Sahte ilaçlarla tedavi: Plasebo nedir; plasebo etkisi gerçek midir?

featured
service

Şikayeti olan insanlarda şeker üzere düzmece ilaçlarla “tedavi uygulandıktan” sonra güzelleşme görüldüğü plasebo tesiri uzun vakittir tartışılan bir mevzu. Ve bu tartışma, bugün de X üzere toplumsal medya platformlarında tüm süratiyle devam ediyor.

X kullanıcısı zeta_goblin, takipçilerine bu tesirin, hastalara plasebo (sahte ilaç) aldıklarının açıklandığı çalışmalarda hala ortaya çıkmasıyla ilgili kanılarını sorarak yeni bir tartışma daha başlattı.

Aralarında plasebo tesirini bir kümeye vermeden evvel 15 dakika boyunca açıklayan bir çalışma da dahil olmak üzere küçük çalışmalar bu tesirin varlığını ortaya koyuyor. Hiçbir açıklaması olmasa da, bu küme, testin ikinci yarısına (kollarının ön kısmına ısıtma plakaları uygulanan ve dayanamayacak hale gelene kadar ısının yükseltildiği kısmına) bu konuşmayı yapmamış olan fakat plasebo krem verilen kümeye nazaran daha uzun mühlet dayanabildi. Küçük çalışmalarda Parkinson hastalarının plasebo aldıktan sonra motor skorlarında güzelleşme gösterdiği bile görüldü.

Bazı klinisyenler plasebo tesirine inanıyor ve hastalarına plasebo reçete ediyor. Bir BMJ araştırması, evvelki yıl ABD’deki doktorların yaklaşık yüzde 3’ünün plasebo olarak salin kullandığını, yüzde 2’sinin şeker hapları kullandığını, yüzde 41’inin reçetesiz analjezikleri kullandığı, yüzde 38’inin ise vitamin kullandığını belirlemişti.

Yazarlar makalelerinde “Doktorların küçük lakin dikkate paha bir kısmı tıpkı devirde plasebo tedavisi olarak antibiyotik (%86,13) ve sakinleştirici (%86,13) kullandığını bildirdi” diyor.

Plasebo tesiri diye bir şey var; lakin…

Doktorların da kullanmasıyla bir arada, plasebo tesirinin işe yaradığına emin olabiliriz üzere gözüküyor. Lakin bunun hastaları aldatıcı olduğu için kullanılmaması gerektiğini düşünenler var. Ayrıyeten, plasebo tesirinin büyük ölçüde bir hastalığın esasen dalgalı olan doğal seyrinin ve “ortalama gerilemesinin” bir yansıması olduğunu belirtiyorlar.

2001 yılında plaseboların aktifliğini kıymetlendirmek için bir takım, hastaların rastgele olarak plasebo kümelerine yahut tedavi verilmeyen kümelere atandığı 114 klinik çalışmanın sistematik bir incelemesini gerçekleştirdi (elbette bu denemeler de bir tedavi kümesi vardı, fakat buradaki ana amaç plasebo alan hastaları, hastalığın olağan seyrini yaşayan hastalarla karşılaştırmaktı).

Important!  Yoga Nitekim Sıhhate Yararlı mı, Yoksa Yalnızca Abartılan Bir Modadan mı İbaret?

Ekip, çalışmalarında “Sübjektif yahut objektif ikili yahut daima objektif sonuçları olan araştırmalardan elde edilen birleştirilmiş datalarda, tedavi uygulanmaması ile karşılaştırıldığında plasebonun manalı bir tesirini tespit edemedik. Lakin, daima subjektif sonuçları olan ve ağrı tedavisini içeren denemelerde, plasebo ile tedavi verilmemesi ortasında manalı bir fark bulduk” yazdı ve ekledi: “Klinik araştırma ortamı dışında, plasebo kullanımının hiçbir münasebeti yoktur.” 2004 yılında 52 yeni denemeyi tahlil eden bir takip çalışması da tıpkı sonucu verdi.

Kısacası, plaseboların hastaların kendileri tarafından bildirilen ağrıları ve öbür subjektif ölçümleri üzerinde hudutlu bir tesiri var üzere görünüyor, fakat hastalıklar üzerinde olumlu bir sonuca yahut bunların hastalık üzerinde nasıl çalışacağını açıklayan fizyolojik bir düzeneğe dair ikna edici ispatlar eksik gözüküyor.

Sahte ilaçlarla tedavi: Plasebo nedir; plasebo etkisi gerçek midir?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!