Türkiye’nin Bu Yılki Oscar Adayı, Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” Sineması Oldu!

featured
service

Her yıl gerçekleştirilen Akademi Mükafatları, ya da bilinen ismiyle Oscar Mükafatları, sadece ABD’den değil öbür ülkelerden de sinemalara mükafatlar veriyor. İşte Türkiye de her yıl “En Yeterli Memleketler arası Film” kısmında aday olması için sinemalar seçerek müracaatta bulunuyor. 2022’de, Tayfun Pirsemiloğlu imzalı Kerr sineması gönderilmiş; lakin aday olarak seçilmemişti.

Bu yıl hangi sinemanın ülkemizden gönderileceği de merak konusuydu. Geçtiğimiz dakikalarda bu soru nihayet yanıtını buldu ve Türk sinemasının efsane direktörü Nuri Bilge Ceylan’ın yeni sineması, Türkiye’nin Oscar adayı olarak seçildi.

Kuru Otlar Üstüne Oscar’a gönderilecek

f43f8fb541d2b4067da00389a82f6e32b9c61075

Sinema alanındaki meslek örgütü temsilcilerinden oluşan 15 kişilik Seçici Heyet, 96’ıncı Akademi Ödülleri’nde “En Güzel Milletlerarası Film” kolunda müsabakası için Nuri Bilge Ceylan’ın yeni sineması “Kuru Otlar Üstüne”yi seçti. Bu sinema, Ceylan’ın Oscar adaylığı için gönderilen altıncı sineması oldu. Daha evvel, ünlü direktörün Uzak, Üç Maymun, Bir Vakitler Anadolu’da, Kış Uykusu ve Ahlat Ağacı sinemaları gönderilmişti.

Kuru Otlar Üstüne, mayıs ayında düzenlenen 76’ıncı Cannes Sinema Festivali’nde dünya prömiyerini yapmıştı. Altın Palmiye için de yarışan sinema, tıpkı vakitte Merve Dizdar’a “En Güzel Bayan Oyuncu” mükafatını getirmişti.

Türkiye’den 1964 yılından beri Akademi Ödülleri’nde yarışı için sinemalar gönderiliyordu. Lakin şu ana kadar hiçbir sinema aday gösterilememişti. En çok yaklaşan, yeniden Nuri Bilge Ceylan imzalı Üç Maymun olmuştu. 2008’de çıkış yapan sinema, dokuz sinemadan oluşan Ocak kısa listesine giriş yapmış; lakin aday olamamıştı.

Bu sene bu durumun değişip değişmeyeceğini birlikte göreceğiz. 96’ıncı Akademi Mükafatları, 10 Mart 2024’te düzenlenecek. Bir değişiklik olmazsa kısa listeler için ön oylamalar 18 Aralık’ta başlayacak ve 21 Aralık’ta listeler açıklanacak. Bunun akabinde 11-16 Ocak tarihlerinde adayları seçmek için oylamalar yapılacak. 23 Ocak’ta ise merasimde yarışacak tüm adaylar resmen belirli olacak.

Important!  Cem Yılmaz'ın Yeni Netflix Sineması "Do Not Disturb"den Birinci Fragman Geldi

Kuru Otlar Üstüne’nin konusu, oyuncuları ve vizyona giriş tarihi

cac608b6b2bd9f0feffe7d56f470a129e30768d0

Yapım, Doğu Anadolu’da misyon yapan genç öğretmen Samet’i mevzu ediniyor. Samet, meslektaşı Kenan’la birlikte iki kız öğrenci tarafından taciz edilmekle suçlanınca, içine düştüğü çetin hayattan kurtulma umudunu büsbütün kaybediyor. Lakin kendisi üzere öğretmen olan Nuray’la tanışması, bu telaşını yenmesine yardımcı oluyor.

f4be36405e4e79d4fd4f2ba70adf2ff7ba6da51e

Senaryosu Nuri Bilge Ceylan, Ebru Ceylan ve Akın Aksu tarafından kaleme alınan Kuru Otlar Üstüne’nin oyuncu takımında Deniz Celiloğlu, Merve Dizdar, Musab Ekici ve Ece Bağcı gibi isimler bulunuyor.

Film, 29 Eylül’de Türkiye’de vizyona girecek.

Kuru Otlar Üstüne fragmanı

Türkiye’nin Bu Yılki Oscar Adayı, Nuri Bilge Ceylan’ın “Kuru Otlar Üstüne” Sineması Oldu!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!