitte lemurlara ziyan vermeden ada halkını kalkındıracak birtakım tahlil yolları bulunsun. 

Kaynaklar: Lemur Conservation Network, Treehugger, A Z Animals
Nasıl Oluyor da Böcekleri Kullanarak Kendi İlaçlarını Yapıyorlar? Lemurlar Hakkında Ağzınızı Açık Bırakacak 10 Özellik

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler