Oyun Dünyasının Yeni Gözdesi Starfield’ı Sevenler İçin Birebir 10 Oyun

featured
service

Çıktığı üzere oyun dünyasının gündemine bomba üzere düşen Starfield, aylar öncesinden de daima konuşuluyordu. Bazıları oyunu dört gözle beklerken bazıları de oyuna yönelik heyecanın gereksiz büyüdüğünü ve oyunun bunu karşılayamayacağını söylüyordu. Ama birinci tecrübelere baktığımızda oyunun gayet beğenildiğini görüyoruz.

Fakat Starfield hayli katı sistem ihtiyaçlarına sahip olan bir oyun. Çünkü minimum GTX 1070 Ti ekran kartı ve 125GB depolama alanı talep eden, devasa bir oyundan bahsediyoruz. Bilgisayarınız bu türlü bir oyunu kaldırmayabilir, özgürlüğü uzay konseptinde tatmak istemeyebilirsiniz yahut en kolayından Starfield’ın tipini seviyorsanız benzerilerini merak edebilirsiniz. Listemizde her bir durum için oyun var.

Starfield Gibisi 10 Oyun:

  • Fallout 4
  • No Man’s Sky
  • The Outer Worlds
  • The Elder Scrolls V: Skyrim
  • Star Wars Jedi: Survivor
  • Mass Effect Legendary Edition
  • The Outer Wilds
  • Astroneer
  • Destiny 2
  • Star Citizen

Starfield özgürlüğünü kıyamet sonrası bir dünyada tadın: Fallout 4

Temelde uzayda geçmiyor olsa da Fallout 4, Starfield’daki özgürlüğü bir öbür Bethesda üretimi olarak sunuyor. Oyunun öyküsü olsa da istediğiniz üzere gezip, gereçler üretip, kendinize istediğiniz biçimde bir hayat kurabiliyorsunuz. Kıyamet sonrası bir dünyada geçen Fallout 4’te güzel yahut makûs biri olmanız da büsbütün size bağlı.

Hikâyesini beğenmeseniz bile silahlı/silahsız dövüş mekanikleri, yapı mekanikleri ve açık dünyası üzere artıları sizi bekliyor olacak.

“Tek başıma ne yapayım ben orada?” diyenlere: No Man’s Sky

Birçok kişi için Starfield ve No Man’s Sky birbirinin birebiri. Bir gezegene iniyorsunuz, kaynak topluyor, maceralara atılıyorsunuz ve birbirinden farklı çok sayıda gezegende de farklı maceralar sizleri bekliyor. Şayet “uçsuz bucaksız uzayda tek başıma sıkılırım” diyorsanız No Man’s Sky’ı arkadaşlarınızla oynayabilirsiniz. Çapraz platform dayanağı olan oyunda örnek olarak PlayStation üzerinde oynuyorsanız, bilgisayardaki arkadaşınıza katılabilir, birlikte keşif yapabilirsiniz.

Important!  Xbox ve PC İçin Kablolu GamePad Alternatifi: HyperX Clutch Gladiate İncelemesi

Pek de güzel bir çıkış yapmayan oyun şu an hayli sağlam hâle gelmiş durumda ve hâlâ ücretsiz büyük güncellemeler almaya devam ediyor.

Hikâye anlatımını Fallout stili oynanışla birleştiren The Outer Worlds:

Kara mizahın her köşede görülebildiği ama kendisini bununla hudutlu tutmayan The Outer Worlds, son Fallout oyunlarını oynadıysanız yabancılık hissetmeyeceğiniz bir üretim. Bu da demek oluyor ki oyunda izleyebileceğiniz tek bir yol yok. Birileriyle yalnızca konuşarak sorun çözmek isteseniz bile konuşmanızı farklı formlarda gerçekleştirebilirsiniz. Tıpkı durum dövüş mekanikleri için de geçerli.

“Kafanı çok üzücü çarptın. 2330? Uzay gemileri? Bırak artık bunları, Alduin’i alt etmeye gidiyoruz” diyerek The Elder Scrolls V: Skyrim’e geçelim.

Ana kıssanın 34 saat, tüm oyunun bir ömür sürdüğü Skyrim, uzay konseptinden uzak kalsa da Starfield’a ilham olduğu su götürmez bir gerçek. Açık dünyaya atılır atılmaz kendi öykünüzü yazdığınız bu oyunda; büyünün mü, kılıçların mı yoksa diplomasinin mi sizi tanımlayacağına tekrar siz karar vereceksiniz. Diyaloğa geçebileceğiniz sayısız NPC, içine daldığınızda çıkamayacağınız derinlikte bir öykü ve ayrıntılı yerlerle Skyrim eskimeyi reddediyor.

Starfield görünümlerini seviyorsanız Star Wars Jedi: Survivor’a da bir bakın deriz.

Jedi: Survivor, Starfield kadar özgürlük sunmuyor ve özünde çizgisel bir oyun. Ancak bir Mafia oyunu kadar da çizgisel diyemeyiz. Çünkü farklı gezegenlerde farklı ekosistemler görüp bu gezegenleri keşfetme imkânını da sunuyor. Hoş grafikleri de bununla birleştirdiğimizde Star Wars Jedi: Survivor, göz alıcı görüntüleri sağlam dövüş mekanikleriyle oyuncuya sunuyor.

Oyun hakkında başınızda soru işareti varsa incelememize bakabilirsiniz.

Starfield’a en yakın olanlardan: Mass Effect Legendary Edition

Mass Effect’in üç klasik oyununu tek paydada birleştirerek çağdaş bir halde önümüze sunan bu sürümü, oyuncuları galaksiden galaksiye sürüklerken farklı yerlerde farklı görüntüler sunuyor. Derin bir öykü ve geniş çaplı dünyalar ve dövüş sistemiyle Mass Effect Legendary Edition, Starfield üzere uzay maceralarına en yakın üretimlerden.

Important!  Sponsoru Olduğumuz Espor Ekibi Pcific, Bir Ayda 2. Şampiyonluğuna Ulaştı!

Derdiniz yoksa tam dertlendirecek tipten bir oyun: The Outer Wilds

The Outer Wilds’da bir yıldız sisteminde doğuyoruz. Ortalığı uzay aracımızla keşfedip NPC’lerle konuşuyoruz ve o da ne? Merkezdeki yıldız süpernova olmuş ve biz de dahil etraftaki her şeyi yok ediyor. Tam bitti derken bir de bakıyoruz ki en baştaki birebir noktada tekrar doğmuşuz. Bu da bir zaman döngüsünde takılı kaldık demek.

Her seferinde gezegenlere gidip bu olay hakkında bilgi edinmeye çalışıyoruz ve her seferinde yıldızımız süpernova olmadan evvel 22 dakikamız oluyor. O oynayışta elde ettiğimiz bilgiyi de öteki oynayışta kullanarak bu duruma mana vermeye çalışıyoruz. Editörünüz olarak derdim yokken sıkıntılandıran oyunum Frostpunk’tı. Ama artık The Outer Wilds’a gömülmeyi düşünüyorum.

Şimdi de yüzümüzü Astroneer’la güldürelim.

Renkli dünyalara ve canlı yerlere sahip olan Astroneer’da 2’si uydu, 5’i gezegen olmak üzere 7 yer bulunuyor. Keşif, inşa ve kaynak bulma temelinde dönen oyunda gayeniz kaynakları kullanarak hayatta kalmak. Farklı araçlar kullanabilir, gezegenleri keşfedebilir, daha fazlası için de bu gezegenlerin çekirdeklerine inebilirsiniz. Tüm bunları yaparken de maksimum 3 arkadaşınız size eşlik edebilir.

MMORPG’lerin en büyüklerinden: Destiny 2

Starfield’ın bilakis yalnızca çevrim içi olarak oynanabilen Destiny 2, uzay seyahati yaparken güçlü bir aksiyonun içine dalmak isteyenleri keyifli edecek cinste bir imal. Süper güçlerden uzaylı teknolojisiyle üretilmiş farklı silahlara kadar birçok alet ve araç sizlere eşlik ediyor olacak. Başta, çok büyük bir içerik haznesi olduğundan gözünüze korkutucu gelebilir ancak en sonunda beğeneceğinizi düşünüyoruz.

Listemizin son oyunu Star Citizen, Starfield’la daima karşılaştırılıyor.

Star Citizen, uzun vakittir beklenen ve sık sık Starfield’la karşılaştırılan bir imal. Starfield üzere bir RPG olmaktan bir tık uzak olan Star Citizen, devasa bir açık dünyayı, MMO şeklinde oyuncunun önüne sunuyor. Dünya dememiz başınızı karıştırmasın, çünkü kendinizi daima uzayda bulacaksınız. Uzay araçlarıyla yaptığımız savaşlardan ferdî olarak silahlı olanlara kadar birçok içerik sunan Star Citizen tam formuna ulaşmış değil. Hayranları da bundan sık sık şikâyet ediyor.

Important!  Xbox Live Gold'un Yerine Geçecek Game Pass Core'un Çıkış Tarihi Açıklandı: İşte Yeni Abonelikte Yer Alacak Birinci Oyunlar!

Oyunun simülasyonla oynanan hâlini görebilmek için teknoloji içerikleriyle tanıdığımız Mesut Çevik’in kanalına da göz atabilirsiniz.

Sizin bu listeye ekleyeceğiniz oyunlar hangileri olurdu?

Oyun Dünyasının Yeni Gözdesi Starfield’ı Sevenler İçin Birebir 10 Oyun

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!