Silikon Vadisi’ndeki Bir Küme Milyarderin Kurmak İstediği Bilinmeyen Ütopik Kent

featured
service

Sığırların otladığı ve hiçbir şeyin bulunmadığı bölgede milyarderlerin, buraya sıfırdan bir kent inşa etme planı olduğu ortaya çıktı. Herkese çok ütopik gelen bu fikir sizce nasıl hayata geçirilecek?

Her yaştan insanın bisikletiyle rahatça dolaşabileceği, güneş güçlü, her şeyin doğal olduğu, yemyeşil bir ortamda bir ‘şehir’ kurma hayalini gerçekleştirmek pek kolay görünmese de bu kadar insanın servet pahası taşıyan bu fikrini biraz yakından inceleyelim. Bakalım hakikaten de o kadar ütopik duruyor mu?

Sacramento ile San Francisco ortasında kurulmak istenen bu kenti hiç hafife almayın.

fd7b4b595d0bc5aae015d1c854f7a07232022d1b

Silikon Vadisi’nde bir küme güçlü şirket yöneticilerinin bu kent hayaline bakıldığında beşere, “Aslında olsa üzücü olmaz.” dedirtiyor. Korunan yemyeşil bir etraf, sıfır atık, ulaşılabilir konutlar ve kâfi istihdam… Bir insan daha ne ister ki?

California Forever ismindeki bu projenin ayrıntılarının aktarıldığı internet sitesinde “Çocuklarımızın bizi bırakıp gittiği değil, yeni çalışanlara cazip gelecek, yürünebilir mahallelerin ve düzgün maaşlı iş imkanlarının olduğu yeni bir topluluk yaratma fırsatımız var.” cümleleri yer alıyor. Kim bilir, tahminen gerçekleşir!

Peki neden bu kadar zımnî bir proje?

4f2c565275496a38e1aadb813fe93bd85da5a5af

Projenin resmi internet sitesinde, projeye dayanak veren isimlerden ABD teknoloji ve finans bölümü şirketlerinde yöneticilik yapmış olan Jan Sramek var. Onun dışında projenin ardında sayılabilecek değerli isimler de mevcut.

Apple, Google, Instagram, Paypal, WhatsApp ve Zoom’a yatırım yapan Sequoia Capital şirketinin ortağı Michael Moritz, Linkedln kurucularından Reif Hoffman, teknoloji dalındaki ‘en varlıklı kadın’ olarak anılan Lauren Powell Jobs(Steve Jobs’ın eşi), Amazon, Google ve Twitter’a yatırım yapan Kleiner Perkins şirketinin lideri John Doerr üzere isimler projenin gerisinde.

New York Times’ın yayımladığı bir haberle bu isimleri duyduk.

82f80e9260a47f9fe532cbac3bc68c80061ff4d4

Projeyle ilgili uzun vakittir bilinen tek şey, Flannery Associates adındaki şirketin bir bölgeden 20 bin hektarlık tarım yeri aldığıydı. Bu andan itibaren de birçok söylenti yayılmaya başlamıştı. En çok merak edilen ise projeyi kimin yürüttüğüydü. O denli ki projeyle ilgili birçok teori ortaya atıldı, bunlardan biri de Disney’in bölgeyi satın aldığı ve orada bir cümbüş parkı kuracağıydı.

Important!  Neredeyse Tamamı Su Kanallarından Oluşan Venedik’in Bataklığın Üzerine Kurulma Kıssası: İnşaatlarda Mühendislik Olağanüstüsü Bir Teknik Kullanılmış!

Özellikle bu bölgenin hava trafiğinin en ağır olduğu askeri üs olan Travis’e yakın olması, ABD ordusu ve FBI’ın dahi ilgisini çekti.

Sürdürülebilirlik açısından bilgilerin saklı kalması gerektiğini söyleyen topluluk, gereken şahıslarla görüşmeler gerçekleştirdi.

576d3c9de480a55b6ea6cb54524dd2d3784e8be1

Bölgede yaşayan halkın da görüşleri alınarak bir müracaat şurası gerçekleşeceği tabir ediliyor. Bilhassa 1984’ten bu yana bölgede uygulanan muhafaza kanunlarına karşı bölgeyi kentsel arazi kullanımına açmaları için yapılacak halk oylamasıyla bölgedeki vatandaşların proje için onayını almaları epey değerli. Birçok kişi bu kümenin ne yapmaya çalıştığını çözemeyerek hâlâ emellerini merak ediyor.

Acaba Princess Washington’ın da düşündüğü üzere kendilerince bir “elitler şehri” mi kurmak istiyorlar?

Bu harika kent gerçekleşecek mi, gerçekleşmeyecek mi bilemiyoruz lakin bölge sakinlerinin bu durumdan pek hoşnut olmadıkları kesin!

629e6c2fe8e82cc0eedf9ad2f4b40890dc88516c

Bölgede oluşabilecek çok fazla gürültü, inşaat ve uzun müddetli bir altyapı çalışması bütün bölgenin tertibini altüst edebilir. Bu yüzden bölge sakinleri bu projeye pek de sıcak bakmıyor. Gerekli mercilerden tüm görüşmeler yapılmış, onay alınmış üzere görünse de proje şu an yalnızca “ütopik” olarak kalmaya devam edecek.

0f06d10307d7c69b386b1d36f18728e4066aa3fb

Kurulması beklenen kent taşıtlara kapalı, bisikletle ulaşım sağlanan, son derece sürdürülebilir, yeşil alanlar ve doğa ile iç içe bir ömür, yüksek iş istihdamı ve tabiat dostu bir bölge. Bakıldığında Dünya üzerinde bu türlü bir “şehir” şu an yalnızca bir hayalden öteye gidemeyecek üzere geliyor herkese.

Kaynaklar: California Forever, The Verge, Euro News
Silikon Vadisi’ndeki Bir Küme Milyarderin Kurmak İstediği Bilinmeyen Ütopik Kent

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!