Voleybol yahut Basketbol Oynamak Sahiden Uzunluk Uzatır mı? Yoksa Bu Durum Büsbütün Genlerle mi İlgili?

featured
service

Örneğin günlerdir bizi ekranlara bağlayan Filenin Sultanları oyuncularından Melissa Vargas 194 cm, Ebrar Karakurt 196 cm, Zehra Güneş ise 197 cm uzunluğa sahip.

Peki bu atletlerin uzunlukları yaşıtlarına kıyasla en başından beri daima uzun muydu, yoksa voleybol oynamaya başladıktan sonra mı uzamaya başladı? Artık yıllardır başımızı karıştıran bu soruların karşılıklarına bakalım.

Aslında bu bahis bir oldukça tartışmalı.

73ab208cdf30a87c6bb196761ef1f3b42529ad45

Bir kişinin uzunluk değişiminin %60 ila %80’i genetiğe, %20 ila %40’ı ise ekseriyetle çeşitli çevresel faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Voleybol ve basketbol oynamak da elbette bu çevresel faktörler ortasındadır.

Bazı uzmanlara nazaran voleybol ve basketbol oynamanın uzunluk uzunluğuna katkı sağlamasıyla rastgele bir ilgisi yoktur. Ama bu sporlar bireyden bireye değişiklik göstermekle birlikte, dikey sıçramanın yüksekliğini artırabilir. 

Daha yüksek bir dikey sıçramaya sahip olmak, atletin daha sıkıntı şutlara ulaşmasına yardımcı olur ve saha dışına çıkan topları kurtarmasını büyük oranda kolaylaştırabilir. 

0dc3b94bc07e86f101646406dcf511cdf3b642ab

Ayrıca bu sporlar kas gücünü ve dayanıklılığını geliştirirken, sporcunun daha yeterli sıçramalar yapabilmesine ve alanda daha süratli hareket etmesine imkan tanır. Yani voleybol ve basketbol oynamak daha başarılı bir oyuncu olmaya yardımcı olabilir.

Bazı araştırmalara nazaran sporcuların topu karşı tarafa vurmak için zıplaması, uzunluk uzunluklarının artışında epey tesirlidir.

5565ba7ba92b784c19b6811f743a32f7317e18c1

Sporcuların gerçekleştirdiği daima atlama hareketleri beyne sinyaller gönderir ve bu sinyaller de büyüme hormonunu harekete geçirir. Ayrıyeten omurga ve bacaklara yüklenilmesi, uzunluk artışından sorumlu olan büyüme patlarını uyarır.

Yine onların bu atılımları organizmalarındaki hücrelerinin kan akışını arttırır, kanlarındaki oksijen düzeylerinin artış göstermesini sağlar ve büyüme plaklarıyla birlikte hipofiz bezlerini uyarır. 

Ayrıca bu hareketler atletlerin kemik güçlerini de arttırır. 

Yani atletin zıplama hareketi, bedendeki büyüme için gerekli olan kemik dokularının daha fazla üretilmesine yardımcı olur. Tüm bu araştırma sonuçları bir ortaya getirildiğinde de voleybol ve basketbol oynamanın, uzunluğu uzatma noktasında tesirli olduğu söylenebilir.

Kaynaklar: Vanguard Volleyball,

Important!  Hem Parlak Hem Sıcak: Tamamı Aynalarla Kaplı Bir Odada Işık Yakarsak Nolur?
Voleybol yahut Basketbol Oynamak Sahiden Uzunluk Uzatır mı? Yoksa Bu Durum Büsbütün Genlerle mi İlgili?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!