Van Gogh’un 3,5 Yıl Evvel Çalınan Milyonlarca Euroluk Tablosu “IKEA Poşetiyle” İade Edildi

featured
service

Sanat tarihinin en ünlü isimlerinden biri olan Hollandalı ressam Van Gogh’un “Bahar Bahçesi” isimli yapıtı, 2020’de çalınmıştı. Avrupa’yı ayağa kaldıran olay, 3,5 yıllık çalışmalar sonucunda nihayete erdi. Sanat dedektifi Arthur Brand, çalıntı tabloyu bulup sergilendiği müzeye teslim etmeyi başardı. Gelin daima birlikte bu farklı olaya yakından bakalım.

1884 yılından kalma tablo, 30 Mart 2020 tarihine kadar Hollanda’da bulunan Groninger Müzesi’nde sergileniyordu. Tabloyu evvelce gözlerine kestiren hırsızlar, sabaha karşı müzenin cam kapısını balyozla kırıp, yalnızca Bahar Bahçesi tablosunu çalıp sırra kadem basmışlardı. Hollanda polisi, o günden sonra birkaç tutuklama ve gözaltı yapmış olsa da ünlü tabloya bir türlü ulaşılamamıştı. Hatta polisin incelemesine nazaran tablo bir hata örgütünün eline geçmişti. Cürüm örgütünün başka kabahatlerden karar giymesi durumunda bu tabloyu koz olarak kullanacağı ortaya çıkmıştı.

Tablonun “baş belası” haline gelmesi, tablonun iade edilmesine yol açtı

c246b442db04f50ab70ed9df60bc5b7fe3c14775

Van Gogh’a ilişkin tablonun kamuoyunda geniş yankı uyandırması ve polislerin bu olayın üstüne düşmesi, tablonun baş belası haline gelmesine yol açtı. Çünkü yetkililer, tabloyu saklayanların çok büyük cezalarla karşılaşacağını söylüyorlardı. Hal bu türlü olunca bilhassa de yeraltı dünyası, tablodan uzak kalmaya başladı. İşte bu durum, bundan 2 hafta evvel yepyeni gelişmeler yaşanmasına sebep oldu. Arthur Brand’e telefonla ulaşan isimsiz birisi, tablonun kendisinde olduğunu ve iade etmek istediğini söyledi. Bu isimsiz şahıs, Bahar Bahçesi’ni bir diğeri ismine saklıyordu.

Arthur Brand ile tabloyu saklayan kişi, 2 haftalık görüşmeler sonucunda 11 Eylül Pazartesi günü için anlaştı. İsimsiz şahıs, bir IKEA çantasının içine yastıkla desteklediği ve baloncuklu ambalajla sardığı tabloyu dedektifin kapısına koyup gitmişti. Groninger Müzesi Müdürü Andreas Blühm ile gelen tabloyu inceleyen Arthur Brand, tablonun gerçek olduğunu tespit etti. Böylece 3,5 yıldır süren sorun kapanmış oldu.

Important!  Microsoft’tan Yeni Karar Geldi: Bu Altcoin Zıpladı!

Tablo kurtarılmış olsa da hafif hasarlı durumda

c712ce41c108916ebf2300b548c85180aa2854b5

Groninger Müzesi Müdürü Andreas Blühm, tablonun hafif hasarlı hale geldiğini lakin onarım yapılabileceğini açıkladı. Fotoğraf, çalışmalar tamamlandıktan sonra yeniden Groninger Müzesi’nde sergilenecek.

Van Gogh’un 3,5 Yıl Evvel Çalınan Milyonlarca Euroluk Tablosu “IKEA Poşetiyle” İade Edildi

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!