Spor Otomobillere Agresif Bir Görünüm Kazandıran Yan Boşluklar Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?

featured
service

Hepimiz sokaklarda, parlak renkleriyle dikkat çeken spor arabalara hayranlıkla bakarız. Onların yalnızca süratli ve alımlı olduklarını düşünüyorsanız, bir de onların ince ayrıntılarına dikkat edin. Pekala, spor otomobillerin yanlarında gördüğünüz o alımlı boşluklar sadece estetik mi, yoksa onların da bir fonksiyonu mi var?

Elbette birtakım otomobiller için yalnızca estetiği hoş olsun diye var olsalar da pek çok spor otomobilde bu boşluklar son derece kıymetli işlere yarıyorlar. Bu boşluklar spor otomobillerin yol tutuşuna, soğutmasına ve elbette performansına direkt tesir edebiliyor. Artık sizlerle spor arabaların yanlarındaki boşlukların ne işe yaradığını keşfedeceğiz.

Araba yanlarındaki bu boşluklar, aracın aerodinamiğini yükselten hava kanalları olarak çalışabilir.

87687bdf3264ed20f5311f9a0b5f54ae47ffcc78

Arabalar sürat kazandığında, rüzgarın tesiriyle başa çıkmak zorlaşır. İşte bu yüzden, spor otomobillerin yanlarında yer alan hava kanalları aerodinamik yapıyı takviyeler. Bu kanallar sayesinde, araç rüzgara karşı daha az direnç gösterir. Otomobillerin hızlanmasının karşısındaki en büyük güçlerden olan rüzgarın bu boşluklardan nedeniyle aracı yavaşlatmadan kayıp gittiğini hayal edebilirsiniz.

Aracın yanındaki boşluklar, fren, motor üzere çok ısınabilen kesimlerin soğutulmasında hayati değere sahipler.

fe66ab5b167d4360d43843072462e0f682fff120

Bir spor arabayı hızlandırdığınızda, motor ve frenler epey yüksek sıcaklıklara ulaşabilir. Yan tarafta bulunan boşluklar, bu aşırı ısınmayı engellemek için stratejik bir soğutma sistemi sunar. Bu boşluklar, sıcak havanın dışarı atılmasına ve soğuk havanın motor ve frenlere yönlendirilmesine imkan tanır. 

Özellikle motoru önde olmayıp de orta yahut art kısımda olan spor otomobillerde motora gönderilecek pak havanın ehemmiyeti bir oldukça artıyor. Bu yan boşluklardan geçip sürtünmeyi azaltan havalar, tıpkı vakitte otomobilin ısınan kesimlerinden da geçirilerek soğutmada faal bir formda kullanılıyor. Yüksek suratlara çıktıktan sonra durmaya çalışan ve bu sebeple yüzlerce santigrat dereceye ulaşan fren bloklarının da soğutulması için bu boşluklardan yararlanılıyor.

Important!  Lotus, Ultra Lüks, 900 Beygirlik Elektrikli Üstün Arabasını Tanıttı: Emeya!

Bu boşluklar, basıncı da dengeleyerek inançlı sürüşe müsaade veriyor.

bcfeb360e3e9fe5a220f1d74f572c563d324eaf1

Hızla hareket eden bir spor otomobilinde, bilhassa tekerlek bölgelerinde hava basıncı birikir. Bu, sürüş tecrübesini olumsuz etkileyebilir. Yanlardaki boşluklar, bu basıncı dengeler ve aracın daha stabil bir sürüş sunmasına yardımcı olur. Basitçe söylemek gerekirse, bu boşluklar sayesinde daha inançlı bir sürüş tecrübesi yaşarsınız.

Estetik imgelerini de yok saymamak lazım.

556da6f8021e457e341c718cdb20ce3eda3f8a78

Spor otomobil denildiğinde ince yahut büyük boşluklara alıştığımızı söylemek gerekiyor. Bu yan boşluklar da otomobilin daha şık görünmesini sağlıyor. Bu boşluklar araca daha çağdaş ve agresif görünüm kazandırırken markaların karakteristik özelliği için de son derece değerli.

Elbette birtakım modellerde bu boşlukların yalnızca estetik için var olduğunu da görüyoruz. Bu boşluklar yalnızca estetiklik kazandırsın diye eklendiğinde aracın aerodinamik yapısına bile ziyan verebiliyor. Bu sebeple fonksiyonel bir gayeye hizmet ederken hoş görünmesi pek çok kişi için daha kıymetli bir mevzu.

Toparlamak gerekirse spor otomobillerin yanlarındaki boşluklar yalnızca estetik değil son derece değerli pek çok gayeye hizmet eder. Çok ısınmadan dolayı frenlerin çalışmadığını görmediğiniz için bu boşluklara teşekkür etmelisiniz. Elbette bu soğutma süreçleri için illa bu yan boşluklara gerek yok. Birtakım üreticiler daha farklı prosedürlerle bu bölgeleri soğutmayı tercih ediyor olabilir.

Kaynaklar: Quora, Race Car Aerodynamics: Designing for Speed (Joseph Katz), NUVO
Spor Otomobillere Agresif Bir Görünüm Kazandıran Yan Boşluklar Tam Olarak Ne İşe Yarıyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!