Otonom Araçların Gelecekte Hayatımızı Kökten Değiştirecek 5 Yararı

featured
service

Eskiden bilim kurgu sinemalarında gördüğümüz pek çok teknoloji üzere, sürücüye gereksinim duymadan yol alabilen araçlar da artık gerçek… 

Her ne kadar şimdi gelişmekte olan ve yüksek performans sunamayan bir teknoloji olsa da, hem otomotiv bölümünde hem de tüketicilerde otonom araçlara olan ilgi oldukça artmış durumda. Pekala otonom sürüş teknolojisi gelişip kusursuz çalışan bir sistem haline geldiğinde hayatımızda neleri değiştirecek? Mevzu hakkında genel algıyı ve dala tesirlerini Otorapor İdare Şurası Lideri Eray Üner ile de konuştuk. Gelin ayrıntılara birlikte bakalım.

Günümüzde tartışmalara mevzu olsa da: otonom araçlar güvenliği artıracak

7db4c940afd248860fbd5e6f2a933e0fd9837f7b

Evet, gelinen son noktada otonom araçların güvenliği hala tartışma konusu. Lakin gelecekte hem teknolojinin daha da gelişmesi hem de kentlerin otonom sürüşlere adapte olmasıyla beşerli sürüşten çok daha inançlı olacağı konusunda büyük bir fikir birliği var.

Peki ‘güvenlik’ derken neyi kastediyoruz? Aslında pek çok farklı istikameti var. Öne çıkan birinci unsur ise şoförlerin yerini ”teknolojinin” alacak olması.

Günümüzde gerçekleşen kazaların büyük çoğunluğu şoför kusurları sebebiyle yaşanıyor. İnsan faktörü ortadan kalktığında, yapılan kimi araştırmalar kaza oranlarının %90’a varan oranlarda azalacağını gösteriyor.

Trafiksiz yollar hayal değil üzere görünüyor:

d4e459361f69041fe74c6f86a793e8bed15a634d

Gelecekte araçlar büsbütün otonomlaşıp kentler ve yollar da buna adapte olduğunda, insan faktörü ortadan kalkacağı için trafik meselesinin da ortadan kalkacağı düşünülüyor.

Aralarındaki ilişkiyi ise şu; insanın karar verme ve aksiyona geçme düzeneği, kurallara uyma oranı ve hesaplama yeteneği makinelerin gerisinde kalacağı için otonom araçlar daha süratli ve yanlışsız kararlar verip daha rasyonel davranacak. Bu da trafiğin önüne geçecek. 

Araçların dizaynları dönüşecek ve daha konforlu hale gelecek

9fc9fdee87871f91db5189f7ca6ac1a6e19cb646

Uzun vadede otonom araçların kullanımı yaygınlaştığında bu araçların dizaynını da büsbütün değiştirecek. Bu değişim, örneğin direksiyonun artık araçlarda yer almayışı üzere durumlar, araçların iç dizaynının daha geniş kullanım alanı sunmasını sağlayacak. Bu da araç içi konforu artıracak. 

Important!  Tesla, 2023'ün Üçüncü Çeyreğinde Kaç Araç Sattığını ve Ürettiğini Açıkladı

Yolculuk konforu da artacak, vakit kazandıracak

293cfe311fc2efcc5eeb06d84e3ccf2a84673a79

Otonom araçlar, yolculara çok daha inançlı bir seyahat sunmanın yanında tıpkı vakitte konfor da sunacak. Şoför, artık araç sürmesi gerekmediği için vakit kazanmış olacak ve trafiksiz, inançlı seyahat genel olarak çok daha cazip hale gelecek. 

Ayrıca üstte da bahsettiğimiz üzere araç dizaynlarının değişmesi de konforu artıracak bir getiri olacak. 

Ekonomik olarak da artıları olacak

38c1a41eb7cdda11658382bf457cec210a226c5a

Otonom araçlar, öncelikle bölümde büyük bir dönüşüm yaratacak. Günümüzde halihazırda başlamış olan bu dönüşüm, gelecekte otomotiv sektöründe çok daha geniş bir yer tutacak.

Bu mevzudaki görüşlerini ileten Otorapor İdare Konseyi Lideri Eray Üner, otonom araç teknolojisi için çalışmaların 2010’lu yılların başından itibaren ülkemiz de dahil olmak üzere kesim genelinde kıymetli yer tutmaya başladığını ve önümüzdeki yıllar içerisinde de otomotiv kesiminin olmazsa olmaz teknolojileri ortasında yer alacağını söylüyorlar.

Üstelik otonom araçların ekonomik tesirleri yalnızca büyüyen bir kesim ile olmayacak. Öncelikle kazaların yarattığı ekonomik tesir, otonom araçlarla birlikte artıya dönüşecek. Birebir biçimde daha inançlı sürüş ve düşük kaza oranları, gelecekte sigorta maliyetlerine de yansıyacak. 

Tabii ki bir de yakıt tüketimi üzerine tesiri var. Enerjiyi en verimli halde kullanacak, trafiğe takılmayacak ve bu sayede yakıt masraflarında da azalma yaşanacak.

Otonom araçların gelecekte hayatımıza katacağı yararlar en azından şu an için bu formda görünüyor. Lakin olağan ki hala tartışılan ve muhtemelen gelecekte de tartışılacak bazı eksi tarafları de var. Yine de daima gelişen bir teknoloji olduğu bir gerçek ve görünen o ki gelecekte de dalı domine edecek. Sürecin nasıl ilerleyeceğini, otonom araçların neleri sil baştan yazacağını daima birlikte göreceğiz.

Otonom Araçların Gelecekte Hayatımızı Kökten Değiştirecek 5 Yararı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!