Sebebini Öğrenmeden “Ne Alaka?“ Demeyin: Antarktika’ya Gidecek Tabipler Seyahat Öncesinde Apandislerini Neden Aldırıyor?

featured
service

Zorlu iklim şartlarıyla nam salmış Antarktika, Dünya’nın en az nüfuslu kıtasıdır. Her yeri buzla kaplı bu soğuk bölgede tabipler için garip bir koşul var: apandisi aldırmak.

Okurken “ne alaka ya?” diye düşünebilirsiniz. Zira biz de başta mana veremedik. Lakin ayrıntılarına inince hiç de haksız bir sebep olduğunu düşünemeyiz. Bu kolay lakin tesirli sebebe gelin birlikte bakalım.

Dünya’nın en kurak ve rüzgârlı yeri Antarktika’da hayat epey güç.

e548ff22381700471b44a534714644483fe24408

Dünya’nın en kurak yeri olduğunu McMurdo Kuru Vadileri’ne 2 milyon yıl yağmur yağmadığından biliyoruz. Bu vadide gariptir ki kar bile yok. Katabatik olarak bilinen ve Antarktika’da görülen bir rüzgar tipi sebebiyle vadide hiç nem bulunmuyor. O da bölgenin kuru kalmasını sağlıyor, tüm sebep ise bu rüzgar.

Bu güçlü ömür kaideleri olan kıtada değil yaşamak, ziyaret etmek için bile iki sefer düşünmeniz gerekebilir. Çünkü kimi kuralları bizlerin hiç de alışık olduğu üzere değil. Mesela tabiplerin apandis aldırması da neyin nesi?

Cevabı öğrenince “tahmin etmiştim!” bile diyebilirsiniz.

d2725bdc7a316530b48b39ec3460f01cfae35c37

Zorlu ve az nüfuslu Antarktika şartlarında doktorluk yapmak, her meslek kadar sıkıntı zanaat. Villa Las Estrellas ismi verilen bu kasaba, pek çok imkandan mahrumdur. Bu her şeyin kısıtlı olduğu bölgede de takdir edersiniz ki hekim bolluğu yok. Tek bir hekimi olan bu bölgede ola ki yegane tabibin apandisinde sorun olursa, onu tedavi edecek ikinci bir tabip bulmak neredeyse imkansız.

Tedavi için Antarktika’ya en yakın kesim Avustralya’ya gitmek ise belirli periyotlarda ulaşımdan ötürü çok sıkıntı oluyor. Bundan ötürü Antarktika’ya gitmeyi göze alan hekimler, apandislerini de aldırmak zorunda kalıyorlar.

Bir hekimin apandisinin patlama mümkünlüğü ne kadar olabilir ki?

El, ayak kırmak bile daha yüksek olasılıklı geliyorken; apandisin patlama ihtimali bizlere oldukça uzak geliyor. Ancak bu olasılığın düşündüğünüzden daha yüksek olacağını söylememiz gerek. Hatta daha da ilginci, bu olay Antarktika’da tam iki sefer yaşanmış. Zıt efor kuralı mı desek, korktuğun şeyin başa gelmesi mi bilemedik.

Important!  James Dyson Ödülü'nün Türkiye Ayağını Kazanan Proje Muhakkak Oldu

1950’lerin temmuzunda, kuvvetli kış kurallarıyla ünlemiş Heard Adası’nda bu durum yaşanmış. Hekim Serge Udovikoff, neyse ki şanssız kesitten değilmiş. Avustralya donanmasına ilişkin HMAS Australia 2 gemisi, hekimi tahliye etmiş. Pekala ya gerçekleşen ikinci hadisede kendisine apandis ameliyatı yapan tabip?

Evet, tam “olmaz olmaz” denilecek bir olay da yaşanmış. 

763ce38b5d8c320fd4552789a612167daa8b73ba

Hassas içerik

Apandis, bedenimizde çok değerli olmasa da iltihaplandığı durumda epey riskli bir hal alıyor. Karın zarı iltihabına yol açtığı için de acil müdahale gerektiren bir durum. 1950’de yaşanan bu hadiseden çabucak hemen 10 yıl sonra Antarktika’da bir diğer hekimin başına birebir olay geldi.

Novolazarevskaya isimli bölgede doktorluk yapan Leonid Rogozov, şiddetli belirtiler sonucunda kendisine apandis teşhisi koydu. Kendisine yardım edebilecek farklı istasyonlar vardı ancak Udovikoff kadar şanslı olmadığı için o gün yaşanan kar fırtınası buna mahzur oldu, o da kendi kendini ameliyat etmekle işe koyuldu.

Rogozov, bir aynaya bakarak yapmaya çalıştığı ameliyat başını döndürdüğü için her 4 dakikada bir mola veriyordu.

bebad70044cf7430957f32c3311382bcea71533d

Ameliyat çok başarılı geçti ve tabip, “inanılmazı yapan adam” cümleleriyle haber manşetlerine mevzu oldu. Tekrar de iki tabip da şanslı olarak nitelendirilebilir. İşte bu yüzden Antarktika’ya gitmeden evvel tabiplerin apandis ameliyatı olması kuralı koyulmuş. Çünkü iki kere örneği yaşanan bu durumun üçüncüsü öbürleri kadar şanslı olmayabilir. Sebep artık öğrenince hiç de saçma gelmiyor değil mi?

Kaynaklar: Antarctica, The Atlantic, Science Alert
Sebebini Öğrenmeden “Ne Alaka?“ Demeyin: Antarktika’ya Gidecek Tabipler Seyahat Öncesinde Apandislerini Neden Aldırıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!