Uluslararası Uzay İstasyonu’nun mantar sorunu çözülmüş olabilir

featured
service
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
uluslararasi uzay istasyonu nun mantar sorunu cozulmus olabilir168618 0 Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki su geri kazanım sistemlerindeki tıkanıklıklar o kadar artmış durumda ki hortumların temizlenmesi ve yenilenmesi için Dünya’ya geri gönderilmeleri gerekmişti. Bu durum, birbirlerine ve çoklukla de yüzeylere (örneğin su geri kazanım borularının iç kısımlarına) yapışan mikroorganizmaların oluşturduğu biyofilmler sayesinde meydana geliyor. Bu mantar üremeleri ISS’teki su sürece ünitelerinin filtrelerini tıkayabildiği üzere astronotların hastalanmasına da neden olabilir. Lakin artık ise bir tahlil bulunmuş olabilir.

Uzayda mikrop sorunu

iyofilmler uzay giysileri, geri dönüşüm üniteleri, radyatörler ve su arıtma tesisleri de dahil olmak üzere ekipmanın bütünlüğünü tehlikeye atabildiğinden ve ekipmana ziyan verebildiğinden, etkilenen materyalleri değiştirmek uzay ajanslarına epeyce değerliye mal olabiliyor. NASA’nın 2023 yılı için ISS’in kargo muhtaçlıklarını gidermek için yaklaşık 1,3 milyar dolar ayırdı. Bu kıymetli derecede yüksek bir maliyet. Öte yandan uzay misyonlarında mikrobiyal büyümenin önlenmesi, bilhassa Ay ya da Mars üzere, tamirat ya da hasta astronotların tedavisi için Dünya’ya süratli bir dönüşün mümkün olmadığı yerlere yapılacak uzun aralıklı seyahatler için kritik kıymet taşıyor.

Colorado Üniversitesi, MIT ve NASA Ames Araştırma Merkezi’ndeki araştırmacılar ortasında yapılan ortak bir çalışmada, araştırmacılar uzay istasyonundan alınan örnekleri incelediler. Bilim insanları ayrıyeten “katılar ile sıvılar ortasındaki sürtünmeyi ortadan kaldırma” konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan LiquiGlide’daki uzmanlarla da güçlerini birleştirdi. Multidisipliner çalışma, yüzeylerin ince bir nükleik asit tabakasıyla kaplanmasının ISS’te bakteri üremesini engellediğini ortaya koydu.

uluslararasi uzay istasyonu nun mantar sorunu cozulmus olabilir168618 1 Bilim insanları, bu asitlerin mikropların yüzeylere yapışmasını engelleyen hafif bir negatif elektrik yükü taşıdığını belirtti. Bilim insanları ayrıyeten ISS’te kullanılan ilgili kesimlerin yüzeyini silikon yağ ile kayganlaştırılarak biyofilmlerin yapışmakta zorlandığı kaygan bir yüzey oluşturdu.

Biyofilm oluşumunu önlemek için yüzeylerin nükleik asitlerle kaplanmasına yönelik bu özel yolun uygulanması, karasal örneklerde mikrobiyal oluşumun yaklaşık yüzde 74 oranında azaldığını gösterdi. Şaşırtan bir halde uzay istasyonu numuneleri yaklaşık yüzde 86’lık daha yüksek bir azalma gösterdi. Çalışmaya katılan Colorado Üniversitesi’nden mikrobiyoloji uzmanı Pamela Flores yaptığı açıklamada, “Bu performansı ne kadar müddetle devam ettirebileceğini bilmiyoruz. Bu yüzden katiyetle daha uzun bir kuluçka müddeti ve mümkünse yalnızca son noktalarda değil, daima bir tahlil yapılmasını öneriyoruz.” tabirlerini kullanarak daha uzun çalışmaların gerekli olduğunu belirtti.

Important!  Tecno, Pova 6 Pro modeli ile dikkat çeken bir telefon tanıttı
Uluslararası Uzay İstasyonu’nun mantar sorunu çözülmüş olabilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

Bildirimleri Etkinleştir OK Hayır, teşekkürler