Vaktinde Herkesin Çılgınlar Üzere İzleyip Denediği, İnternetin Unutulmaz Viral Akımları (Fosil Üzere Hissettik!)

featured
service

Bu akımların ana noktası olan sosyal medya platformlarının hayatımıza girmesiyle birlikte, yediden yetmişe hepimiz az biraz ‘edit’ öğrenmiştik. Kimi kullanıcılar vardı ki bu akımı o kadar düzgün yaptılar ki geçmişte viral olmuştu.

Belki de çoğunuzun bile hatırlamadığı, izlerken ‘Bunları nasıl yapmışız ya?’ diye kendinizi sorgulayacağınız, internet tarihinin en eski viral akımlarını sizler için derledik. Günümüzdeki akımlara kıyasla eskileri özlemedik değil…

Bütün dünyayı kasıp kavuran ‘Harlem Shake’ akımı!

Bilmeyenlerimiz varsa şayet şöyle kısa bir özet geçelim: Birinci başta bir kişinin, yüzünde bir maske ilekalkıp makul bir müddet saçma hareketlerle dans ettiği, daha sonra şarkının kopma noktası geldiğinde görüntüdeki herkesin o noktada kostümler giyip dansa eşlik ettiği eski bir internet akımıydı.

2012 Aralık ayı civarlarında popülarite kazanan bu akım; askeriye, mesken, okul, iş, park gibi yer fark etmeksizin Brooklyn DJ Baauer’in – Harlem adlı müziği eşliğinde dans edilmesiyle başlamıştı.

Dışarıdan çok önemli gözüken insanların bile vaktinde bu akıma katıldığını düşününce internetin en eğlencelizamanları olduğunu aklımızdan geçirmeden edemedik. Hatta birtakım büyük şirketler de bu akıma katılmış, toplumsal medyada paylaşmışlardı!

Herkesin donup kaldığı ‘Mannequin Challenge’ 

Temelinde Harlem Shake akımına benziyordu fakat bu akımda beşerler dans etmiyor, donuyordu! Videoyu çeken kişi etrafı dolanıyor, görüntüdeki beşerler o an ne iş yapıyorsa o halde donmuş halde hareketsiz kalıyorlardı. Herkese yakın çekim atıldığı bu akımda art planda Rae Sremmurd isimli müzikçinin Black Beatles isimli müziği çalıyordu. Bu akım, 2016 yılının Kasım ayında bütün dünyayı kasıp kavurmuştu.

Tabii büyük şirketler bu türlü akımları kaçırır mı? Türk Hava Yolları bile bu akıma katılmış, kendi resmi Facebook hesaplarından görüntü paylaşmışlardı. Zamanında Instagram’da #mannequinchallenge etiketi altında tam 1.399.848 kişi bu akımı gerçekleştirdi!

Important!  iPhone 15, 15 Plus, 15 Pro ve 15 Pro Max Ortasındaki Farklar Neler?

Güney Kore’nin bağrından kopup gelmiş, globalde milyonları dans ettiren akım: Evet… ‘Gangnam Style’ akımı!

Parlak bir smokinle Kore dalgasını 2012 yılının Temmuz ayında bütün dünyaya yayan PSY isimli müzikçinin, yediden yetmişe herkesi dans ettirdiği müzik o kadar tanınan olmuştu ki herkes bu müzik eşliğinde dans ettiği görüntüleri paylaşıyor, okullar teneffüs zillerini ‘Gangnam Style’ yapıyordu!

Radyolarda, toplumsal medya görüntülerinde, televizyonlarda, kısaca her yerde bu şarkıyı duyuyorduk. Hakkını vermek lazım ki geçmişte Güney Kore pop kültürünün dünyaya yayılmasında büyük katkısı olmuştu.

Hatta bu akıma yönelik; Riot Games şirketine ait League of Legends isimli oyunda bulunan Twisted Fate karakterinin dans animasyonu, ‘Gangnam Style’ şarkısındaki dans animasyonuyla değiştirilmişti!

Arabası olup da “Kiki, do you love me?” akımını yapmayanı dövüyorlardı.

2018 yılında viral olmuş akımlardan biri haline gelmiş bu görüntülerde, ünlü müzikçi Drake’in ‘In My Feelings’ adlı müziğinde dans etme akımı yaygındı. Kamerayı otomobildeki öbür birine vererek şoför koltuğundan inen kullanıcılar, aracı hareket halinde bırakarak dans görüntüsü çekiyorlardı.

Bu akımı dünyaya yayan kişi ise ünlü Instagram fenomeni Shiggy. #DoTheShiggy etiketiyle dans görüntüsü paylaşan fenomen, bu akımın yayılmasında öncülük etmiş.

Aslında suçsuz bir akım üzere görünse de bu akım yüzünden yaralanan birkaç insan olmuş. Biz açıkçası bu görüntüyü izledikten sonra bu akımı hiç özlemediğimizi fark ettik.

Onların In My Feelings’i varsa bizim de Kolbastımız var!

Tabii bizim akımımız diğer küresel akımlar kadar tehlikeli değil. Biz en fazla özel günlerde arkadaşlarımızla dans kümesi kurar, bütün okulun önünde adeta sinema sahnesinden fırlayıp gelmiş dans senaryolarıyla Kolbastı eşliğinde dans ederdik.

Bir orta o kadar tanınan olmuştu ki 2011 yılında düğünlerin vazgeçilmez oynak şarkısı haline gelmişti…

Important!  Yapay zeka sanata da yön verecek

Yerli akımlardan bahsetmişken: Çiçeği burnunda yeni gelinlerin TikTok akımı telaşı ‘Kimin kocası bu?’

TikTok’un yeni yeni tanınan olduğu 2018 yılında, internette bir ‘meme (mim)’ konusu haline gelen ‘yeni gelinlerin TikTok videoları’ aslında tam da bu olayın özeti. Eşlerinin işten gelmesini fırsat bilen bayanlar ellerini telefonu alıyor, ‘Kimin kocası bu?’ şarkısı eşliğinde görüntü olarak paylaşıyorlardı. Aslında çok saf ögeler barındıran bu akım, ünlü oyuncu Gupse Özay’ın ‘Eltilerin Savaşı’ adlı sinemasına bile bahis olmuştu.

#IceBucketChallenge (#BuzKovasıMeydanOkuması) viralinin hedefini biliyor musunuz?

Muhtemelen birçok insanın amacını bilmediği, kafadan aşağıya buz üzere su dökmenin komiklik sanıldığı görüntüler olduğunu düşünmüşsünüzdür. İşin aslı, her ne kadar komik görüntüler ortaya çıksa da bilinmeyen az bir hastalık olan ‘ALS’ hastalığına karşı bir farkındalık oluşturmaktı.

2013-2014 yılları ortasında akıma katılan beşerler, devletlerin bu hastalığı pek ciddiye almadığı gerekçesiyle baskı yapmayı amaçlıyordu. Bize nazaran ana akım viral videolarına kıyasla en güzel gayeye sahip. Birçok ünlü, bu akıma takviye vermişti.

Bu internet neler neler gördü… #DontJudgeChallenge (#YargılamayınAkımı)

İlk çıkış noktası 2015 yılı Vine periyoduna dayanan bu akımda, beşerler kendilerini makyajla ‘daha çirkin’ hale getiriyor, daha sonra yeniden makyaj kullanarak hoşluk kapsamında bir ego yarışına giriyordu. Yeterli ki unutulup gitmiş bu akım!

Şişeyi çevirme akımı (Neden?)

Şişeyi çevirerek, tekrar eski pozisyonuna getirmeyi amaçlayan bu akımın aslında hiçbir alt nedeni bulunmuyor. Konutta illaki kendi kendinize şişeyi çevirirken kazara bile olsa düzgün formda çevirdiğinizde bunun size garip bir haz verdiğini az çok fark etmişsinizdir. Bu akımı çok da uzakta aramaya gerek yok, birinci sefer 2016 yılında tanınan olan bu akım birkaç sene öncesinde de çok popülerdi. Aslında çok çabuk unutulup giden akımlar ortasında yerini alıyor. 

Important!  Spotify, Türkiye'de ve Dünyada Bu Yaz En Çok Dinlenen Müzikleri Açıkladı

En acısı da bu: Tarçın yutma akımı (Bizce denemeyin)

2012-2014 yılları ortası tanınan olmuş bu akımda bir kaşık dolusu tarçını yutuyordunuz. Tarçını toz halinde küçük bir miktarda değdirseniz bile tıpkı bir acı biber üzere yaktığını fark etmişsinizdir. Bir de bunu bir kaşık dolusu yediğinizi düşünün!

Şöyle bir geriye dönüp baktığımızda, “Ne çok akım atlatmışız!” demeden geçemedik. İnternetin en eğlenceli tarafı da bizim kanaatimizde bu çeşit olaylar, aklınıza hayalinize gelmeyecek en saçma şeyleri bile birileri sizin için farklı diyarlarda tahminen de düşünüyor, sonra da bir bakmışsınız o niyet akım olmuş.

Bu içeriğimizin de sonuna geldiğimize nazaran, kelam sizlere düşüyor sayın okuyucularımız. Eklememizi istediğiniz yahut unuttuğumuz akımlar varsa yorumlarda belirtirseniz çok seviniriz.

Vaktinde Herkesin Çılgınlar Üzere İzleyip Denediği, İnternetin Unutulmaz Viral Akımları (Fosil Üzere Hissettik!)

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!