Siber Dolandırıcıların “Köle Ticareti” İfşa Oldu (Okurken Kanınız Donacak)

featured
service

Birleşmiş Milletler (BM), her satırı daha da korkutucu olan bir rapor yayınladı. Bu rapora nazaran çevrimiçi ortamda varlık gösteren dolandırıcılık şebekeleri, yüz binlerce insanın özgürlüğünü ellerinden aldılar. Rapor, çeşitli vaatlerle tuzağa düşen insanların, bilhassa de Güneydoğu Asya ülkelerine kaçırıldığını ve burada dolandırıcılıklar için kullanıldıklarını ortaya koydu.

BM’nin hazırladığı rapora nazaran insanların pandemi tesiriyle konutlara kapanması, çevrimiçi dolandırıcıların ekmeklerine yağ sürdü. Şebekeler, çoğunlukla kısayoldan para kazanmak isteyen eğitim ve gelir düzeyi düşük insanları ağlarına düşürdüler. Onları iş ve rahat bir hayat vaadiyle yahut buna misal sebeplerle kandıran dolandırıcılar, büyük hayaller kuran insanları kandırdılar. Ülke değiştirmek isteyen beşerler, gittikleri yerde kaçırıldılar ve çevrimiçi hata örgütleri tarafından zorla çalıştırıldılar.

Milyarlarca dolar gelir elde ediyorlar!

bb062e87dc018a025e2a978ce2e99038e9d690b2

Yapılan araştırmalara nazaran çevrimiçi dolandırıcılık şebekeleri, bir yıl içerisinde milyarlarca dolar gelir elde ediyorlardı. Üstelik BM, pek çok vakit bu dolandırıcılık ağlarına düşen beşerlerle ilgili bildirimlerin de yapılmadığını ifade ediyor. Rapora nazaran en çok da gelişmişlik düzeyi düşük olan ülkeler, insanlarını çevrimiçi dolandırıcılara kaptırıyor.

Peki nasıl bir formül uygulanıyor?

Aslında çevrimiçi dolandırıcıların yolunu hepimiz biliyoruz. Birçok vakit duyguları sömürmeye çalışan dolandırıcılar, sevgili arayışında olan birisini kandırıyor ve onu kendi ülkesine davet ediyor. Bunda sorun görmeyen birey de kalkıp seyahat ediyor. Gittiği ülkede kaçırılan kişi, aslında dolandırıcıların tuzağına düştüğünü bile fark etmiyor. Rapor, kaçırılan bireylerin kabahat örgütlerinin hedeflerine nazaran zorla çalıştırıldığını ve insanlık dışı muamele gördüklerini yazıyor.

Kulağınıza küpe olması açısından yaşanan bir örnek:

5e07ea5e1d58b6730d395638c466d2096e5981a4

Raporda şöyle bir olaydan bahsediliyor: 25 yaşındaki Malezyalı bir adam, internet üzerinden tanıştığı kız arkadaşını görmek için Bangkok’a gitti. Dolandırıcıların tuzağına düşen adam Bangkok’ta kaçırıldı ve Myanmar’a götürüldü. Burada siber hata örgütleri için çalıştırılan adam, ailesi ile son görüşmesinde ise hastalık numarası yapıyormuş üzere göründüğü için dayak yediğini anlatmış. Sonraki kademede hakikaten hastalanan mağdur, hekimlerin tüm müdahalelerine karşın hayatını kaybetmiş.

Important!  Hayali Saç Beyazlatır: Yalnızca Bu 3 Kişi, Dünyanın Her Ülkesine Pasaportsuz ve Vizesiz Girebilme Ayrıcalığına Sahip!

İşte BM’nin raporunda bunun üzere onlarca, yüzlerce ve hatta binlerce olay olduğundan bahsediliyor. Yetkililere nazaran sadece Myanmar’da en az 120 bin, Kamboçya’da ise 100 bin kişi bu global ağın bir modülü haline geldi. Üstelik risk yalnızca Güneydoğu Asya’da değil. Afrika ve Latin Amerika gibi dünyanın başka uçlarından da kaçırılan bireyler olduğu bildiriliyor…

Siber Dolandırıcıların “Köle Ticareti” İfşa Oldu (Okurken Kanınız Donacak)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!