Teknoloji bilançoları, ham petrolde düşüş, yurt içi güven ve kapasite verileri: Piyasalarda neler oluyor?

featured
service

Investing.com – Meta Platforms ve IBM ‘in üç aylık bilançoları ile kazanç sezonu devam ederken Microsoft ve Alphabet’in (GOOGL) sonuçları farklı tepkiler aldı. Pekin, zor durumdaki Çin ekonomisini desteklemek için önemli miktarda devlet borcu ihraç etmeye karar verirken Deutsche Bank ‘ın sonuçları beklentilerin üzerinde geldi. Yurt içinde yarınki TCMB toplantısı beklenirken güven endeksleri ile kapasite kullanım oranı açıklandı.

1. Microsoft, Alphabet’i gölgede bıraktı; sırada Meta Platforms var

S&P 500 endeksinin, yılbaşından bugüne kadarki %10’luk kazancının büyük kısmını oluşturan teknoloji devleri için raporlama sezonu Microsoft (MSFT) ile başladı.

Yazılım devinin, yapay zekaya yaptığı yatırımın bulut işi Azure’daki büyümeyi desteklemesiyle dün paylaştığı mali ilk çeyrek sonuçları beklentileri aştı.

Microsoft, büyük ölçüde, popüler üretici yapay zeka sohbet robotu ChatGPT’nin üreticisi OpenAI’ye yaptığı önemli yatırım nedeniyle yapay zeka alanında öncü olarak ortaya çıktı.

Buna karşın Alphabet (GOOG), bulut işinin en az 11 çeyrekten bu yana en yavaş büyümesiyi kaydetmesiyle hayal kırıklığına uğrattı.

Şirketlerin pahalı yapay zeka araçları da dahil olmak üzere bulutla ilgili hizmetlere yönelik harcamalarını azaltması, Google’ın bulut birimindeki gelir artışını önceki üç aylık dönemde %28’den üçüncü çeyrekte %22,5’e düşürdü.

Microsoft hisseleri piyasa öncesi neredeyse %4 yükselirken Alphabet’in hisseleri yaklaşık %6 düştü.

Teknoloji tufanı, bugün Meta Platforms’un (META) açıklayacağı rakamlarla devam edecek.

Facebook ve Instagram’ın ana şirketinin, 33,6 milyar dolar gelir üzerinden 3,64 dolar hisse başına kazanç bildirmesi beklenirken analistler verimlilik çabaları ve reklamcılık işiyle ilgili güncellemeleri dinleyecek.

2. Kazanç sezonu devam ederken vadeli işlemler büyük düşüş yaşadı

Yatırımcılar, teknoloji devleri Microsoft ve Alphabet’in üç aylık sonuçlarını sindirmeye çalışırken ABD hisse senedi vadeli işlemleri büyük ölçüde geriledi.

Important!  iPhone 15 Pro'ya Dünya Çapında "Zam" Geleceği Öne Sürüldü: Muhtemel Türkiye Fiyatını da Hesapladık!

Dow %0,1 yükselirken S&P 500 %0,3 ve Nasdaq 100 %0,5 düştü.

ABD Hazine tahvili getirilerinin, dünkü yüksek seviyelerinden gevşemesi ve özellikle teknoloji sektörü üzerindeki baskının azalmasına yardımcı olmasıyla, ana endeksler Salı gününü yükselişle kapattı.

Teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %0,9 yükselirken geniş tabanlı S&P 500 %0,7 ve birinci sınıf Dow Jones Industrial Average %0,6 değer kazandı.

Yatırımcılar, günün ilerleyen saatlerinde Meta Platforms ve IBM (IBM) sonuçlarından önce teknoloji devleri Microsoft ve Alphabet’in raporlarını inceleyebilecek.

Boeing (BA) de dikkat çeken isimler arasında. Uçak üreticisinin 18,1 milyar dolar gelirle 3,23 dolar hisse başına zarar bildirmesi ve analistlerin üretim ve teslimatla ilgili güncellemeleri dinlemesi bekleniyor.

Bugün ekonomik takvim büyük ölçüde boş olup yalnızca Eylül ayına ait inşaat izinleri ve yeni ev satışları rakamları açıklanacak.

3. Çin, ekonomiyi desteklemek için devlet borcu ihraç edecek

Çin, ülkedeki felaketten etkilenen bölgelerin yeniden inşasını desteklemek ve genel altyapıyı iyileştirmek için tasarlanan, bir trilyon yuanlık (137 milyar dolar) devlet tahvili ihraç ederek ekonomisini canlandırma planlarını açıkladı.

Çin Maliye Bakan Yardımcısı Zhu Zhongming, düzenlediği basın toplantısında, “Hazine bonosu fonları kullanıma girdikten sonra iç talebi artırmaya ve ekonominin toparlanmasını daha da pekiştirmeye yardımcı olacak.” dedi.

Xinhua, ülkenin 2023 bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılanın daha önce belirlenen %3’ünden yaklaşık %3,8’ine yükseleceğini söyledi.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, üçüncü çeyrekte beklenenden daha hızlı büyüdü ancak ülkenin yüksek borçlu emlak sektörünün durumu, Pekin’in 2023 için %5 civarındaki büyüme hedefine ulaşma şansını azaltabilir.

4. Deutsche Bank, mevcut bankacılık trendlerini teyit etti

Deutsche Bank’ın (DBKGn) son sonuçları, küresel bankacılıktaki mevcut eğilimlerin altını çizerken Alman bankacılık devi üçüncü çeyrek kârında %8’lik bir düşüş kaydetti. Yatırım bankasında gelirler düşerken perakende ve kurumsal bölümlerde yüksek faiz oranlarının etkisiyle büyüme kaydedildi.

Important!  Windows 11’e ekran görüntüsünden metin kopyalama ve dahası geldi: İşte yenilikler

Kârdaki düşüşe rağmen net kâr 1 milyar euro’nun (1 euro = 1,0585 dolar) üzerinde gerçekleşerek beklenenden daha iyi oldu ve yıllarca süren büyük zararların ardından üst üste 13. kez kârlı bir çeyrek geçirildi.

Deutsche Bank’ın hisseleri %6’nın üzerinde yükseldi.

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing, “Bu sonuçlar, devam eden maliyet disipliniyle birlikte güçlü ve sürdürülebilir iş büyümesi ivmesini göstermektedir.” dedi.

Ancak yatırım bankasının belirsiz iş beklentileriyle karşı karşıya kalması ve giderek önem kazanan perakende bölümünün, ülkenin resesyona girmesiyle birlikte potansiyel olarak darbe alması nedeniyle, önümüzdeki çeyrekler daha az başarılı olabilir.

5. Ham petrol iki haftanın en düşük seviyelerinde

Avrupa’da talebin yavaşlamasına ilişkin endişeler ile Orta Doğu’daki arz kesintilerine ilişkin endişeler yarışırken ham petrol fiyatları yükselişe geçerek iki haftanın en düşük seviyesinden tırmandı.

WTI vadeli kontratları %0,1 artışla 83,86 dolardan işlem görürken Brent %0,3 artışla 88,30 dolara tırmandı.

Euro Bölgesi’nden gelen zayıf ticari faaliyet verilerinin ardından önceki seansta yaklaşık %2 düşen kontratlar, petrol tüketen bu önemli bölgenin resesyona doğru ilerlediğini ve bunun da ham petrole olan talebi vurabileceğini gösteriyor.

İsrail’in Gazze’ye planladığı kara saldırısını ertelediğine dair birçok raporun ortaya çıkmasıyla, İsrail-Hamas savaşında gerilimin azalması ihtimali de çatışmanın Orta Doğu petrol arzını sekteye uğratacağı yönündeki beklentileri azalttı.

Bu durum, ABD’den gelen olumlu ekonomik haberlerin yanı sıra Amerikan Petrol Enstitüsünün, ABD stoklarının geçen hafta 2 milyon varilden fazla azaldığını ve yaz sezonu sona ermesine rağmen yakıt talebinin güçlü kaldığını gösteren verilerini, büyük ölçüde gölgede bıraktı.

ABD Enerji Bakanlığının istatistik kolu olan Enerji Bilgi Dairesinden gelecek resmi veriler, seansın ilerleyen saatlerinde açıklanacak.

6. TCMB’nin faiz kararı öncesinde güven endeksi ve kapasite kullanım verileri açıklandı

Important!  Spider-Man 2, PlayStation 5'e özel olarak piyasaya sürüldüğü gün en hızlı satan oyun oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından yapılan açıklamaya göre imalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış Kapasite Kullanım Oranı (KKO-MA), bir önceki aya göre 0,1 puan azalarak yüzde 76,8 seviyesinde gerçekleşti.

Öte yandan Ekim ayında mevsimsellikten arındırılmış Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE-MA), bir önceki aya göre 0,2 puan artarak 105,3 seviyesinde gerçekleşti.

TÜİK’ten yapılan açıklamaya göre mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, Ekim ayında bir önceki aya göre hizmet sektöründe %0,5 oranında artarak 113,6 değerini aldı.

Yurt içinde piyasalar, yarın gerçekleştirilecek TCMB toplantısını bekliyor. Geçen ay %30 olarak açıklanan politika faizinin %35’e çıkarılması beklenirken değişmeyeceği yönünde beklentiler de mevcut.

Toplantı öncesinde dolar/TL %0,05 artışla 28,11’den alıcı bulurken BIST 100 %0,21 yükselerek 8.006 puandan işlem görüyor.

Teknoloji bilançoları, ham petrolde düşüş, yurt içi güven ve kapasite verileri: Piyasalarda neler oluyor?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!