Pixar Animasyonları Hakkında “Yok Artık!” Dedirten Teori: Küçük Boo’ya Aslında Ne Oldu?

featured
service

John Negroni’nin Pixar teorisi hakkında “Yapımcıları bile bu kadar düşünmemiştir.” diyenlerin sayısı çokken bir yandan bu teorileri enteresan bulanlar da oldu. Lakin hepsi birer zırva değil.

Negroni’nin ortaya koyduğu teoride üretimciler tarafından onaylanmış ve onaylanmamış kimi değişik lakin kulağa mantıklı gelebilecek temaslar da mevcut. Zaman çizelgesi teorisini öğrendikten sonra Pixar animasyonlarını çok daha farklı bir gözle izleyeceğinizi iddia ediyoruz.

The Incredibles(İnanılmaz Aile) animasyonunda hür kalan yapay zekâ teorisi, makinelerin dünyayı ele geçirmesi için bir başlangıçtı.

Syndrome karakterinin oluşturduğu bir nevi yapay zekâya sahip olan robot, Pixar cihanında önemli bir gelişmeyi meydana getirdi. Animasyonda Omnidroid isimli robot, yaratıcısı Syndrome’a baş kaldırarak bağımsız bir halde niyet sistemi geliştirmişti. Teoriye nazaran Omnidroid yok edildikten sonra içerisindeki yapay zekâ yok olmadı ve ilerleyen animasyonlarda karşımıza çıkmak üzere evrene dağıldı.

Sonuç olarak 1960’lı yıllarda geçen The Incredibles’taki Omnidroid ve hür bıraktığı elektromanyetik güç, cihanda büyük bir gelişmenin yaşanmasına sebep olmuştu. Olağan bu yalnızca Negroni’nin ortaya attığı bir teori.

Toy Story’deki oyuncaklar, hür kalan elektromanyetik güç sayesinde bir bilince sahip olabilmişti.

c2ba49a2d6c8e068cb1376e7fee50d270e54e4ec

Oyuncakların bilinci, Omnidroid robotunun özgür bıraktığı elektromanyetik güç sayesinde sağlanmıştı. Negroni’ye nazaran yapay zekânın bu kadar gelişebilmesindeki etken insanlardı. İnsanların gücü ile beslenme ve gelişme gereksinimi duyan yapay zekânın maksadı böylece oyuncaklar oluvermişti.

Sonuçta oyuncaklar, insanlarda muhakkak başlı hisleri uyandırabilirdi. Oyuncak bilinçlerinin sürdürülebilir olmasındaki etken tıpkı Monsters Inc.(Sevimli Canavarlar) animasyonundaki üzere insan hisleriydi. Negroni’nin Pixar teorisine nazaran insan hisleri, Pixar evrenindeki en önemli enerji kaynağıydı.

Cars(Arabalar) animasyonundaki otomobiller iç organlara sahipti. “İnsansı arabalar” teorisi şahsen animasyonun kreatif yöneticisi tarafından onay aldı.

c45d53eac26de733237f9fb4111a97a5f8d0e195

Çoğu kişi birer “çocuk animasyonu” olarak gördüğü için bunu yadırgamamış olabilir. Lakin Cars animasyonundaki otomobillerin konuşabilmesi üzere hayal eserinin kesimi olan kolay bir şeyin gerisinde garip bir öykü yatıyordu. İddia edildiğinin bilakis animasyondaki otomobiller iç organlara sahipti. Bir nevi makine ve biyolojik yapıdan oluşan melezler olarak geçmekteler.

Important!  ABD Kongresi'nde teknoloji liderlerinin katılımıyla ilk yapay zeka forumu düzenlendi

Animasyonda otomobil kapılarının hiçbir vakit açık görünmemesinin sebebi sorulduğunda; “Kapıların açık olduğunu göremezsiniz zira otomobillerin beyinleri ve gözleri orada. Kapıları açıldığında içlerinden bir şeylerin düşmesini istemeyiz.” cevabını veren kişi ise şahsen Cars animasyonunun kreatif direktörü Jay Ward oldu. Hayal edildiği vakit akıllarda rahatsız edici bir imaj oluşuyor.

Pixar teorisine göre arabaların iç organlara sahip olması, yapay zekânın galip geldiğini gösteriyordu.

09db0f50abb24d3433c500754db604ce28e5cdb4

Jay Ward tarafından onay alan bir teori daha. Animasyonda insan bulunmamasına karşın etrafta beşerler tarafından oluşturulmuş mimari yapıların görülmesi, soylarının tükendiğine dair bir teorinin çıkmasına sebep olmuştu. Pekala bütün beşerler neredeydi ve otomobiller neden insanların yerine geçmiş üzere görünüyordu?

Arabalar yapay zekâ yardımıyla çok daha akıllı bir hale gelip bize muhtaçlıkları olmadığına karar verirlerse dünyaya ne olacağı fikri, Cars animasyonunun ilham kaynağıydı. 2100 yılında artık “gereksiz” görülen insanlardan uzakta yaşayan otomobiller, insanların ve makinelerin birleşiminden oluşuyordu. Jay Ward’ın söylediklerine nazaran beşerler yok olurken artlarında izlerini de bırakmışlardı. Otomobillerin kişilikleri, onları süren son insanlara nazaran şekillenmişti.

WALL-E animasyonu ise yapay zekânın dünya üzerindeki gücünü ve hayatın geldiği son noktayı temsil ediyordu.

e00d1977145857fdd2293b020158b2454a591ceb

Cars animasyonunda makineler insanlardan farklı yaşayabilecek kadar gelişince işler çığırından çıkmaya başladı. 2800 yılına gelindiğinde yapay zekâ resmen insanların yerini almakta başarılı olmuştu. Bu sırada WALL-E ve KONUTA ise dünyayı tekrardan yaşanabilir hale getirmeye çalışıyordu.

İnsanların hayli aciz durumda olduğu ve dünyanın çöplüğe döndüğü 2800’lü yıllarda tek umut bir hamam böceği ve bitkiydi. Animasyonda görülen hamamböceği, vakit çizelgesinde bir sonraki önemli gelişmeyi meydana getirdi ve ilerleyen yıllarda böcekler dünyadaki baskın tipler haline geldi.

A Bug’s Life(Bir Böceğin Yaşamı) animasyonu ile dünya üzerindeki ömür tekrardan şekillendi. Diğer bir cins ile tanışmak an sıkıntısıydı.

Important!  Fight Club, Se7en Gibi Filmlerin Yönetmeni David Fincher İmzalı Netflix Filmi The Killer'dan İlk Fragman Geldi!

84a5d50a0924306a683fc0fed7c5ac8fdb6d2789

2898’e gelindiğinde, WALL-E animasyonundaki bitki gitgide büyümüş ve böcekler için ömür kaynağı haline gelmişti. Yalnızca böcek popülasyonu etkilense de yaşam sayısında çoğalmalar meydana gelmişti. Bir noktadan sonra böcekler, kirliliğin sebep olduğu mutasyon sayesinde daha ilkel görünümlere sahip olmuşlardı.

Yapay zekâ savaşını kaybeden beşerler da birebir biçimde bir müddettir popülasyonlarını çoğaltmaya çalışıyordu. Lakin böcekler çoktan dünya üzerindeki en baskın cins haline gelmişti ve gitgide insansı bir hâle yanlışsız evriliyorlardı. Uzun yıllar süren mutasyon sonucunda insana benzeyen canavar türlerinin gelişmesi an sıkıntısıydı.

İnsanlar artık yok olmuş ve yeni bir çeşit meydana gelmişti. Monsters Inc.’deki kapılar ise aslında geçmişe açılıyordu.

7fce92c22f45f08e44d51513f858bf7d5a0b4570

John Negroni’nin teorisine nazaran Monsters Inc., WALL-E’den çok daha sonra, kronolojik olarak A Bugs Life animasyonunun akabinde yaklaşık 1600 yıl sonrasında geçmekte. Teoriye nazaran 4500 yılına gelindiğinde hayvanlar tekrardan etraf kirliliği sebebiyle mutasyon geçiriyor ve beşere benzeyen canavarlar meydana geliyor.

İnsan jenerasyonunun bu sefer büsbütün tükenmesinin akabinde canavarlar, Monstropolis kentinde ömürlerini sürdürmeye devam ediyorlar. Canavarların insanlara göre ileri bir teknolojiye sahip olması, Monsters Inc. animasyonunun çok daha uzak yıllarda geçtiğine işaret edilmesindeki sebeplerden biri.

İnsan duygularının Pixar evrenindeki en kıymetli güç kaynağı olduğundan bahsetmiştik. İnsan soyunun tükenmesi ise canavarlar ve makineler için güç kaynağı açısından tehdit oluşturmuştu. Sonuçta güce muhtaçlıkları vardı ve enerji kaynağı olarak tekrardan insanlara gereksinim duymaktan öteye gidememişlerdi.

Böylelikle geçmişe açılacak kapılar icat ettiler ve insanların hâlâ yaşıyor olduğu geçmiş yıllar ortasında seyahat yaptılar. Bu seyahatte Sullivan isimli canavarın tanıştığı küçük kız Boo ile ortalarındaki bağ ise teorinin yapı taşlarından biri haline geldi.

Brave(Cesur) animasyonundaki cadı aslında Monster Inc.’deki küçük kız Boo olabilir mi?

Important!  Yapay zeka, insanların yardımı olmadan ilk kez bir süpernova tespit etti

7a409f7770311270b602e2dd1d2146008258cf46

Boo, çok sevdiği canavar arkadaşı Sullivan’ı acilen unutamamış hatta takıntı haline getirmişti. Hayatının geri kalan kısımlarını ahşap kapılarla seyahat etmenin bir yolunu bulmaya çalışarak geçirdi. Boo en sonunda hedefine ulaşabilmiş olsa da bu sefer öteki bir sorun vardı. Hangi vakit dilimine geri döneceğini bilmiyordu.

3ead0768fde587a745691fbe524b046bd4070719

Brave animasyonunda görülen tahtadan yontulmuş canavar ve otomobil figürleri, teorinin sağlamlığı için kıymetliydi. Toy Story animasyonuna ilişkin “Pizza Planet Truck” ve Monster Inc. animasyonundaki Sullivan isimli canavara benzerliğiyle dikkat çeken ahşap figürler, vakit seyahati teorisinin delilleri olarak gösteriliyor.

Doğruluğu büsbütün açıklanmamış olsa da John Negroni’nin Pixar teorisini her yeni animasyon ile devam ettireceği düşünülüyor. Pixar teorisini takip eden animasyon sevenlerin aklında ise tek bir soru var: acaba Boo ile Sullivan bir ortaya gelmeyi gerçekten başarabilecek mi? Siz Pixar teorisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Pixar Animasyonları Hakkında “Yok Artık!” Dedirten Teori: Küçük Boo’ya Aslında Ne Oldu?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!