Windows’a Bir Rakip Daha Geliyor: Huawei HarmonyOS’un PC’lere Ne Vakit Geleceği Açıklandı

featured
service

ABD ile Çin hükümeti ortasındaki ticaret savaşında harcanan marka, iddia edebileceğiniz üzere Huawei‘ydi. Daha birkaç yıl evvel akıllı telefon dünyasının bir numarası haline gelen şirket, Google Servisleri’ni kullanamaz olunca kendi işletim sistemini yayınlamak zorunda kaldı. HarmonyOS olarak isimlendirilen işletim sistemi, bir müddettir Huawei markalı akıllı telefonlar ile tabletler kullanılabiliyor.

Ancak gelen son haberler, HarmonyOS’un yakında daha fazla aygıtta kullanılabileceğini gözler önüne seriyor. Huawei’nin eski üst seviye yöneticileri ortasında yer alan Wang Chenglu tarafından yapılan bir açıklama, HarmonyOS’un yakında bilgisayarlara geleceğini ortaya koydu. Bu durum, yakın vakitte Windows’a dişli bir rakip geleceğini gösteriyor.

HarmonyOS, 2024 yılında PC’lerde kullanılacak!

e530d560eba2a7bfc70cb1084d317e00a0e161ae

Çin’in toplumsal medya platformu Weibo’da Chenglu’ya şöyle bir soru yöneltildi: “HarmonyOS, gelecek yıl PC’lerde kullanılabilecek mi?“. Huawei yöneticisi, bu soruyu çok net bir halde yanıtladı ve “Evet” yanıtını verdi. İşte bu karşılık, HarmonyOS’un PC’lere geleceğini gözler önüne sermiş oldu. Wang Chenglu’nun geçtiğimiz yıla kadar Huawei’de yazılım grubunun bir numarası olduğunu söyleyelim. Yani HarmonyOS ile ilgili konuşan isim sıradan bir Huawei yöneticisi değil.

HarmonyOS’un PC’lere geleceği katılaşmış olsa da hâlâ bilgi sahibi olmadığımız pek çok şey var. O denli ki bu işletim sisteminin muhtaçlık duyacağı sistem ihtiyaçları belirli değil. Ayrıyeten işletim sisteminin 2024’ün hangi devrinde PC’lere ulaşacağı da bilinmiyor. Mevcut Huawei bilgisayarların Windows kullanmaya devam mı edeceği yoksa güncelleme ile HarmonyOS’a mı evrileceği de belli değil.

HarmonyOS, aslında PC’lerde çoktan çalıştırıldı!

2ca89721e77e188faf96decb6ab8a7faed254984

Bağımsız geliştiriciler, Huawei’nin yeni işletim sistemini PC’lerde çoktan çalıştırdılar. Bu bağlamda; Intel Core i5-8265U işlemci kullanan bir dizüstü bilgisayarda HarmonyOS işletim sistemini çalıştırıldı. Değişik bir biçimde, HarmonyOS ile Intel tabanlı dizüstü bilgisayarda uyumsuzluk sorunu yaşanmadı. Bilgisayarın tüm donanımı işletim sistemine entegre edilebildi.

Important!  Huawei, kârını ikiye katladı: “ABD, Çin’in ilerleyişini engelleyemeyecek”

Bu gelişmenin kıymetli olduğunu söylemek mümkün. İşletim sistemi dalının bir numarası hiç elbet Microsoft lakin Windows, birtakım kullanıcılar tarafından yalnızca alternatif bulunamadığı için kullanılıyor. Şayet HarmonyOS bilgisayarlarda âlâ bir performans sunabilirse, Windows’a sıkı bir rakip olabilir. Tabi neler yaşanacağını görmek için en azından 2024 yılına kadar beklemek gerekecek.

HarmonyOS’un HP dizüstü bilgisayarda çalıştırıldığı görüntü:

Windows’a Bir Rakip Daha Geliyor: Huawei HarmonyOS’un PC’lere Ne Vakit Geleceği Açıklandı

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!