vivo V29 5G İnceleme

featured
service

vivo akıllı telefon pazarında ses getirmeye devam ediyor. Markanın V serisi akıllı telefonları, tüketicilere uygun fiyata harika kameralar sunmalarıyla biliniyor. Şirketin son modeli olan vivo V29 ise evvelki modeline nazaran daha âlâ bir aydınlatma tecrübesi ve şık bir tasarım sunuyor. Geçtiğimiz hafta boyunca vivo V29’u kullandık ve bugün de dış çekimde hakkındaki tüm fikirlerimizi sizlere anlatacağız.

V29’un rakiplerine karşı, kamera kalitesi ve Star Işıklı Portre Modu ile sergilediği duruş hayli tezli. Önde üstün yüksek çözünürlüklü 50MP kameraya, artta yenilikçi Star Işığı aydınlatmaya sahip olan bu aygıt, görünürde tek bir kullanım emeliyle, yani kamera performansıyla tasarlanmış üzere görünüyor. Lakin durum o denli değil. vivo V29; tasarımı, ekran kalitesi, pil ömrü ve performansıyla da kendini öne çıkaran bir model olmuş.

Telefonu biraz kullandığınızda bunu anlıyorsunuz. O vakit lafı fazla uzatmadan, V29’u her istikametiyle ele alalım ve orta – üst segment akıllı telefonlar ortasında yeni kral mı daima bir arada öğrenelim.

1 2 eUmZ

vivo V29 Tasarımı Nasıl?

İlk başta telefonun dizaynından bahsetmek istiyoruz, çünkü her ne olursa olsun birinci göz ağrımız, tasarım, biçim, biçim, beğenimizi kaşıyan, bizi kendine yaklaştıran öge. Aranızda kavisli ekranlara ısınamayan yahut beğenmeyenler olabilir, fakat V29’un kavisleri estetik açıdan epey beğenilen durmasının dışında aygıtı tutmayı da kolaylaştırıyor; şöyle önden baktığınızda üst çizgi akıllı telefonlardan aşina olduğumuz amiral gemisi görünümünü yansıtıyor.

Arka tarafı çevirdiğimizde vivo’nun kendine mahsus tasarım lisanı tekrar şaşırtmıyor. Florit AG Cam kullanılarak tasarlanan art yüzey, birinci sınıf bir his uyandırıyor. Cam yüzeyine işlenmiş parıltılar şık bir görünüm katmış. Telefon ışığa tutulduğunda daha gösterişli hale gelirken, ağır duruşunu muhafazaya devam ediyor. Üstelik burada kullanılan nano ölçekli bir teknik sayesinde yüzey leke tutmuyor. Elimizdeki Derin Gece Siyahı olarak geçen renginin dışında, telefonun gösterişli bir duruşa sahip olan Işıltılı Gök Mavisi isminde bir seçeneği daha mevcut.

1 1 ec2i

Sol üst köşedeki dikdörtgen kamera modülü, evvelki modeli V27’ye nazaran dikkat alımlı halde daha büyük lenslere sahip. Ayrıyeten telefonu öne çıkaran, Star Işığı olarak isimlendirilen halka aydınlatması da burada yer alıyor. Bu da yetmemiş, kamera bloğuna bir flaş daha konumlandıran vivo, altına da küçük bir monokrom sensöre yer vermiş.

Diğer taraftan V29, ince profili ve hafif gövdesiyle yalnızca 7,46 mm kalınlığında ve 186 gram yükünde. Telefonun tuşlarının ve temas noktalarının nizamı ise beklenildiği üzere. Alt kısımda USB-C ilişki noktası, hoparlör ızgarası ve SIM tepsisi bulunuyor. Güç düğmesi ve ses düğmeleri sağ tarafta yer alırken, üst ve sol taraflar boş bırakılmış. Tuşlar kolaylıkla ulaşılabilir yapıda.

1 4 Nivs

Şimdi bu kadar hoş görünen, bu kadar ince ve kırılgan yapıda bir telefonun çok da sağlam olmasını beklemezsiniz, değil mi? Bekleyiniz ve tezli da olunuz. Çünkü vivo V29 pek çok amiral gemisi akıllı telefonda olduğu üzere yalnızca toza ve suya karşı dayanıklılık sunmuyor, bunları da kapsayarak daha fazlasını sunuyor.

vivo V29, her ne kadar orta – üst sınıf çizgisinde bir telefon olsa da, IP68 düzeyinde toza ve suya dayanıklılık sertifikasına sahip. Lakin daha da ileri gidiyor ve daha pek çok alanda ekstra muhafaza sunuyor. vivo, V29’un 1 metre yüksekliğe kadar yuvarlanmalara ve düşmelere karşı dirençli yapıda tasarlandığını söylüyor. Bu mevzuda çok sayıda test de yapmış. Çeşitli hallerde 32 bin düşmeye karşı test edilen vivo V29, sıvı temasından toza kadar 40’dan fazla senaryoda binlerce sefer test edilmiş. Ayrıyeten telefonu art cebinizde taşıma alışkanlığınız varsa, bu telefonun büküleceği kırılacağı konusunda endişenlenmenize de gerek yok. Bu mevzuda da 500 defa bükme ve 1000 defaya kadar art cepte oturma testleri yapılmış. Öte yandan üzerindeki tuşlara 150 bin kere basılmış, yeniden USB temas noktası da 6 bin keze kadar test edilmiş. Yani ziyadesiyle sağlam bir model. Ha derseniz ki, tekrar de benim gönlüm rahat değil; o vakit kutusundaki silikon kılıfı da üzerine takabilirsiniz. Ekranının üzerinde halihazırda bir muhafaza sineması olduğunu da bu noktada belirtelim.

Important!  Telefonlarımıza Gelecek 118 Yeni Emoji Duyuruldu
1 5 Igha

vivo V29 Kamera Özellikleri Neler ve Kamera Performansı Nasıl?

Evet, artık pazar gezmemizin en kıymetli sebebine gelelim. Başta da söylediğimiz üzere vivo V29, hakikaten tesirli kameralara sahip bir telefon. Ve en kıymetlisi Star Işığı Portre özelliği.

Telefonun ön tarafında, özçekimler için tam 50MP sensör bulunuyor. Yüksek çözünürlüklü bu sensör, keskin ve detaylı imgeler sağlarken, hem fotoğraf hem de görüntü için değerli bir ehemmiyete sahip olan otomatik odaklama özelliği ile her çekimin kaliteli olmasını sağlıyor.

Arka tarafa geldiğimizde, optik manzara sabitleme özelliğine sahip 50MP lens, 8MP ultra geniş lens ve portre modu için 2MP derinlik sensörü olduğunu görüyoruz. İmaj kalitesine gelince, söyleyeceğimiz şeyler yalnızca olumlu istikamette.

vivo, aygıtlarında kamera performansı konusunda değerli bir deneyime sahip ve bunu bu telefonda da gösteriyor. İmajlardaki ayrıntı bol, çok sertleştirme izine rastlanmıyor, sürece net ve doğal bir biçimde uygulanıyor. Renkler varsayılan olarak doygun, dinamik aralığı geniş ve ortaya çıkan manzaralar parazit içermiyor.

Şimdi, bilhassa orta sınıf bir akıllı telefonun kameralarını değerlendirirken ekseriyetle gün ışığı altında çektiği fotoğrafları odağa alıyoruz, çünkü bu segmentteki telefonların pek birden fazla düşük ışık şartları altında çok da sağlıklı sonuçlar üretemiyor. vivo V29’un parladığı nokta ise tam olarak burası. Çünkü telefonda Star Işığı var.

1 7 Kq7U

Kamera, düşük ışık şartlarında ziyadesiyle başarılı. Halihazırda gece modu ile elde edilen imgeler detay, ışık, renk ve kontrastla dolu. Şiddetli ışık şartlarında bile V29, kendinden binlerce lira daha fazla fiyata satılan en yeterli amiral gemisi telefonlarla yarışabilecek ölçüde geniş bir detay skalasını yakalamayı başarıyor. Hatta Star Işığı’na bile gerek kalmadan, dahili optik imaj sabitleme yeterli ölçüde ışığı yakalayabiliyor. Daha da değerlisi, çekim müddetleri hayli süratli.

Normalde bir akıllı telefonun kamerasının flaşını anlatmak için fazla vakit harcamıyoruz, çünkü yapabilecekleri hudutlu, fakat V29’daki bir istisna. 2 dev kameranın altındaki Star Işığı ismini alan bu aydınlatma halkası, standart 2 evreli telefon flaşından değerli ölçüde daha büyük ve daha düzgün kapsama alanına sahip. Çok düşük ışıkta bile epeyce yeterli aydınlatma sağlıyor. Portre modunda Star Işığı ile çektiğiniz fotoğraflar, standart flaşla çekilenlere nazaran daha doğal bir istikrar yakalıyor.

Important!  iPhone 15 Plus derinlemesine inceleme!

Üstelik Akıllı Renk Sıcaklığı ayarı sayesinde farklı ışık şartlarında bulunduğunuzda, Star Işığı ortamın sıcaklığını ve şiddetini algılayarak en hakikat flaş ayarını kendi yapıyor. Dilerseniz bu ayarı kendiniz manüel olarak da üst bardan ayarlayabiliyorsunuz. Nitekim çok tesirli bir usul ve bu çektiğiniz fotoğraflara da yansıyor.

Şimdi burada mukayeseli bir test de yapalım istiyoruz. Başta da söylediğimiz üzere vivo orta – üst segment çizgisinde yer alıyor. Fiyatı ise 20 bin TL. Bir başka elimizde ise taban modeliyle 60 bin lira civarında bir telefon var. Artık her 2’sinde de Portre modunda birebir anda fotoğraf çekeceğiz ve bakalım sonuçlar nasıl çıkacak?

Karşılaştırma sonuçlarını çabucak üstteki videomuzda görebilirsiniz.

1 9 v5lO

Evet, ön kameraya tekrar dönelim, çünkü burada anlatılacak daha diğer şeyler de var. vivo V29’un Star Işığı özelliğinden ön kamerada da farklı bir formda faydalanıyoruz. Ön kameraya geçip selfie çekeceğinizde flaş olarak Ekran Sahne Işığı’nı seçerek yeniden renk sıcaklığını ayarlamanız mümkün. Bilhassa Portre modunda bu halde yapacağınız çekimlerden ziyadesiyle şad kalacaksınız diye düşünüyoruz. Çünkü çekilen fotoğrafların kalitesi, sunduğu ayrıntılar ve sertlikle bizi etkilemeyi başardı. Bilhassa Portre modunda kenar kısımları pek düzgün yapılıyor ve tonlar uygun yakalanıyor. Şartlar ne olursa olsun, Instagram’ınız için mükemmel selfie’ler sizi bekliyor. Bu ortada ön kamera 92 derecelik açıya sahip. Ekrandan 0.8’e alıp daha geniş bir sahne yakalayabiliyorsunuz; bu küme özçekimleri için en âlâ seçenek. Daha yakın çalışmak istediğinizde 2x seçeneği de var. Hakikaten vivo, bu telefonda hem art kamera hem ön kamerayla mükemmel bir iş başarmış.

vivo V29, art kamerayla 4K, ön kamerayla Full HD görüntü kaydı alabiliyor. Bilhassa art kamerada OIS bulunması sayesinde 4K çözünürlüğünde hoş kayıtlar yakalayabiliyorsunuz. Çekimler çoğunlukla detaylı ve parazitsiz. Ön kamerada da misal halde hoş sonuçlar alıyorsunuz. Yani vlog’lar için de rahatlıkla kullanabilirsiniz.

1 8 NS3w

vivo V29 Ekran Özellikleri Neler?

Başta da telefonu anlatırken yalnızca kameralarla sonlu kalmayacağımızı söylemiştik. V29 her ne kadar kamera tarafına odaklanmış olsa da ekran ve performans tarafında da eksiksiz bir aygıt. Bilhassa ekranın hem kendi görünümü hem sağladığı imaj üst düzey. Yani bu telefona baktığınızda amiral gemisi modellerden biri olduğunu rahatlıkla söylersiniz. Pekala, içinde ne var?

vivo V29’un ekranı 2800×1260 piksel üzere hayli yüksek bir çözünürlüğe sahip AMOLED panelden oluşuyor. 1 milyarın üzerinde renk gösterebiliyor, 120 Hz tazeleme suratı sağlıyor ve 6.78 inç büyüklüğündeki çerçevesiz yapısıyla göz dolduruyor. HDR10+ uyumluluğu sayesinde YouTube’da desteklenen içerikleri daha parlak ve detaylı görebiliyorsunuz. Netflix’te sinema izlemek nitekim hoş bir tecrübe yaşatıyor. Panel AMOLED olduğu için bol ölçüde kontrast ve çoka kaçmadan göze çarpan renk tonları sağlıyor. 120 Hz yenileme suratı, genel kullanımda ve oyunlarda tecrübenizi pürüzsüz ve akıcı bir hale getirirken, arayüzde gezindiğiniz yahut bir şeyler okuduğunuz anlarda da ekran size şad kalacağınız bir gösellik sunuyor. Ayrıyeten ekranın kavisli olması, oyunlar ve görüntülerde derinlik tesiri yaratıyor. Ayrıyeten düz ekranlara kıyasla yansımalar da daha düşük düzeyde oluyor.

Important!  Apple Vision Pro İle Gerçekleşen Bir Hayal Çerçevesiz MacBook Tasarımı
1 11 s7rn

vivo V29 Özellikleri ve Performansı

Şimdi artık, telefonun kalbine hakikat ilerlersek, burada bizi Qualcomm’un Snapdragon 778G 5G yonga seti karşılıyor. Evet, vivo V29, 5G dayanağı gösteren bir model. Bu da ülkemizde 5G kullanıma sunulduğunda, en yeni taşınabilir irtibat tecrübesini yaşayabileceğiniz manasına geliyor. Kaldı ki, segmentinde pek çok model ve hatta amiral gemisi düzeyi telefonların pek birçoklarında 5G dayanağı yok. vivo, bu manada da fark yaratmayı başarmış.

Öte yandan bu işlemci elbette orta sınıf bir seçim. Lakin performans olarak günlük kullanımda çok tesirli çalıştığını söyleyebiliriz. Çoklu misyonların, uygulama geçişlerinin ve tanınan oyunların üstesinden rahatlıkla geliyor. Asphalt 9 yahut PUBG üzere yüksek ihtiyaca muhtaçlık duyan oyunlarda ayarları biraz aşağıya çekerek akıcı formda oynayabiliyorsunuz. Gerekli ayarları yaptığınızda hiçbir takılma yahut donmayla karşılaşmıyorsunuz. Kullanım emeliniz Instagram’a bakmak, WhatsApp’ta iletileşmek, internette gezinmek üzere şeylerse telefon epey maharetli. Toplumsal medya kullanımı ve günlük kullanımlarda düşüncesiz bir kullanım sunuyor.

1 6 AUjf

İşlemciye eşlik eden bileşenler ortasındaysa 8 GB RAM ve 256 GB depolama alanı bulunuyor. Ne yazık ki hafızayı artırabilmek için rastgele bir fizikî tahlil yok. En yeterli seçenek bulut depolama hizmeti kullanmak üzere. Lakin 256 GB pek çok kişi için kâfi olacaktır kanısındayız. Öte yandan son vakitlerde görmeye alışık olduğumuz bir özellik olan Genişletilmiş RAM, V29’da da mevcut. Sanal olarak 8 GB RAM ekleyebildiğimiz özellikte, art planda 27 adede kadar uygulama çalışsa bile geçişler ortasında takılma yaşanmıyor.

vivo V29, 4.600 mAh pil ile birlikte geliyor. Bu pil, çok büyük bir kapasite içermese de hayli âlâ bir performans sergiliyor. Telefonu e-posta göndermek, internette gezinmek, fotoğraf çekmek ve oyun oynamak için kullandığımızda tam bir günü meselesiz biçimde atlatmayı başardı. Aslında olur da şarjınız biterse, kutusundan çıkan harika süratli 80W FlashCharge şarj aygıtı ile bataryayı 18 dakikadan kısa bir müddette yüzde 50 oranında şarj edebiliyorsunuz.

1 10

Yazılım tarafında, vivo V29 kutudan çıkar çıkmaz Funtouch OS 13 ile geliyor. Saf Android’e çok benziyor lakin çoklu pencere hareketleri, özelleştirilebilir animasyonlar ve temalar üzere birkaç kullanışlı ek özelliğe sahip.

Ve son olarak natürel ki bir vivo klasiği daha bu telefonda var. vivo, Android yazılım güncellemeleri konusunda epeyce hassas. Ve bu geleneği devam ettirerek, V29 modeli için de 2 büyük Android güncellemesi ve 3 yıllık güvenlik güncellemesi kelamı veriyor.

Sonuç

Evet, uzun uzun bir pazar seyahatinin sonuna geldik. Umarız hem keyifli hem bilgilendirici bir kısım olmuştur sizin için de. Telefonun pek çok özelliğine değindik, sizlere bahsettik. Pekala, vivo V29’u satın almalı mısınız? Şayet hafif, gösterişli duran, pek hoş bir ekrana ve yetenekli kameralara sahip bir akıllı telefon arıyorsanız, vivo V29 âlâ bir seçenek. Bilhassa kendi sınıfında şimdi Star Işığı aydınlatmasının bir alternatifi yok. Pek çok istikametiyle de amiral gemisi statüsünde duruyor ve fiyatıyla bu klasmandaki rakiplerinin önünde pek âlâ bir seçenek olarak yer alıyor.

Sponsorlu İçerik

vivo V29 5G İnceleme

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!