X (Twitter), Yakında Parmak İzi Üzere Biyometrik Datalarınızı Toplamaya Başlayacak!

featured
service

Elon Musk idaresindeki X (önceki ismiyle Twitter), kullanıcılardan topladığı bilgilerin kapsamını genişleteceğini duyurdu. Toplumsal medya devi, saklılık siyasetlerini güncelleyerek bu değişiklikleri açıkladı.

Yapılan değişikliğe nazaran X’in kullanıcılarından topladığı bilgiler ortasına “biyometrik bilgiler” eklenecek. Şirket, yaptığı açıklamada bu bahse ait şu tabirleri kullanıyor: “İzniniz doğrultusunda, biyometrik bilgilerinizi güvenlik, kapalılık ve kimlik belirleme maksadıyla toplayabilir ve kullanabiliriz.

Biyometrik datalar dışında iş geçmişiniz üzere bilgiler de toplanacak

a514a23e8ae6cb72be1e3b2529d7aa4fa8610b20

X, biyometrik bilgiler konusunda rastgele bir ayrıntı açıklamadı. Yani hangi bilgileri toplayacağını söylemiyor. Lakin bu üslup bilgilerin çoklukla parmak izi, göz ve yüz özellikleri gibi şeyleri içerdiğini biliyoruz.

Ayrıca, biyometrik dataların kullanılma hedeflerinden biri şifresiz oturum açma getirmek olabilir. Daha evvel ortaya çıkan bilgiler, X hesabına giriş yapmak için parmak izi, yüz tanıma yahut PIN kullanılabileceğini ortaya koymuştu. Biyometrik datalar, bu sistemlerin kullanımı için işe yarayabilir.

Veri toplamayla ilgili yapılan değişiklikler bununla hudutlu değil. Platform, iş ve eğitim geçmişi, hünerler, yetenekler, iş arama aktivitesi gibi bilgileri toplayacağını da söylüyor. Bunun nedeni, büyük ihtimalle LinkedIn’e rakip olacak bir iş arama özelliği geliştirilmesi. X, yakın vakitte özelliğin beta sürümünü kullanıma sunmuştu.

Platform, topladığı datalarla ilgili değişiklikleri 29 Eylül tarihinden itibaren yürürlüğe sokacak.

Important!  Putin'den Rus halkına çağrı
X (Twitter), Yakında Parmak İzi Üzere Biyometrik Datalarınızı Toplamaya Başlayacak!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!