Yoga Nitekim Sıhhate Yararlı mı, Yoksa Yalnızca Abartılan Bir Modadan mı İbaret?

featured
service

Yoga; vücudu ve zihni eğiten en eski ferdî gelişim sistemlerinden biri. Bilimsel araştırmalar, yoga yapan bireylerin kendilerine kıymet verdiklerini ve stres düzeylerini yoga ile azalttığını gösteriyor. Yoga yapmak dışarıdan göründüğü kadarıyla esneklik gerektiren bir antrenman üzere düşünülür. Hatta meditasyonla bir bağı olması da sizi korkutabilir ama yoga, sıkıcı bir idman sayılmaz.

Yoganın, kişilerin hem psikolojisine hem de vücuduna yarar sağladığı, bilim insanları tarafından sayısız araştırmalarla bizlere aktarıldığı çalışmalar mevcut (bu çalışmaların linklerini içeriğimizin sonunda bulabilirsiniz).

Yoga, anksiyete ve depresyonu azaltıyor.

2019’da Hong Kong’da bir nöroloji kliniği ve rehabilitasyon merkezinde hekimler tarafından gerçekleştirilen bilimsel çalışmanın sonucunda, parkinson hastalarının yaşadığı fizikî semptomlarla baş etmek için yoganın inançlı ve yararlı bir araç olduğu tespit edildi.

Çalışma 4 farklı rehabilitasyon merkezinde toplamda 138 hastayla gerçekleştirildi. 8 hafta boyunca bir kümeye 90 dakikalık yoga dersleri, öteki kümeye 60 dakikalık esneme ve direnç idmanları yaptırıldı.

Değişiklikleri gözlemlemek için hastaları 8 haftalık program boyunca her antrenman sonrasında denetim ettiler ve program bittikten 20 hafta sonra tekrar denetim ettiler. Özetle,çalışmanın sonucunda yoga yapan kümenin esneme ve direnç idmanı yapan kümeye oranla anksiyete ve depresyon semptomlarında önemli bir güzelleşme gözlendi. 

2011 yılında yapılan öteki bir araştırmaya göreyse, ileri yaşta yoga iştirakçilerinin istikrarlarının arttığı gözlemlendi.

Yoga hareketleri ile omurga tertipli olarak bükülüp esnediği için omurlar ortasında kalan disklerin bozulması önleniyor. Omurga, sağlıklı ve genç kalıyor.

Yoga yapan bayanlar, regl periyodunu çok daha rahat ve huzurlu geçiriyor.

Comlementary Therapies in Clinical Pratic’te yayımlanan bir çalışmada ise regl periyodu boyunca zihinsel ve bedensel boyutta hissedilen semptomların yoga sayesinde azaldığı tespit edilmiş. 

Yoga, uyku kalitesini de artırıyor.

Lenfoma hastaları üzerinde denenen ve yoganın uyku üzerindeki tesirinin incelendiği bir araştırmada uyku bozukluğunun azaldığı, uyku kalitesinin ve müddetinin güzelleştiği, uyku ilaçlarına olan gereksinimin azaldığı gözlemlendi.

Important!  İşte Hindistan'ın tarihi ay iniş aracının ayda bulduğu şey

Hamilelik sürecini yoga ile daha sağlıklı atlatabilirsiniz.

Stresli gebelerin gerilim idaresinde yoga tesirinin incelenmesi emeliyle gerçekleştirilen çalışmada, toplam 62 gebeden deney kümesinde yer alan 31’ine haftada iki gün olacak formda dört hafta boyunca birer saatlik yoga eğitimi verildi.

Çalışma sonucunda; deney kümesinde yer alan ve kendilerine yoga eğitimi verilen gebelerin gerilim seviyelerinin manalı biçimde azaldığı ve rahat bir gebelik süreci geçirerek sağlıklı bir doğuma hazır oldukları tespit edildi.

Oxford Üniversitesinden iki akademisyen (Miguel Farias ve Amy Bilderbeck) İngiltere’de yedi hapishaneyi kapsayan bir araştırma sonunda, yoga ve meditasyonun yararlarını açıkça gördüklerini söylüyorlar.

Mahkumlardan birinci küme 10 haftalık bir yoga ve meditasyon dersine devam edenler, başka küme ise yalnızca kolay idmanlar yapanlardı. Araştırmacılar anketlerden çıkan sonucun yoganın olumlu yanlarına işaret ettiğini ama asıl kıymetli göstergenin mahkumların dikkat ve yansılarını ölçen bilgisayar testinde ortaya çıktığını söylüyor.

Yoga ile tasa düzeyinizi düşürmek için birtakım pratik yoga tavsiyeleri:

  • Haftada en az iki defa, bir saat yoga yapın. 1 saatlik vakit bulamadığınızda gün çok en az 10 dakika yapmanız kâfi olur. Önemli olan, vücudun hareket etmesi.
  • Farklı yoga usullerini deneyebilirsiniz. Bazıları için yavaş ve yumuşak pratik düzgün gelebilirken (restoratif, yin yoga gibi), kimileri da daha ağır hareket etmeye (vinyasa, power yoga gibi) muhtaçlık duyabiliyor. Deneyerek seçim yapmanızı öneririm.
  • Yoga yapacağınız yerin sizi rahatlatmasına itina gösterin. Yani kısık ışıklar, rahatlatıcı müzik üzere. Parlak ışıklar ve hareketli yüksek sesli müzik vücudun kasılmasını arttırabiliyor.
  • Mutlaka nefesi önemseyin, durum anında nefes alıp vermeyi unutmayın. Sıkıştığınız ve zorlandığınız her an nefes alın.
  • Kendinize vakit verin. Yoganın tesirini görmek için biraz vakte gereksiniminiz var. Yapılan araştırmalarda haftada iki yoga pratiği ile iki-üç ay içinde olumlu gelişmeler gözlemlenmiş. Her biçimde biraz sabırlı olmanız gereken bir süreç.
  • Yoga, kişinin kendisiyle bağ kurmasına yardımcı oluyor. Esasen telaşın ortaya çıkmasını sağlayan etkenlerden biri de (genetik değilse) insanın kendisiyle olan bağının kopmuş olması.
Important!  İnsanlar dışında ilk kez görüldü: Afrika filleri birbirlerini isimleriyle çağırıyor olabilir

Metin içerisinde bahsedilen tüm araştırma ve çalışmalara aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Hatha yoga: improved vital capacity of college students
A 12-week Iyengar yoga program improved balance and mobility in older community-dwelling people: a pilot randomized controlled trial
Iyengar yoga for treating symptoms of osteoarthritis of the knees: a pilot study
Beneficial effects of yoga lifestyle on reversibility of ischaemic heart disease: caring heart project of International Board of Yoga
How Effective Is Sun Salutation in Improving Muscle Strength, General Body Endurance and Body Composition?
Effects of a 12-Week Hatha Yoga Intervention on Cardiorespiratory Endurance, Muscular Strength and Endurance, and Flexibility in Hong Kong Chinese Adults: A Controlled Clinical Trial
Randomized, controlled, six-month trial of yoga in healthy seniors: effects on cognition and quality of life
Yoga as an adjunctive treatment for posttraumatic stress disorder: a randomized controlled trial
A randomised comparative trial of yoga and relaxation to reduce stress and anxiety
Psychological adjustment and sleep quality in a randomized trial of the effects of a Tibetan yoga intervention in patients with lymphoma
Yoga Nitekim Sıhhate Yararlı mı, Yoksa Yalnızca Abartılan Bir Modadan mı İbaret?

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Cyber® Turkey News ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!