Teknoloji liderlerinin tarihi yapay zeka oturumundan “dengeli” düzenleme çağrısı çıktı

featured
service
tarihi yapay zeka oturumundan dengeli duzenleme cagrisi cikti168770 0 ABD Senato’su yapay zeka hakkındaki yasal düzenlemeleri şekillendirmek, fikir alışverişinde bulunmak ve bir yol haritasına ulaşmak için AI Insight Forum’u başlattı. Gerçekleştirilen oturumlara çok sayıda teknoloji önderi katıldı. Saatler süren görüşmeden ise yenilik ve güvenliği “dengeleyen” düzenleme daveti çıktı.

Senato Çoğunluk Önderi Chuck Schumer, ortalarında Meta CEO’su Mark Zuckerberg, OpenAI CEO’su Sam Altman, Microsoft CEO’su Satya Nadella, Nvidia lideri Jensen Huang, Google CEO’su Sundar Pichai, Tesla, SpaceX CEO’su ve X lideri Elon Musk‘ın da bulunduğu yapay zeka alanındaki başkanları AI Insight Forum’a davet etti. Oturum halka ve medyaya kapalıydı lakin başkanların verdiği demeçlerden nelerin konuşulduğu ortaya çıktı.

Liderler düzenleme istiyor

Zuckerberg hazırladığı konuşmada “Kongre’nin inovasyonu ve tedbirleri desteklemek için yapay zeka ile ilgilenmesi gerektiğini” söyledi. Yapay zeka için iki kıymetli mevzunun olduğunu söyledi: Güvenlik ve erişim. Zuckerberg, “Politika yapıcıların, akademisyenlerin, sivil toplumun ve sanayinin bu yeni teknolojinin potansiyel risklerini en aza indirmek ve tıpkı vakitte potansiyel yararlarını en üst seviyeye çıkarmak için birlikte çalışması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

tarihi yapay zeka oturumundan dengeli duzenleme cagrisi cikti168770 1 Öte yandan Meta ve Zuckerber, telaffuzlarını yaptıkları faaliyetlerle de destekliyor. Meta, yapay zeka araçlarını (Llama 2 gibi) açık kaynaklı olarak sunarken güvenlik tedbirlerini de sıkı tutuyor. Öte yandan, kısa bir mühlet evvel bir yapay zeka şirketi kuran Musk, toplantının dışında gazetecilere yaptığı açıklamada hükümetin federal bir yapay zeka nezaret kurumuna gereksinimi olduğunu söyledi.

Birçok teknoloji önderi teknolojinin düzenlenmesinin ehemmiyetine dikkat çekerken ChatGPT yaratıcısı OpenAI’ın CEO’su Altman, siyaset yapıcıların “doğru olanı yapmak” istediğine inandığını ve hükümetin teknoloji etrafında kurallar oluşturma isteğinin suratından etkilendiğini söyledi.

Bazı taraflar endişeli

Dünyanın hiçbir ülkesindeki Senato yahut meclis, yapay zeka ya da öbür yeni teknolojiler hakkında uzman görüşüne sahip değil. Bu bilgi eksikliği kanunların teknolojiye ayak uyduramamasına neden oluyor. Chuck Schumer’da buna atıfta bulunarak AI Insight Forum’un teknolojiyi daha âlâ anlamak için kıymetli olduğunu lakin kurallar için aceleci olmayacaklarını lisana getirdi.

Bununla birlikte birtakım taraflar toplantıların kapalı kapılar arkasında yapılmasından rahatsız. Örneğin Senatör Elizabeth Warren, bu tip kapalı oturumlarda teknoloji devlerinin siyasetçileri etkileyebileceğini söyleyerek daha fazla şeffaflık çağrısında bulundu. Öte yandan ABD’li kanun yapıcılar yapay zekanın düzenlenmesi konusunda ağır bir mesai harcıyor. ABD Kongre’si aylardır yapay zeka hakkında oturumlar düzenliyor. Hatta Beyaz Saray geçtiğimiz devirlerde şirketlerin yapay zekayı sorumlu bir biçimde geliştirmeleri için istekli taahhüt aldı.

Important!  Steam'de hafta sonu indirimleri başladı! İşte öne çıkanlar
Teknoloji liderlerinin tarihi yapay zeka oturumundan “dengeli” düzenleme çağrısı çıktı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!