Parmaklarınızla Bu Testi Uygulayarak Muhtemel Bir Hastalığınızı Erken Teşhis Edebileceğinizi Biliyor muydunuz?

featured
service

Dünyanın en büyük bağımsız kanser araştırma kuruluşu olan Cancer Research UK’ye göre kimi akciğer kanseri çeşitlerinde, çomak parmak yaygın olarak görülür ve çomak parmağı olanların %35’i akciğer kanserine yakalanmıştır.

Çomak parmak için tanınan bir test olan bu formül, şartların doğrulanması için kısmi bir metot olarak kabul ediliyor. Sadece birkaç saniyede siz de bu testi yaparak karşılıklı iki parmağınızın ortasındaki boşluğun olup olmadığını görebilirsiniz.

Tırnaklarınızı nasıl denetim edebileceğinizi ve çomaklaşmanın hangi hastalıkların daveti olabileceğini derlediğimiz yazıda sorularımızı Fitoterapist Dr. Uğur Yavuzcan’a da sorduk. Yavuzcan’ın verdiği bilgiler ve araştırmalar sonucunda gelin “Schamroth pencere testi” detaylarını inceleyelim.

Schamroth pencere testi nedir, nasıl yapılır?

39c7c632ef3198e911afe974b0bb4dff1e5c685f

Tırnakta çomaklaşmanın oluşması, tırnak yatağı ile kıvrım ortasındaki açının kaybıdır. Bu açı olağanda asgarî seviyede olur ve tırnak yatağının yarısından fazlasına uzanmaz. Lakin çomaklaşmada, tırnak kıvrımının dışbükeyliği artarak parmak ucunun kalınlaşması görülür.

Schamroth pencere testi ise çomaklaşma olup olmadığını anlamanın en kolay formüllerinden biridir. Her iki işaret parmağınızı bir ortaya getirerek ortasındaki boşluğa bakabilirsiniz. Belirtilen hastalıklardan rastgele birine sahip olmayan insanların parmakları ortasında elmas şeklinde bir delik oluşur. Şayet delik yok ise parmaklarınızda çomaklaşma var olabilir ve bu akciğer kanseri başta olmak üzere çeşitli hastalıkların erken ikaz işaretidir.

Tırnakların yandan bakıldığında olağandan daha fazla kıvrımlı olması parmaklardaki çomaklaşmanın en besbelli özelliğidir. Uçlarının büyümesine neden olan şeyin sıvı birikmesi olduğu düşünülse de kanserin ve başka hastalıkların buna olan tesirinin ne olduğu tam muhakkak değildir. Birtakım bilim insanları ise çomak parmağın trombosit ve vasküler endotelyal büyüme faktöründen kaynaklığı olduğunu düşünüyor.

Çomak parmak hangi hastalıkların habercisi olabilir?

a4716e9570461480035424369c5a1e8d15a7cf5a

Sadece elde değil ayaklarda da görülebilecek çomak parmak rahatsızlığı akciğer kanseri başta olmak üzere çeşitli hastalıkların belirtisidir.

Important!  Görünüşü Nedeniyle Çocukları İçin Sirkte Çalışmak Zorunda Kalan Mary Ann Bevan’ın Trajik Hayatı

Hastalıkların başında yaygın olarak küçük hücreli dışı akciğer kanseri bulunuyor. %80 oranında birtakım hastalıkların belirtileri ortasında da çomak parmak yer alıyor. Pulmoner ve kardiyovasküler nedenlerle ortaya çıkan hastalıklar içerisinde pulmoner apse (akciğer apsesi), interstisyel pulmoner fibrozis (akciğer sertleşmesi), pulmoner arteriovenöz fistül, berilyum zehirlenmesi, sarkoidoz, subakut bakteriyel endokardit, enfekte arteriyel greftler ve aort anevrizması bulunuyor.

İnflamatuar bağırsak hastalığı ve neoplazmlar üzere hastalıkların da yanı sıra birtakım kalp rahatsızlıklarının belirtisi ortasında çomaklaşma gösterilebilir. Hipoksi, siyanotik kalp hastalığı, miksoma, fallot tetralojisi (mavi bebek hastalığı) bunların ortasındadır. Crohn hastalığı ve ülseratif kolit, siroz, emilim bozukluğu, graves hastalığı da öteki hastalıklar içerisinde yer alıyor.

Yüzyıllardır var olan çomak hastalığı “Hipokrat parmakları” olarak da biliniyor.

acf46b26fa32a1586af70a6d77cf7399256a9951

Hipokrat’tan beri sopalı tırnak veya çomak tırnak varlığı kabul ediliyor. Hollandalı Ressam Dick Ket’in tırnaklarında da birebir yapı olduğu görülüyor. Altta yatan hastalığı tam olarak bilinmese de dekstrokardi olduğu düşünülüyor.

Akciğer kanseri olmasanız bile hekim denetiminde yarar var.

56763829bbf4ce97be6a68f579d8e0f01b425ccf

Dr. Uğur Yavuzcan, el ve ayak parmaklarında çomaklaşma durumunda akciğer yahut kalp hastalığı olduğu manasına gelmediğini lakin solunum ya da kalp rahatsızlığı açısından kıymetlendirilmesi için tabip denetiminin gerekli olduğunu vurguluyor.

Tırnak yapısı ile neler tespit edilebilir?

2ce48ead8536b833926c69600a2262ccb1c5446e

Çomak hastalığının yanı sıra tırnak yapısı aslında bir dizi genel ve spesifik durumu tespit etmeye de yardımcı. Meslek ve hobiler, duygusal durum tırnak yapısı ile anlaşılabileceği üzere kişinin beslenme durumu, tıbbi geçmişi, romatizmal durumları, dermatolojik problemler anlaşılabilir.

Koilonychia (kaşık tırnak); demir eksikliği, şeker hastalığı, protein eksikliği, raynaud hastalığı ve sistemik lupus eritematozus (kelebek hastalığı) belirtisi olabiliyor. Bunun için de yapılacak test epeyce kolay. Tırnağın üzerine bir damla su damlatılıyor. Damla kaymazsa tırnaktaki kaşıklanmadan ötürü düzleşme meydana gelmiş oluyor.

Important!  20 Yıldır Konuşamayan Felçli Bir Bayan, Yapay Zekâ Sayesinde Yine "Konuştu"

Merkezi tırnak kanalı olan tırnaklar ise bir dizi durumun habercisi olabilir. Arter hastalığı, şiddetli yetersiz beslenme ve tekrarlayan travmanın belirtisi olarak gösterilebilir. Pürüzlü tırnak yüzeyi; sedef hastalığı, otoimmün hastalığı ve kimyasala maruz kalmanın sonucunda oluşabilirken tırnak boncuklanması şeker hastalığı, tiroid bozuklukları, Addison hastalığı ve B vitamini eksikliğinin göstergesi durumundadır.

Kaynaklar: Wikipedia, Medscape, National Library of Medicine, Life in the Fastlane
Parmaklarınızla Bu Testi Uygulayarak Muhtemel Bir Hastalığınızı Erken Teşhis Edebileceğinizi Biliyor muydunuz?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler