Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın güneş panelleri açılım testleri başarıyla tamamlandı: Uzaydaki bağımsızlığın simgesi

featured
service
93fdc1b2 1

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Türksat 6A’yı önümüzdeki yıl uzaya göndereceğiz. Böylelikle Türkiye kendi haberleşme uydularını yerli ve milli imkanlarıyla geliştirebilen, üretebilen, uzayda kullanabilen 10 ülkeden biri olacak.” dedi.

71adabee 2

Milli Teknoloji Hamlesi kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde gerçekleştirilen Milli Uzay Programı’nın önemli projelerinden biri olan Türksat 6A’nın güneş paneli açılım testini gerçekleştirdiklerini ifade eden Bakan Kacır, “Önümüzdeki yıl uzaya göndereceğiz. Böylelikle Türkiye kendi haberleşme uydularını yerli ve milli imkanlarıyla geliştirebilen, üretebilen, uzayda kullanabilen 10 ülkeden biri olacak. Tabii haberleşme uyduları alanında Türksat faaliyet gösteriyor ve Türksat 6A özellikle Türksat’ın 1,5 milyardan fazla insanı kapsayan bir coğrafyaya daha hizmet sunması imkanını da beraberinde getirmiş olacak.” diye konuştu.

d5b09b79 3

Milli güvenliğimiz için stratejik önem taşıyor

Türksat 6A’nın Türkiye’nin önceki tecrübeleriyle mukayese edildiğinde çok daha ileri teknolojiler barındırdığını belirten Bakan Kacır, “Türkiye görüntüleme uydularında 20 yılda büyük bir tecrübe kazandı. BİLSAT ortak üretim çalışmalarıyla başlayan yolculuğumuz RASAT, Göktürk ve en son İMECE ile görüntüleme uydularında metre altı çözünürlükteki uydulara erişme imkanı getirdi. İMECE’yi Nisan ayında uzaya gönderdik, çok başarılı bir şekilde İMECE’den halihazırda istifade ediyoruz. Şimdi Türksat 6A ile haberleşme uydularına adım atmış oluyoruz. Ümidimiz kazanacağımız bu tecrübe ile 600 milyar dolara yaklaşan uzay ekonomisinden Türkiye’nin önümüzdeki dönemde çok daha fazla pay alabilmesi, aynı zamanda milli güvenliğimiz için stratejik önem taşıyan pek çok uygulamayı yerli ve milli imkanlarımızla geliştirme süreçlerimizi devam ettirebilmemiz.” ifadelerini kullandı.

225a85e9 4

“Yerli ve milli imkanlarla geliştiriyoruz”

Kacır, projede TÜBİTAK UZAY, TUSAŞ, ASELSAN, C-Tech’in ve pek çok paydaşın önemli rolü olduğunu kaydederek, “Aslında muazzam bir iş birliği projesi. Bulunduğumuz merkez Savunma Sanayii Başkanlığımız tarafından yaptırılmış TUSAŞ kampüsünde faaliyet göstermekte olan bir merkez ve tüm uydu geliştirme süreçlerimizi, uzay sistemlerimizi bu merkez sayesinde yine yerli ve milli imkanlarla kendi altyapılarımız, beşeri sermayemiz, insan kaynağımız marifetiyle gerçekleştirme olanağına sahibiz.” şeklinde konuştu.

Important!  MediaMarkt Türkiye'deki ilk Tech Arena mağazasını açtı

3c9f29c3 gp2gl8oo0it98qj4ey7brj

“30 bin kilometrenin üstüne çıkıyoruz”

Milli Uzay Programında yer alan Ay Araştırmaları Projesi’nin Türkiye’yi derin uzaya taşıyacağını belirten Kacır, “İMECE’de bin kilometrenin altındaydık, şimdi Türksat 6A ile 30 bin kilometrenin üstüne çıkıyoruz ama aya eriştiğimizde 380 bin kilometrelik bir yolculuğu uzayda gerçekleştirmiş olacağız. Bütün bu projelerde özellikle alt sistemlerin, çekirdek bileşenlerin, teknolojilerin yerli ve milli olarak geliştirilmesi de her zaman öncelikli amacımız olmaya devam edecek.” dedi.

c29bb344 gu1vqfq863mzs7kdbicka

“Yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz”

Kacır, “2024’te Türksat 6A, onun peşinden de 2025 sonu 2026 başında da Ay Araştırma Programı kapsamındaki projemiz tamamlanmış olacak. Bir yandan da Milli Uzay Programı’nda özellikle alçak yörünge takım uyduları tarafında yeni projeler geliştirmeye devam edeceğiz. Türkiye’nin uzay teknolojilerinden hem en ileri düzeyde yararlanan hem de bütün bu teknolojik kabiliyetleri yerli ve milli imkanlarla geliştirebilen bir ülke olması için Sayın Cumhurbaşkanımızın gösterdiği hedef doğrultusunda çalışmalarımızı hızla devam ettireceğiz.” diye konuştu.

2a8b80f0 j234vtusoqow3dehprnuj

SSB Başkanı Görgün: Uyduların maruz kalacağı her türlü ortam oluşturuluyor

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, “Bulunduğumuz tesis; 6 ülkede olan tesislerden bir tanesi. Burada sadece uzaya gönderilecek uyduların entegrasyonları yapılmıyor, bununla beraber uyduların maruz kalacağı her türlü ortam oluşturularak fonksiyonunu yerine getirmesi için testler yapılıyor. Bugün güneş panellerinin açılım testini yaptık, bununla beraber ısıl testler, vakum testleri yine bu tesis altında gerçekleştiriliyor.” ifadelerini kullandı.

Bakan Kacır ve beraberindekiler, Türksat 6A uydusu çalışmalarını yürüten mühendislerden bilgi aldı.

c7e127c6 55

“Emek verenleri alkışladı”

Bakan Kacır, “Bu projenin kahramanları; gecesini gündüzüne katan, bu proje kapsamında alın ve akıl teri döken bilim insanları, mühendisler ve teknisyenler.” diyerek Türksat 6A uydu çalışmalarında emeği geçenleri alkışladı.

Important!  Bakan Uraloğlu'dan 5G açıklaması: Dışa bağımlılık ortadan kalkacak

2e442243 57

Programa, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yusuf Kıraç, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Rafet Bozdoğan, TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ömer Cihad Vardan ile TUSAŞ Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil de katıldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, Türksat A.Ş. ve TÜBİTAK tarafından finansmanı karşılanan Türksat 6A projesinde TÜBİTAK UZAY; proje ortakları TUSAŞ, ASELSAN ve CTech firmalarıyla birlikte milli haberleşme uydusunu geliştiriyor. Projede öncelikle sistem seviyesi test modelleri üretilmiş, son olarak yörüngede görev yapacak uçuş modelinin de entegrasyon çalışmaları tamamlanmış ve fırlatma alanına nakliye öncesi son testler gerçekleştiriliyor.

f363cbbf 56

TUSAŞ USET’te gerçekleştiriliyor

TÜRKSAT 6A uydusunun montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri TUSAŞ’da bulunan Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test (USET) Merkezi’nde gerçekleştiriliyor. 42° doğu GEO-yer senkron yörüngesine yerleştirilecek uydu Türksat tarafından işletilecek. Uydunun kütlesi 4 tondan fazla olacak.

16 Ku-Bant alıcı/verici (transponder) taşıyacak Türksat 6A uydusunun, teknolojik yetkinliği ile ülkemize güvenli veri iletişimi alanında önemli oranda kapasite artırımı ve kritik avantajlar getirecek.

6c326dbe 4ku9b3j059gbym1yleekd

“Ülkemizi dünyada haberleşme uydusu bulunan 10 ülkeden birisi yapacak”

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. Haluk Görgün, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada da, şunları söyledi:

“Türkiye’nin ilk Yerli ve Milli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A uzay yolculuğu için gün sayıyor. TUSAŞ Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi’nde uydumuzun bir testini daha başarıyla tamamladık.

Savunma sanayiinde tam bağımsızlık hedeflerimizin en önemli aşamalarından biri olan haberleşmede, TÜRKSAT 6A ile önemli bir aşamayı daha başarıyla geçmiş olacağız.

Ülkemizi dünyada haberleşme uydusu bulunan 10 ülkeden birisi yapacak olan uydumuzun, uzayla buluşacağı günü sabırsızlıkla bekliyorum.

Important!  Intel'in sürdürülebilirlik ve sorumluluk konusundaki stratejileri neler? (Röportaj)

Türkiye’nin adını uzaya yazdırmak için canla başla çalışan herkese teşekkür ediyorum.”

Türkiye’nin ilk yerli ve milli haberleşme uydusu Türksat 6A’nın güneş panelleri açılım testleri başarıyla tamamlandı: Uzaydaki bağımsızlığın simgesi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler