Seat’ın Araba Üretimini Sonlandıracağı Resmen Açıklandı: Pekala Ne Üretecek?

featured
service

Volkswagen çatısı altında çalışmalarını sürdüren İspanyol araba devi Seat, uzun bir müddettir dikkat çeken tezlerle gündemde. Hatırlayanlarınız olacaktır; bundan birkaç ay evvel sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, Seat’ın araba kesiminden çekileceği iddialarından ve mevzuyla ilgili yapılan resmi açıklamalardan bahsetmiştik. Hususla ilgili yaşanan son gelişmeler, markanın yolun sonuna gelmiş olduğunu ortaya koyuyor.

Seat’ın geleceğine ait açıklamalarda bulunan isim, Volkswagen CEO’su Thomas Schafer oldu. Almanya’da gerçekleştirilmekte olan 2023 IAA Mobility aktiflikleri kapsamında konuşan Schafer, Seat’ın geleceği ile ilgili sorulara çarpıcı bir karşılık verdi. Volkswagen CEO’su, “Seat’ın geleceği Cupra’dır.” halindeki açıklaması ile Cupra’nın araba üretimini sürdüreceğini ancak Seat için daha farklı bir plan içerisinde olduklarını ilan etmiş oldu.

Mevcut modeller, Seat bünyesinde üretilmeye devam edecek. Fakat…

388ec1e363c15c4f68a3276f78dab0f6cde592b3

Thomas Schafer tarafından yapılan açıklamaya nazaran Seat, halihazırda sattığı arabaları, hayat döngüleri tamamlanana kadar üretmeye devam edecek. Çabucak bir taban not verelim; Seat, şimdilik rastgele bir modelinden vazgeçmedi. Yani Leon, Ibiza, Arona ve Tarraco üzere modeller için şimdi resmi bir son üretim tarihi yok.

Volkswagen CEO’su, şirketin Seat’a yeni bir rol belirlemek için çalışmalarını sürdürdüğünü söyledi. Avrupa Birliği maddelerine nazaran Volkswagen’in hem Seat’a hem de Cupra’ya birebir anda tıpkı dalda yatırım yapamayacağını hatırlatan Schafer, Cupra’nın Avrupa’da en süratli büyüyen marka haline geldiğini ve Volkswagen’in Cupra’ya yatırım yapmaya devam edeceğini söyledi. Yani Seat, Volkswagen’in gözden çıkardığı bir marka haline gelmiş durumda.

Önce Cupra’nın geleceğine bakalım

30b21dffdfd4312cc467dd6db23d1e603b85f69c

*Elektrikli Cupra Raval.

Kurulduğu birinci günden beri Seat’ın yüksek performanslı ve premium markası olarak bilinen Cupra, 2018 yılından beri bağımsız bir marka. Geçmişte daha çok Seat’ın piyasaya sürdüğü arabaların lüks versiyonlarını satan marka, şimdilerde Raval üzere kendine has arabalara de sahip. Elektrik dönüşümünü de benimseyen marka, Volkswagen’in yapacağı yatırımlarla ana akım otomobil üreticileri ortasında yer almaya devam edecek.

Important!  2024 Renault Scenic E-Tech Tanıtıldı: Scenic'le İlgili Tüm Bildiklerinizi Unutun!

Peki ya Seat?

1028dd3547595239fd8104d9e12451de71633224

*Seat Minimo.

Seat’ı Türkiye’de arabalarla tanıyor olsak da şirket, İspanya başta olmak üzere pek çok Avrupa ülkesinde elektrikli motosiklet ve scooter da satıyor. Üstte ise Seat’ın konsept aracı “Minimo“yu görüyorsunuz. Volkswagen CEO’su, Seat’ın geleceğine ait bir şey söylemedi lakin Seat Minimo ile ilgili internet sitesine giderseniz, Seat’ın bu aracı “geleceğe dair vizyonumuz” sloganıyla sergilediğini görürsünüz. Aslında bu tabir, Seat’ın geleceğinin aşikâr olduğunun açık bir göstergesi.

5f005fb3657f28ce6422c3db2cb725d1e9710052

*Seat Mo 125 Performance isimli elektrikli motosiklet.

Seat için en büyük mümkünlük, arabalardan fazla mikro mobilite odaklı araçlar üretecek olması. Cupra araba üretimi yaparken Seat da insanların kent içi ulaşım problemlerini çözmek için alternatif tahliller üretecek. Tabi bu demek değil ki Seat birkaç yıl içerisinde araba bölümünden çekilecek. Şirket, bir mühlet daha araba üretimi yapıp, sonrasında tamamen istikamet değiştirecektir.

Bu ortada; Volkswagen’in Seat’ı “harcamayacağını” düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Thomas Schafer, geçmişte yaptığı bir açıklamada Seat için “genç müşteriler için giriş seviye bir marka” tanımlaması yapmıştı. Hal böyleyken ve Cupra cephesinde işler çok çok âlâ gidiyorken Volkswagen, Seat’ın gözünün yaşına bakmayacaktır

Seat’ın Araba Üretimini Sonlandıracağı Resmen Açıklandı: Pekala Ne Üretecek?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!