THY’deki güvenlik açığı Airbus’ın hassas bilgilerinin çalınmasına neden oldu

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
thy acigi airbus in hassas bilgilerinin calinmasina neden oldu168769 0 Siber taarruzlar ve bilgi hırsızlığı her geçen gün daha da kompleks hale geliyor. Artık siber hatalılar amaçlarına ulaşmak için dünyanın öbür ucundaki diğer bir amacı kullanabiliyorlar. Benzeri bir durumda “Ransomed” olarak bilinen fidye yazılımı grubunun Türk Hava Yolları’ndaki güvenlik açığından faydalanarak Airbus’ın hassas bilgilerine ulaştığı tespit edildi.

Olayın perde arkası

thy acigi airbus in hassas bilgilerinin calinmasina neden oldu168769 1 Aralık 2022’de siber kabahat forumu “Breached” sitesinde “USDoD” takma ismini kullanan nispeten bilinmeyen bir siber hatalı, FBI‘ın paylaşım sistemi “InfraGard”ın veritabanını satışa sunduğu bir başlık yayınladı. InfraGard’ın son derece hassas yapısı çok sayıda araştırmacının merakını uyandırdı ve çeşitli siber güvenlik bloglarında ve makalelerinde kısa müddette dikkati üzerine çekti. Yapılan çalışmalar sonucunda Breached forumu kapatıldı lakin USDoD üzere tehdit aktörleri özgür kalmaya devam etti.
thy acigi airbus in hassas bilgilerinin calinmasina neden oldu168769 2 Breached forumunun kapatılmasının akabinde siber hatalılar yeni bir platform arayışına girerek “BreachForums” isminde yeni bir siber kabahat forumunun ortaya çıkmasına neden oldular. Eylül 2023’e gelindiğinde “USDoD” bu yeni forumda ortalarında sadece birkaç dakika olan iki başlık açtı.
thy acigi airbus in hassas bilgilerinin calinmasina neden oldu168769 3 Birinci başlıkta, “Ransomed” olarak bilinen berbat şöhretli fidye yazılımı kümesine katıldığını duyuran USDoD, çok daha telaş verici olan ikinci başlıkta ise 3.200 hassas Airbus tedarikçisinin isim, adres, telefon numarası ve e-posta adresi üzere bağlantı bilgileriyle birlikte ferdî bilgilerini ifşa eden bir paylaşım yaptı. USDoD, sonraki gayelerin Lockheed Martin ve Raytheon olabileceğini tez etti.

Olayın Türk Hava Yolları ayağı

thy acigi airbus in hassas bilgilerinin calinmasina neden oldu168769 4 Olağanda hackerlar yahut siber hatalılar bilgileri nasıl elde ettiklerini açıklamaktan kaçınırlar. Lakin USDoD, bu son derece az sızıntıda Airbus’ın datalarına “bir Türk Havayolu şirketinin çalışan erişiminden” yararlanarak eriştiklerini açıkladı.

 

thy acigi airbus in hassas bilgilerinin calinmasina neden oldu168769 5 Fidye yazılımları, kurumsal casusluk üzere siber hata alanında uzmanlaşmış Hudson Rock araştırmacıları bu bilgiyi kullanarak kelam konusu çalışan erişiminin izini sürmeyi başardı. Çalışma sonucunda bilgilerin Ağustos 2023’te kötü maksatlı yazılım bulaşmış bir Türk bilgisayarı aracılığıyla elde edildiğine ulaşıldı.
thy acigi airbus in hassas bilgilerinin calinmasina neden oldu168769 6 Fotoğraflarda de görüldüğü üzere, bilgisayar Türk Hava Yolları’nın bir çalışanına ilişkin ve Airbus için üçüncü taraf oturum açma kimlik bilgilerini içeriyor. Uzmanlar, makûs emelli yazılımın Microsoft .NET framework‘ün korsan bir sürümünün indirilmesiyle bilgisayara bulaştığını belirtiyor. Sonuç olarak, bu bilgisayar ve kullanıcısı RedLine data hırsızlığı ailesini kullanan bir hatalının kurbanı oldu. Bu ortada Airbus’ın CERT grubu, hücumun Hudson Rock’ın tespit ettiği virüslü bilgisayardan kaynaklandığını belirlemeyi de başardı.

Bilgi hırsızlığı enfeksiyonları 2018’den bu yana yüzde 6000 üzere inanılmaz bir artış göstererek fidye yazılımları, bilgi ihlalleri, hesap ele geçirmeleri ve kurumsal casusluk da dahil olmak üzere tehdit aktörlerinin birincil taarruz metodu haline geldi. Bu ortada mevzu hakkında THY’den rastgele bir açıklama yapılmadı.

Important!  Twitter (X), kan kaybediyor: İndirmeler ve kullanıcı sayısı hızla düşüyor!
THY’deki güvenlik açığı Airbus’ın hassas bilgilerinin çalınmasına neden oldu

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!