Türkiye, Öğrencilere Schengen Vizesi Kolaylığı için Avrupa Birliği ile Görüş Birliğine Vardı

featured
service

Schengen vizesi, birçok Avrupa ülkesini kapsayan ve pasaportsuz seyah etmeye imkan sağlayan bir vize cinsidir. Turizm veya iş hedefli alınabilen vizede seyahat mühleti ise 90 gün ile hudutlu.

Hürriyet’in haberine nazaran artan vize alma sorunlarına yönelik Avrupa Birliği ve Ankara, öğrencilere Schengen vizesi alma konusunda kolaylık sağlamaya hazırlanıyor. 

Avrupa ve Ankara ortasında Schengen için görüş birliği sağlandı.

4da97e6af91ab1bfe5e48c90f55c7871dd1014e1

Verilen habere nazaran, yapılan görüşmelerden sonra Avrupa Birliği ve Ankara ortasındaki münasebetler olumlu bir istikamette ivme kazandı. Geçtiğimiz hafta AB’nin genişlemeden sorumlu komiseri Oliver Varhelyi‘nin Türkiye’yi ziyareti esnasında bu bahis hakkında yapılabilecekler değerlendirildi. 

Öğrencilere Schengen vizesi almaları konusunda kolaylık sağalanacağı konuşulurken çoklu vize verilmesi de gündeme geldi. Öğrenciler, çoklu vizede vizenin geçerlilik mühletince istedikleri Schengen ülkesine seyahat edebilecek.

Sadece öğrencilerin eğitim seyahati için değil, birebir vakitte turistik vizeler için çalışmalar yapılacak.

151a74a39c0bd4a8c4e4bcd76565aa9a75707af6

Projenin temel amacı, vize alma konusunda yaşanan sorunları en aza indirmek ve bilhassa öğrencilerin vize almalarını kolaylaştırmak. Tıpkı vakitte turistik vizeler için büyükelçilik çalışmaları devam ediyor.

Vize için büyükelçiliklere gitmeden online başvurular ile süratli sonuç alma hedefleniyor. Böylece vatandaşlar çarçabuk vize müracaatlarını gerçekleştirebilecek. Bu hususta ise süratli sonuç alınan Macaristan örneği üzerinde çalışılıyor.

Peki nedir bu Macaristan örneği?

8641ea70118cb9785551894f9b65cfdcc46c85a6

Macaristan, bilhassa turistik vize konusunda büyük kolaylık sağlayan ülkelerden biri. Vatandaşlar vize almak için konsolosluklara gitmeye gerek kalmadan online olarak vize müracaatında bulunabiliyor. Böylece vize süreci daha süratli ve daha efektif bir formda ilerliyor.

Vize serbestisi için de çalışmalar hızlanacak. Resmi datalara nazaran 2022 yılında Türkiye’ded 778 bin Schengen başvurusu yapıldı. Müracaatların yüzde 15’i reddedildi.

Kaynak: Hürriyet
Important!  Dünyadaki Tüm Parayı Herkese Eşit Olarak Dağıtsaydık Neler Olurdu, Kişi Başı Kaç TL Düşerdi?
Türkiye, Öğrencilere Schengen Vizesi Kolaylığı için Avrupa Birliği ile Görüş Birliğine Vardı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!