Nvidia’nın yapay zeka GPU kıtlığı 2025’e kadar sürebilir

featured
service
nvidia nin yapay zeka gpu kitligi 2025 e kadar surebilir168616 0 Yapay zekanın patlamasıyla birlikte neredeyse tüm şirketler yapay zeka donanımlarını satın alarak sistemlerini güçlendirmek yahut dönüştürmek istiyor. Nvidia ise yapay zeka GPU ve CPU tahlilleriyle bu pazarın tek eli pozisyonunda. Fakat TSMC’ye nazaran yapay zeka kesiminden gelen ağır talep tedarik zincirini önemli halde engelliyor. Münasebetiyle yapay zeka GPU kıtlığı başlamış durumda.

Yapay zeka GPU kıtlığı başladı

TSMC, yapay zeka dalından gelen ağır talebin tedarik zincirlerini önemli halde engellediğini kabul ederek, Nvidia ve ve başka şirketlerin yapay zeka GPU’larının kıtlığının 1,5 yıla kadar sürebileceğini söyledi.

TSMC İdare Şurası Lideri Mark Liu, Nvidia ve iş ortaklarından gelen siparişlerde büyük bir artış görüldüğünü, bunun esas nedeninin devasa bilgi süreç yetenekleri gerektiren GenAI (üretken yapay zeka) gelişiminin yükselişi olduğunu itiraf etti. TSMC, CoWoS paketlemede darboğazın devam ettiğini ve şirketin hazırlıksız yakalandığını tabir etti.

TSMC, bilhassa CoWoS paketleme hizmetleri için olağan siparişlerin üç katına şahit oluyor, zira bu süreç yapay zeka GPU’larının üretiminde büyük bir hisse oluşturuyor. Lakin TSMC, yapay zeka kesiminden gelen talebi karşılamak için tesisleri büyütme çalışmaları yaptıklarını ve 2024 yılına kadar üretimi iki katına çıkarmayı umduklarını tabir etti. Tayvan devi tarafından açıklandığı üzere, kıtlık uzun bir mühlet devam edebileceğinden bu şimdilik kâfi olmayacak üzere duruyor. En azından 2025’e kadar kıtlığın devam edebileceği söyleniyor.

nvidia nin yapay zeka gpu kitligi 2025 e kadar surebilir168616 1 TSMC’nin CoWoS paketleme tesisleri, Nvidia’nın yapay zeka GPU’ları için verdiği toplu siparişlerle dolu duruma. Şirket tesisleri genişletmek için çalışıyor olsa da bu uzun vadeli bir atılım ve Nvidia için kaybedilecek vakit yok. Bu nedenle Nvidia’nın Intel ve Samsung’un HBM ve GPU paketleme hizmetlerine yönelmiş durumda.

Son vakitlerde hem AMD hem de Nvidia, yapay zeka tabanlı gelirlerinin yüz milyarlarca dolara çıkabileceğini belirtiyor. Fakat bu ön görü çok bir formda optimist. Çünkü bu tip gayeler ekseriyetle yaşanan üretim kıtlığını hesaba katmaz. Fakat en nihayetinde üretim kıtlığı sonlanacak ve talepler karşılanacak. Nvidia tarafında ise işler AMD’ye nazaran daha âlâ. Firmanın çok gerçek bir vakitte çok yanlışsız bir eseri var: H100. Buununla birlikte Nvidia, 2024 yılına kadar 1,5 ila 2 milyon H100 satışı gerçekleştirmeyi planlıyor.

Important!  Parmağın terlemesinden stres ölçen akıllı yüzük tanıtıldı!
Nvidia’nın yapay zeka GPU kıtlığı 2025’e kadar sürebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!