Real Madrid’in Uzaydan Düşmüş Üzere Duran Santiago Bernabéu Stadyumu’nun Ağzı Açık Bırakan Yeni Teknolojileri

featured
service

Devasa paraların döndüğü futbol dünyasında yatırımlar yalnızca âlâ oyunculara yahut kadrolara yapılmıyor. Ekiplerin kendi alanları için de büyük masraflara girmeleri gerekiyor. Temelde spor tecrübesini en yüksek düzeyde tutmak için yapılan bu harcamalar, bilhassa de stadyum tarafında idman tarafında da grubun her üyesinin en yüksek randımanı almasını sağlıyor.

Real Madrid de son vakitlerin en büyük stadyum yatırımlarından birine imza atıyor. Aslında çok daha evvelce bitmesi planlanan Santiago Bernabeu Stadyumu, daha evvel görmediğimiz tipten yenilikleri beraberinde getiriyor. Futbol haricinde birçok cümbüş aktifliğine de mesken sahipliği yapan platform, ekip grubu haricinde seyirciler de düşünülerek hazırlanıyor.

Her noktasında yenilik var.

d49761f1466eb3726f1673c536b854ad66f2f112

Santiago Bernabeu’nun dışı, göze güzel gelen çelik bir kaplamaya sahip. Hepsi bununla da hudutlu değil. Çağdaş bir yapı olduğunu her istikametten aşikâr eden stadyumun bu yüzeyine ışık şovları ve istenen görüntüler yansıtılabiliyor. Çatı tarafı ise istendiğinde açılıp kapanabilen bir yapıda. Bu da güçlü hava şartlarında içeride rahat edilmesini sağlıyor.

314cb4fb3fb727f95ab01ae30fefe8d3fc4c69db

Elbette bu yalnızca dışarıdan görünen. İçeride çok daha fazla yenilik var. 360 derecelik skor tablosu buna bir örnek. Bu sayede tribünde nerede oturursanız oturun bu devasa multimedya ekranını görebiliyorsunuz. Real Madrid Müzesi kısmı da kapsamlı bir renovasyondan geçiriliyor. Bu bağlamda yıllık 1 milyon ziyaretçi ağırlaması bekleniyor.

En büyük yenilik ise yeni çim idare sistemi.

Bu sistemle birlikte çimler, bir maçla öbür maç ortasında çekilebiliyor. Evet, bildiğiniz kenarlara gerçek çekiliyor. Kesim parça yer altına giden bu çimler, gelişmiş bir algoritmayla ışık ve suya maruz kalıyor ve bu biçimde çimlerin bakımı yapılıyor. Daha sonra saha tekrar aynı formuna dönebiliyor.

Stadyumda restoranlar, dinlenme alanları, idman alanları, gelişmiş görüntü ve ses ekipmanları, turistik kısımlar, alışveriş yapabileceğiniz dükkanlar ve lüks VIP kısımlar bulunacak. Wi-Fi kontağına da stadyumun her noktasından erişilebilecek. 12 metre uzayacak olan stadyum 57 metre uzunluğuna çıkarken 82.000 taraftar kapasitesine ulaşıyor.

Important!  İnsan hücrelerinden küçük canlı robotlar üretildi!

Stadyum yenilenirken etraf de düşünülüyor.

Güneş panelleri kullanan stadyumda yağmur suyunun toplanmasını sağlayan alanlar ve güç tasarruflu aydınlatmalar bulunuyor.

Yani farklı bir stadyum var karşımızda. Sayısız aktifliğe konut sahipliği yapacak Santiago Bernabéu, her ziyaretçi için en âlâ tecrübesi sunmayı amaçlıyor.

Yeni stadyumun 23 Aralık 2023’te açılması bekleniyor. Çalışmalar ise 2019’un Temmuz ayında başlamıştı.

Kaynaklar: Real Madrid, Far Home Group, Fracttal
Real Madrid’in Uzaydan Düşmüş Üzere Duran Santiago Bernabéu Stadyumu’nun Ağzı Açık Bırakan Yeni Teknolojileri

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!