SpaceX’in devasa Starship roketinin ikinci uçuş testi için geri sayım başladı

featured
service
spacex in devasa starship roketinin ikinci ucusu yakinda olabilir168786 0 SpaceX‘in bir sonraki Starship fırlatışı, bir ajans yetkilisi tarafından yapılan açıklamalara nazaran FAA‘dan (ABD Federal Havacılık İdaresi) fırlatma lisansı alındıktan sonra Ekim ayında gerçekleşebilir. Yetkilinin açıklamaları, SpaceX’in Starship roketinin nisan ayındaki test uçuşunda havada kendini imha etmesinden sorumlu olan tüm denetim öğelerini neredeyse tamamlamasının akabinde geldi.

Gereklilikler sağlandı

Starship dünyanın geliştirilmekte olan en büyük roketi pozisyonunda lakin şimdi daha yolun başında bulunuyor. Birinci test misyonunda Starship, başarılı bir fırlatma gerçekleştirmiş olsa da fırlatıştan kısa müddet sonra yaşanılan sıkıntıdan ötürü havada imha edilmişti. İkinci test uçuşu için ise SpaceX’in FAA’nın belirlemiş olduğu 63 maddelik listeyi karşılaması gerekiyordu. Elon Musk, bu listedeki 57 öğrenin tamamlandığını, kalanlarının ise sonraki uçuşlarla alakalı olduğunu geçtiğimiz günlerde duyurmuştu. Hasebiyle teknik açıdan Starship için kalan tek mani FAA’nın onayı.

Starship, nisan test uçuşunun akabinde kimi çevreler roketin yakın vakitte diğer bir test denemesi yapıp yapamayacağını sorgulamaya başlamıştı. Bu tasaların birden fazla fırlatma rampasında meydana gelen hasardan kaynaklanıyordu ki bu da Starship hazır olsa bile SpaceX’in uğraşmak zorunda kalacağı ek bir komplikasyondu.

Ekim ayında olabilir

spacex in devasa starship roketinin ikinci ucusu yakinda olabilir168786 1 Fakat SpaceX beş ay içinde Starship’i fırlatma rampasına geri göndermekle kalmadı, fırlatma rampasına ek katmanlar ve su tahliye sistemi de ekledi. Öte yandan Starship yalnızca bir roket olarak düşünülmüyor. Haliyle testlerde yalnızca roketin yörüngeye çıkması ve geri inmesi hedeflenmiyor. Birçok prototip sistem de test ediliyor.

Örneğin SpaceX, daha sonraki testlerle yörüngede roket yakıtı ikmali denemesi yapmayı planlıyor. Yörüngesel yakıt ikmali Starship programının kıymetli bir özelliği çünkü NASA’nın Ay’a birinci insanları indirme planları için elzem. Artemis vazifesi için astronotlar Starship’le uçmayacaklar. Bunun yerine NASA SLS roketine binecekler ve akabinde Ay yörüngesindeki ikinci basamak Starship’e binecekler. Ay’a uçmak için ikinci etabın haliyle yakıta gereksinimi olacak ve SpaceX bunu Dünya yörüngesinde tanker misyonu görecek olan Starship aracılığıyla sağlayacak.

Yörüngesel yakıt tankeri Starship’in daha fazla yük taşımasına imkan tanıyacak zira ikinci kademe seyahatinin en güçlü kısmını daha az yükle tamamlayacak. Bu birebir vakitte öbür Ay iniş araçlarına kıyasla Starship’in değerli ölçüde daha büyük olduğu ve NASA’nın bir Ay üssü kurmasına yardımcı olabileceği manasına geliyor.

Bir sonraki Starship yörünge test uçuşuna gelince, FAA’nın vekil Yöneticisi Polly Trottenberg dün fırlatmanın Ekim ayında gerçekleşebileceğini paylaştı: “Onlarla âlâ çalışıyoruz ve yeterli görüşmeler yapıyoruz. Takımlar birlikte çalışıyor ve sanırım önümüzdeki ay için iyimseriz.” Resmi bir açıklama olmasa da FAA yetkilisinin bu açıklamasından geri sayımın başladığını anlıyoruz.

Important!  The Sims 5'te, Animal Crossing Benzeri Bir Multiplayer Seçeneği Olabilir
SpaceX’in devasa Starship roketinin ikinci uçuş testi için geri sayım başladı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!