Steve Jobs, Kanseri Yenmek İçin Çağdaş Tıp Yerine Alternatif Tıptan Medet Umarak Pisi Pisine mi Öldü?

featured
service

Pankreas kanseri olduğunu erken evrede öğrenen Steve Jobs’ın ameliyat olmak istemediği 9 ay boyunca alternatif tıbba yönelmesi, hastalığın seyrini kötüleştirip vefatını daha da hızlandırmış olabilir mi?

Ailesi ve tabipleri başta olmak üzere etrafındaki birçok insan, Jobs’ı ikna etmeye çalışsa da o, tüm imkânlarını hiçe sayarak neden alternatif tıbba yöneldi?

Kanserinin erken teşhis edilmesi aslında onun için bir talihti.

8e9d56f1a8027706a9adb6412e3a2dffb28d865f

Steve Jobs, 2003 yılında böbrek taşı ihtimali için CT taramasına girdiğinde tabipler tesadüfen pankreasında bir gölge buldu. Jobs’a nöroendokrin tümör ismi verilen ender bir pankreas kanseri teşhisi kondu. Bu kanser tipi öteki pankreas kanser çeşitlerine nazaran epeyce agresif türdür ve sağkalım oranı düşüktür.

Steve Jobs’ın kanserinin bir öteki özelliği ise metastaz yapmadan evvel ameliyatla alınacak olması ve yavaş büyümesiydi. Fakat Jobs, kanseri öğrendikten sonra ameliyat olmayı reddetti ve alternatif tıbba yöneldi. Vegan diyeti, meyve suyu diyeti, akupunktur, bitkisel ilaçların yanı sıra internette bulduğu tedavileri de deneyen Jobs, medyumlara bile danıştı.

Bu sürecin Jobs’ın sıhhatini nasıl etkilediği bilinmeyenler ortasında. Fakat bilhassa kanser hastalarının şeker tüketmemesi gerektiği herkes tarafından öğrenilmişken Jobs’ın meyve suyu diyetini seçmesi ve bu diyetin kanser hastalarının hücrelerinde aksi tesir yaratacağına inanması hayli şaşırtan.

Jobs, yaptığı diyetler ile bedenini sıhhatsiz bıraktı.

8635ed5ca123bea177df86e7aa1fb228eec8394d

Kaliforniya Üniversitesi Osher Bütünleyici Tıp Merkezi Profesörü Donald Abrams, taze sıkılmış meyve suyu ile kolanın ortasında hiçbir fark olmadığını belirtti. İnsülin gibisi büyüme faktörünü etkileyen şekerin salgılanması aslında iltihaba alan açar ve bu da kanser hücresi bölünmesine neden olur.

Abrams, kanser hastalarına meyve suyu tüketimini nadiren önerirken tehlike yaratacak insülin üretilmemesi gerektiğini belirtti. Beden, insülinin yanı sıra aslında sağlıklı hücreleri de gerekli besin unsurlarından yoksun bırakmış olur. Jobs’ın meyve suyu diyetinin, pankreas ve başka organlardaki kanser hücrelerinin metastazına neden olup olmadığı konusunda delil olmasa da kabul edilmiş bir gerçeği atlaması tartışmalı kararları ortasında.

Important!  Teknoloji Dünyasında Yabancı Kelimeler: Günümüzün Sık Kullanılan Terimleri ve Anlamları

Jobs, 9 ay sonra klâsik tedaviye dönmeye karar verdi.

3a154139e5737d4ceb400f12ea434093c66a71c0

Steve Jobs, 9 ay sonunda klâsik tıp ile tedavi olmayı kabul etti. Tedavisi için en güzel tedavi formülünü bulmak ismine 100 bin dolar harcayan Jobs, DNA dizilimi çıkarttı. Dünya üzerinde genom dizilimini yaptıran az sayıda bireyden biri olan Jobs, 2004 yılında ameliyat oldu. Tümörü başarılı formda çıkarılırken kemoterapi ya da radyoterapi almadı.

2006 yılında kanseri nükseden Jobs’a 2009 yılında karaciğer nakli yapıldı. Fakat bu da Jobs’ın büsbütün uygunlaşmasını sağlamadı. Karaciğer naklinden bir buçuk sene sonra işi de bırakan Jobs, 5 Ekim 2011’de pankreatik nöroendokrin tümörünün nüksetmesine bağlı olarak 56 yaşında hayatını kaybetti. Jobs’ın cenazesi, isteği üzerine Palo Alto’daki mezhepsel olmayan tek mezarlık Alta Messa Ant Parkı’ndaki isimsiz bir mezarlığa gömüldü.

Ailesi ve tabipleri, Jobs’ın bu süreci hakkında neler söyledi?

2cec876a4109eeed721adcde0b7e3ca148b0267a

Laurene Powell ve Steve Jobs

Birçok uzman, teşhisin konulduğu birinci anda ameliyat olmuş ve kemoterapi almış olmasının Jobs’ın daha uzun yaşayacağını öne sürdü. Zira bu tümör çeşidi, erken teşhiste sadece ameliyatla tedavi edilecek bir çeşitti.

Jobs’ın biyografisini yazan Walter Isaacson, “Dokuz ay boyunca ameliyat olmayı reddetti. Daha sonra sıhhati kötüleştiğinde ise bu karardan pişman oldu.” derken Jobs’ın sonlara hakikat vefattan sonraki hayattan bahsetmeye başladığını söyledi. Isaacson, Jobs’ın “Belki de mevtten sonraki hayata inanmak istediğim içindir. Öldüğünüzde hepsi birden yok olmuyor. Biriktirdiğiniz bilgelik bir biçimde yaşamaya devam ediyor.” dediğini de belirtti.

Steve Jobs’ın eşi Laurene Powell ise Jobs’un en başında ameliyat olmak istememesinin nedeninin vücudunun açılması fikrine hazır hissetmemesi olduğunu söyledi.

Memorial Sloan Kettering Kanser Merkezi Bütünleyici Tıp Kısmı Şefi Barrie R. Cassileth, “Jobs’ın alternatif tıbba olan inancı muhtemelen onun hayatına mal oldu. Tedavi edilebilir ve iyileştirilebilir tek pankreas kanser tipine sahipti. Aslında intihar etti” dedi.

Important!  Her Gün 2,5 Litre Su Yerine Kola İçsek Ne Olurdu? Emin Olun, Hiç İstemezdiniz!

Ölümünü bilerek mi hızlandırdı?

f524bfeb00b52456c73e8fab4121f76d480ad93b

Pankreas kanserinin en sinsi kanser çeşitlerinden biri olması ve yaşama bahtının az olduğu bir kanser olması Steve Jobs’ın sıhhati hakkında neden bu türlü bir karar aldığını herkese sorgulattı.

Jobs, dünyanın en yeterli danışmanlarına ulaşabilecek ve maddi pürüzü olmayan bir kişiydi. Öteki kanser hastaları üzere Jobs da temel bilimlere dayanan deneylere katılıp hem klasik hem de alternatif tıptan yararlanabilirdi.

Herkesi şaşırtan noktalardan biri ise Jobs’ın titiz, ayrıntıcı ve takıntılı olması ve bu türlü bir kişinin bile alternatif tıbbın cazibesine aldanmasıydı.

ad713fb0b1bb0950557f94375ea4285db7a0b126

Ancak belirtmek de yarar var ki kimi hekimler da metastazların en başından beri mevcut olabileceğini ve görünmeyebileceklerini söyledi. Bu durum aslında erken ameliyat olsa bile sağkalım talihi konusunda bir fark yaratmayabilirdi.

İnsanların önünde kullanabilecekleri bahtları varken alternatif tıbba yönelerek sebepsiz yere ölmemesi için yalnızca bilim insanlarının değil sıhhat kesiminde olanların da efor göstermesi gerektiği bu noktada tekrar epeyce kıymetli.

Kaynaklar: Psychology Today, National Library of Medicine, Forbes, Scientific American, The Telegraph
Steve Jobs, Kanseri Yenmek İçin Çağdaş Tıp Yerine Alternatif Tıptan Medet Umarak Pisi Pisine mi Öldü?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!