Savaştan Kaçan Rus Hackerlar, Türkiye’ye Göç Etti: Bizim Üzerimizden Dünyaya Saldırıyorlar!

featured
service

Türkiye, bilhassa de son yıllarda göçmenlerle ilgili tartışmalarla gündemde. Burada; Yalnızca Suriye, Pakistan yahut Afganistan üzere ülkelerden gelen göçmenlerden bahsetmiyoruz. Geçtiğimiz yıl Rusya ile Ukrayna ortasında çıkan savaş da Türkiye’nin dış göç almasına neden oldu. Ülkeleri taarruz altında olan Ukraynalılar ile Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin’in zorunlu askerlik kararı sonrası ülkeden kaçan pek çok Rus, Türkiye’ye yerleşmiş durumda.

Tabi bunun Türkiye için birtakım tesirleri var. Ana akım medyada, çabucak her gün göçmenlerle ilgili sorunlardan bahsedildiğine şahitlik ediyoruz. Haberlere mevzu olan olaylar daha çok Suriyeli ve Afganlarla ilgili oluyor. Fakat Rusların da Türkiye’de hata işlemeye başladıkları ortaya çıktı. Financial Times’ın haberine nazaran Rus hackerlar, Türkiye’deki aktifliklerini önemli manada artırdılar. 

Polisler teyakkuza geçmiş durumda!

09a4c5fb07a8bb31e952252a0cdc39e3e5c62c63

Edinilen bilgilere nazaran birden fazla yazılım mühendisi ve genç olan Rus hackerlar, Türkiye’ye geldikten sonra burada faaliyet göstermeye başladılar. Hatta ismi açıklanmayan memurlarla görüşen Financial Times, birtakım Rus hackerların Türk hackerlar ile iş birliği içerisinde olduklarını ileri sürüyor. Rus hackerlar, nispeten küçük çaplı internet dolandırıcılıkları ile geçimlerini sağlamaya çalışıyorlar. Hal bu türlü olunca Siber Cürümlerle Uğraş Daire Başkanlığı, sözün tam manasıyla teyakkuza geçmiş durumda. En çok da Antalya bölgesinde siber hataların arttığı belirtiliyor.

Dikkatleri üzerlerine çekmemek için Türkleri gaye almıyorlar!

Rus hackerlarla ilgili çarpıcı bilgilerden bir tanesi, gaye kitleleri. Edinilen bilgilere nazaran bilgisayar korsanları, kolluk kuvvetlerinin dikkatlerini çekmemek adına Türkleri amaç almıyorlar. Yabancı uyruklular üzerinden hücumlar düzenleyen hackerlar, çaldıkları bilgileri ise bilindik platformlarda satıyorlar.

Telegram’daki yüzlerce küme aracılığıyla irtibat kuruyorlar

4471b9c2b68adc38c5f68186a7cbd80c433bbd91

Financial Times’a nazaran anlık iletileşme platformu Telegram, hackerların irtibat kurdukları en önemli mecra haline geldi. O denli ki Rus hackerlar, bu kümelerde Türk hackerlara “eğitim” de veriyorlar. Bu eğitim, bilgilerin derlenmesi için karmaşık kodları ve bu derlemelerin satılmasına odaklanıyor. Hatta Rus hackerlar, çalıntı datalar için bilhassa de Almanya’daki kontaklarıyla Türk hackerlar ortasında köprü vazifesi görüyorlar. İsmi açıklanmayan bir Türk siber güvenlik uzmanının Financial Times’a aktardığına nazaran Rus ve Türk hackerlar, tekrar Telegram üzerinden çalınan kripto paraların nasıl Türk lirasına dönüştürüleceği ve Türk pasaportu alabilmek için neler yapılacağına ait sohbetler de döndürüyorlar.

Important!  Uluslararası Uzay Konferansı’nın yeni rotası Antalya!

Şunu bilhassa belirtelim; Rusya’dan gelen hackerlar çok büyük isimler değil. Ancak Türk siber güvenlik uzmanına nazaran Türk hackerlarla düzgün bir iş birliği içerisindeler. Bu iş birliği, hackerların verimliliklerini artırdı ve artık çabucak her şey otomatikleştirildi. Bu da son devirlerde aslında artış eğiliminde olan siber atakların büyük bir ivmeyle artmaya devam edeceğini gözler önüne seriyor. Siz, siz olun son devirlerde internet kullanırken her zamankinden daha dikkatli davranın.

Savaştan Kaçan Rus Hackerlar, Türkiye’ye Göç Etti: Bizim Üzerimizden Dünyaya Saldırıyorlar!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!