Yapay Zekâyla Oluşturulan Drake ve The Weeknd Müziği, Grammy Ödülleri’ne Gönderildi: Adaylık İçin Uygun Olabilir!

featured
service

Sık sık herkesin ağzını açık bırakan yapay zekâ, geçtiğimiz aylarda toplumsal medyada büyük yankı uyandıran bir müzikle gündeme gelmişti. “Ghostwriter977” kullanıcı ismine sahip bir kişi, Drake ve The Weeknd’in seslerini kullanarak yapay zekâyla “Heart on My Sleeve” isimli bir müzik oluşturmuştu. Müzik, kısa müddette tüm toplumsal medyada gündem olmuştu. Hatta müziğin nitekim bu ikiliye ilişkin olduğunu sananlar bile olmuştu.

Bugün ise yapay zekâyla oluşturulan bu müzik hakkında değişik bir gelişme yaşandı. Ghostwriter’ın, Heart on My Sleeve’i müzik dünyasının itibarlı ödül merasimi Grammy’e gönderdiği ortaya çıktı.

Şarkının, bir insan tarafından yazıldığı için mükafatlar için uygun olduğu söyleniyor

Variety’nin haberine nazaran Ghostwriter isimli kişi, “En Âlâ Rap Şarkısı” ve “Yılın Şarkısı” kategorilerinde aday olması için şarkıyı Grammy Ödülleri’ne gönderdi. Bu atak, müzik sanayisinde yapay zekâ hakkındaki tartışmalar sürerken geldi. Sanatkarlar, teknolojinin yerlerini alma ihtimali konusunda telaşlıydı.

Şarkı birden fazla platformdan kaldırılmış olsa da Grammy’e uygun olduğu söyleniyor. Grammy’yi düzenleyen Kayıt Akademisi’nin CEO’su Harvey Mason Jr., The New York Times’a verdiği demeçte bir insan tarafından yapıldığı için müziğin merasime uygun olduğunu aktardı: “Yaratıcı taraftan bakacak olursak, katiyen uygun çünkü bir insan tarafından yazıldı.

Akademi, geçtiğimiz aylarda yapay zekâyla oluşturulan müzikler hakkında kurallar belirlemişti. Kurallarda, sırf insan katkısının fazla olduğu müziklerin kabul edilebileceği belirtiliyordu. Yani, yapay zekâyla oluşturulan bir müziğin çoğunluğu insan tarafından yazılırsa adaylık için uygun olarak görülebilecek. Lakin ChatGPT üzere bir botla yazılırsa yasak olacak. Ghostwriter, şarkıyı kendi yazdığı için birinci kurala uyuyor.

Heart on My Sleeve’in Grammy’de adaylık alıp almayacağı konusunda bilgi olmasa da bu ihtimalin düşük olduğunu söyleyebiliriz. Zira mükafatlar için oy kullanan Kayıt Akademisi üyelerinin yapay zekânın lehine oy vermeleri pek mümkün değil.

Important!  Refik Anadol, Las Vegas’ın Viral Olan Kulesi The Sphere Üzerinde Yapıtlarını Sergiliyor

Drake ve The Weeknd dışında diğer sanatkarlar da taklit ediliyor

Drake ve The Weeknd, yapay zekâyla taklit edilen birinci sanatkarlar değil. Ghostwriter, birkaç gün evvel ünlü rapçiler Travis Scott ve 21 Savage’ın sesinin yer aldığı bir görüntü da paylaştı. Yapay zekâyla oluşturulan müzik, ikiliye korkutucu derecede misal olmasıyla dikkat çekti.

Yapay Zekâyla Oluşturulan Drake ve The Weeknd Müziği, Grammy Ödülleri’ne Gönderildi: Adaylık İçin Uygun Olabilir!

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!